Wiemy kim jest dziewczyna ze zdjęcia IPN. Poznaj historię Marii Barr

Artykuł
Maria Barr w "The Polish Review" Vol. Ill, Nr 3 13 września 1943 roku.
Facebook/Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Po apelu IPN w jej poszukiwania zaangażowali się wszyscy. W internecie pojawiały się różne tropy, różne pomysły, różne nazwiska. Dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii udało się odnaleźć tajemniczą dziewczynę ze zdjęcia. Zagadkową postacią okazała się Maria Barr.

W niedzielę Instytut Pamięci Narodowej w mediach społecznościowych opublikował fotografię, którą wykonano ponad 70 lat temu w Anglii. Wraz z zdjęciem dołączony był apel „Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny".

- Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror - czytamy w komunikacie Instytutu.

Na trop dziewczyny jako pierwszy wpadł administrator  II wojna światowa w kolorze. Po przejrzeniu kilkuset archiwalnych numerów gazet emigracyjnych znalazł nasza bohaterkę w ”Dzienniku Polskim” - dokładnie w nr 896 z 11 czerwca 1943 roku. Z kolei profil Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, opublikował zrzut z wydawanej w Nowym Jorku gazety „The Polish Review” z dnia 13 września 1943 roku. W artykule tym Polka udziela krótkiego wywiadu, w którym tłumaczy m.in. że wcześniej mąż nazywał się Barczyński, jednak jeszcze jego dziadek zmienił nazwisko na Barr.

Poszukiwana ze zdjęcia... Kim jesteś?

Maria Barr urodziła się w Grodnie, a studiowała w Wilnie. Wojna przerwała jej studia, a ona wyjechała z Polski do Szkocji, gdzie w czasie wojny pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu w Edynburgu. Męża - Philippa R. Barra - poznała na polskim statku Sobieski, po upadku Francji, kiedy byli ewakuowani z St. Jean de Luz.

Mąż był poddanym brytyjskim, służył w 107 Dywizjonie RAF, ale z pochodzenia był Polakiem. Dziadek jej męża miał na nazwisko Barczyński, które później zmienione zostało na Barr. W 1940 roku wzięli ślub, a dwa lata później Philipp poległ podczas lotu bojowego w trakcie wykonywania operacji bombowej. Jego samolot Douglas Boston uderzył w kable wysokiego napięcia i rozbił się na terenie Holandii. Cała załoga poległa.

Na zdjęciu w mundurze Maria została uchwycona 8 czerwca 1943 r. w Londynie po wyjściu z Pałacu Buckingham, gdzie odebrała w imieniu męża wysokie odznaczenie lotnicze DFC: Distinguished Flying Cross z rąk króla Jerzego VI. W momencie wykonania tego zdjęcia miała 22 lata.

Źródło: Facebook/Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy