Masowe szczepienia w firmach. PZPM: To dałoby 80-90%. zaszczepionych w kraju

Artykuł
Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego powstał w 1992 roku.
Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Masowe szczepienia w zakładach pracy pozwoliłyby osiągnąć poziom 80-90 proc. zaszczepionych w Polsce - ocenia Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Apeluje o jak najszybsze stworzenie warunków do szczepień w zakładach pracy przez przeszkolony personel.

W opublikowanej w poniedziałek informacji Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wskazał, że firmy w nim zrzeszone mają w Polsce kilkanaście fabryk motoryzacyjnych i oponiarskich. Przy produkcji pojazdów, części i opon zatrudnionych jest blisko 200 tys. pracowników.

- Od ponad roku, czyli od momentu ogłoszenia pandemii, jeszcze bardziej dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo i dlatego wprowadziliśmy bardzo restrykcyjne zasady bezpieczeństwa. Wciąż jednak można zrobić więcej. Dlatego bardzo duże nadzieje wiążemy z akcją masowych szczepień i z planami organizacji przez pracodawców punktów szczepień w zakładach pracy - podał Związek.

- Jesteśmy przekonani, że to jeden ze sposobów, aby udało się osiągnąć poziom 80-90 proc. zaszczepionych w Polsce. Według naukowców zajmujących się chorobami zakaźnymi, jest to gwarancją zdławienia pandemii, otwarcia granic, a także powrotu na ścieżkę inwestycji, stabilizacji zatrudnienia oraz przywrócenia rozwoju gospodarczego - wskazał prezes PZPM Jakub Faryś.

Jego zdaniem przyjęcie szczepionki to warunek nie tylko pokonania pandemii i utrzymania stabilizacji gospodarczej i ekonomicznej, ale także kwestia odpowiedzialności w przezwyciężeniu ekonomicznych skutków pandemii i solidarności wobec "współpracowników, rodzin, sąsiadów i współobywateli".

- Mamy nadzieję, że pomogą w tym szczepienia, które zgodnie z zapowiedziami rządu w ciągu kilku tygodni będą zorganizowane także w zakładach pracy. Jeszcze raz apelujemy o jak najszybsze stworzenie możliwości szczepienia pracowników na terenie zakładów pracy przez przeszkolony personel i tym samym znaczne przyśpieszenie procesu szczepienia Polaków - dodał Faryś.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego powstał w 1992 roku. Zrzesza 53 członków - producentów i przedstawicieli producentów pojazdów w Polsce. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy