Wielka Rafa Koralowa jest zagrożona. UNESCO zarzuca Australii zaniechania

Artykuł
Wielka Rafa Koralowa
Fot. PAP/EPA/DAN PELED

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) zaleciła, by Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę zagrożonego światowego dziedzictwa ze względu na jej degradację. Rząd Australii zarzucił organizacji, że ocena ta jest niesprawiedliwa i motywowana politycznie.

AP zauważyła, że status zagrożonego dziedzictwa może zmniejszyć dochody z turystyki, które rafa generuje dla Australii, ponieważ turystów będzie mniej przyciągało zdegradowane środowisko.

Agenda ONZ zarzuciła władzom Australii, że nie zrobiły wystarczająco dużo, by chronić Wielką Rafę, jeden z najbardziej unikatowych cudów natury przed skutkami zmian klimatycznych. Wskazała, że należy ją umieścić na liście zagrożonego światowego dziedzictwa, ponieważ nie poprawiła się jakość wody w okolicy rafy.

Australia uważa, że za decyzją UNESCO stoi polityka

W odpowiedzi australijska minister środowiska Sussan Ley powiedziała, że to eksperci ONZ wycofali się z wcześniejszych zapewnień i że rząd zamierza w lipcu zakwestionować rekomendację ws. Wielkiej Rafy. „Stoi za tym polityka i najwyraźniej to ona zniweczyła właściwy proces postępowania” - uzasadniła.

- Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla wszystkich światowych ekosystemów rafowych. To niesprawiedliwe, by wyróżniać Australię — mówiła Ley.

Turyści są nadal zachwyceni

Operatorzy rejsów w okolice rafy uznali, że raport ONZ jest błędny oraz że turyści są „nadal zachwyceni olśniewającymi koralowcami i wielobarwnymi rybami”. AP wskazuje jednak na głosy turystów, którzy rafę oglądali kilkadziesiąt lat temu i twierdzą, że rafa była wówczas bardziej kolorowa.

Rafa jest na liście światowego dziedzictwa od 1981 r. Rozciąga się na 2300 km wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii. W 2017 r. Canberra przeznaczyła ponad 3 mld dolarów na poprawę stanu, w jakim się znajduje.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy