Przejdź do treści
Republika Dziś o godz. 23:59 zapraszamy Państwa na transmisję pasterki z Niepokalanowa
20:00 Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w środę tankowiec podejrzewany przez władze w Teheranie o przemyt paliwa – podała agencja AFP
19:50 Grupa 10 senatorów Partii Demokratycznej wezwała prezydenta USA Donalda Trumpa, by cofnął decyzję Departamentu Stanu o odwołaniu prawie 30 ambasadorów i wysokich rangą dyplomatów
18:46 Tysiące osób zgromadziły się w wigilię Bożego Narodzenia w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu. W poprzednich dwóch latach uroczystości nie były organizowane z powodu trwającej wojny
18:01 Włochy: Urząd Antymonopolowy wymierzył karę w wysokości ponad 255 mln euro liniom lotniczym Ryanair za „nadużywanie dominującej pozycji” na rynku
15:00 1300 gości, osób samotnych i ubogich, pojawiło się w środę na Międzynarodowych Targach Poznańskich na wigilijnym spotkaniu. Od lat jest to największa w kraju wigilia dla potrzebujących organizowana pod jednym dachem
13:16 Irlandia: Pierwsza pasterka w rzymskokatolickiej katedrze w Dublinie od 500 lat
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Wkład Zakopanego w zryw wolnościowy. Wystawa „TU rodziła się Solidarność” na Podhalu

Źródło: IPN

W Zakopanem na pl. Niepodległości można zobaczyć plenerową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła się Solidarność”. „Opór antykomunistyczny na Podhalu zaczął się tuż po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną i trwał przez cały PRL” – podkreśla dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał.

Dyrektor krakowskiego IPN wyjaśnił, że ta wystawa jest przedsięwzięciem realizowanym w skali ogólnopolskiej. Wystawa składa się z trzech modułów: ogólnopolskiego, regionalnego i lokalnego.

- Ideą tej wystawy było zwrócenie uwagi na to, że Solidarność rodziła się w całej Polsce, że to nie tylko Wybrzeże, nie tylko stocznia, ale to tak naprawdę setki zakładów pracy w całej Polsce – mówił w piątek dr Musiał.

Rzeczpospolita Zakopiańska

Starosta Tatrzański Piotr Bąk przypomniał, że kilka dni temu zmarł Jerzy Zacharko, który współtworzył zakopiańską Solidarność. Wyjaśniał także, że z zakopiańskim Placem Niepodległości związane są od ponad stu lat ważne wydarzenie w dziejach Polski.

- W 1918 roku tu zaczęła się Wolna Polska, bo tutaj w ówczesnej Galicji, zrzucono dwugłowego orła, a prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej Stefan Żeromski odebrał przysięgę od służb, wojsk i samorządu gminnego. Tu jest też Pomnik Nieznanego Żołnierza. Przy tym placu mieściła się też siedziba Solidarności i komitetu obywatelskiego – przypomniał starosta.

Wyjątkowe lata 80.

Obecna na uroczystości jedna z liderek zakopiańskiej Solidarności Janina Gościej wspomniała, że lata 80-te i powstanie Solidarności, były „czasem wyjątkowym w doświadczeniu pokoleniowym”.

- Zakopane spisało się świetnie. Mieliśmy olbrzymie środowisko solidarnościowe, liczne komisje właściwie w każdym zakładzie pracy i mieliśmy świetnych, zdecydowanych i odważnych ludzi – wspomina liderka tamtejszej Solidarności.

- Powiedziałabym, że był to czas nie tylko najważniejszy, ale i najpiękniejszy i jednocześnie niesłychanie trudny, bo przecież wszyscy mieliśmy rodziny, obowiązki i trzeba było w pewnym momencie podjąć trudną decyzję co wybrać, co postawić na pierwszym miejscu. Już nieważne były konsekwencje, bo nie wiedzieliśmy, kiedy ten ustrój pęknie. Nadziei, że będzie zmiana było sporo, ale ta zmiana była w dalekiej perspektywie – wspominała Janina Gościej.

Ekspozycja „TU rodziła się Solidarność” stanęła równocześnie w 17 miejscowościach kraju. Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Na panelach zamieszczono teksty w językach polskim i angielskim.

dzieje.pl

Wiadomości

Część warszawiaków w wigilię bez wody

Jaki procent domowych budżetów przeznaczyliśmy w tym roku na prezenty?

Po dwuletniej przerwie w Betlejem ponownie uroczystości Bożego Narodzenia

Gastronomia tonie w długach. Rosnące koszty kontra oczekiwania gości

Lewandowscy zorganizowali świąteczne kolędowanie. W warszawskim apartamencie pojawili się znani znajomi

Nie widać zgody Putina na plan pokojowy

Z życzeniami od Papieża. Kard. Parolin w szpitalu pediatrycznym

Wigilia dla ubogich i samotnych. Z zaproszenia skorzystało ponad 1300 osób

Abp. Galbas: zadbajmy najpierw o pokój w małych przestrzeniach, za które odpowiadamy

Sąd interweniował w sprawie dziecka. Anonimowy donos nie potwierdził się

Duda u górników: życzę Tuskowi i Motyce, aby nie musieli być daleko od rodzin

Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński przygotował swój zamek na święta

Jest reakcja ambasadora zatrzymanego w Wigilię przez ludzi Tuska

Święta ze śniegiem. Ale nie wszędzie! [PROGNOZA POGODY]

Pasterka z Niepokalanowa. Już dziś, godz. 23:59 w Republice!

Najnowsze

Część warszawiaków w wigilię bez wody

Lewandowscy zorganizowali świąteczne kolędowanie. W warszawskim apartamencie pojawili się znani znajomi

dyktator z Kremla

Nie widać zgody Putina na plan pokojowy

Z życzeniami od Papieża. Kard. Parolin w szpitalu pediatrycznym

Wigilia dla ubogich i samotnych. Z zaproszenia skorzystało ponad 1300 osób

Jaki procent domowych budżetów przeznaczyliśmy w tym roku na prezenty?

Po dwuletniej przerwie w Betlejem ponownie uroczystości Bożego Narodzenia

Gastronomia tonie w długach. Rosnące koszty kontra oczekiwania gości