Walka z koronawirusem. WHO: Pandemia COVID-19 jeszcze długo się nie skończy
WHO zapowiedziało, że pandemia COVID-19 nie skończy się w ciągu najbliższych tygodni. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że może być to kwestia najbliższych miesięcy. Dodał, że podejmując właściwe decyzje ws. zdrowia publicznego, można uzyskać nad nią kontrolę.
- My również chcemy, by społeczeństwa i gospodarki zostały otwarte, ale właśnie teraz oddziały intensywnej terapii są w wielu krajach przepełnione i ludzie umierają - a można tego całkowicie uniknąć - oznajmił Tedros, kładąc nacisk na konieczność utrzymania w mocy wytycznych sanitarnych.
- Mamy jednak wiele powodów do optymizmu. Spadek liczby zakażeń i przypadków śmiertelnych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku dowodzi, że wirus i jego warianty mogą zostać powstrzymane - ocenił.
Media briefing on #COVID19 with @DrTedros https://t.co/Aygj4iujIr
— World Health Organization (WHO) (@WHO) April 12, 2021
Dodał, że przyczyną ponownego wzrostu zakażeń są błędne, niejasne i niekonsekwentne decyzje dotyczące zdrowia publicznego.
Ekspertka WHO do spraw epidemii Maria Van Kerkhove podkreśliła, że koronawirus nadal szybko się rozprzestrzenia, w ubiegłym tygodniu zdiagnozowano 4,4 mln zakażeń.
- Pandemia jest w stanie pełnej ekspansji i osiągnęła punkt krytyczny - zaznaczyła.
Rzeczniczka WHO dr Margaret Harris poinformowała, że nasilanie się pandemii jest widoczne od sześciu tygodni; w minionym tygodniu zmarło ponad 71 tys. osób, a w stosunku do poprzedniego tygodnia, liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o 11 proc.
Nowe warianty wirusa
WHO ocenia, że w wielu krajach sytuacja się pogarsza, między innymi ze względu na nowe warianty wirusa.
Większość infekcji diagnozowanych w Turcji to zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa, które według tamtejszych lekarzy powodują wyższą śmiertelność, ponieważ bardziej uszkadzają organy wewnętrzne.
W Brazylii zmarłych chowa się również w nocy, aby nadążyć z pogrzebami, a szkolne autobusy są wykorzystywane do przewożenia zwłok. Gubernatorzy niektórych stanów skarżą się na niedobór szczepionek przeciwko Covid-19. W liczącym 210 mln ludzi kraju zaszczepiono mniej niż 3 proc. populacji.
Program szczepień i obostrzenia
WHO podkreśla, że wzrost zakażeń obserwowanych jest we wszystkich regionach. Harris zwróciła jednak uwagę, że pozytywnym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie w marcu zaobserwowano spadek zakażeń o 60 proc. ze względu na szybki program szczepień i surowe przepisy sanitarne.
- Ale musimy to robić wszyscy. Zachować dystans społeczny. Unikać sytuacji, w których wielu ludzi zbiera się w zamkniętych pomieszczeniach. Musimy nadal nosić maski, nawet jeśli jesteśmy zaszczepieni - podkreśliła Harris.