W tej gminie głosował tylko... jeden mieszkaniec i... 1481 przyjezdnych. Czy sąd się temu przyjrzy?

Portal TV Republika, wch 28-11-2023, 16:30
Artykuł
Shutterstock

Takiego "cudu" wyborczego nie było nawet w czasie pamiętnego głosowania w trakcie wyborów samorządowych w 2014 roku. W podlaskiej gminie Supraśl spośród 1482 wyborców, zaledwie jeden był tutejszy i figurował w spisie wyborców. Pozostałych 1481 wyborców głosowało w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 dzięki zaświadczeniu o prawie do głosowania poza miejscem stałego pobytu. "1 mieszkaniec i 1481 turystów - cuda, cuda ogłaszają", podsumowano wyniki głosowania w podlaskiej gminie w Internecie.

"Jest miejscowość, w której tubylcy oddali 1 głos, a obcy 1490. To jest absolutny rekord. Co się stało z resztą? Jeden człowiek przyszedł, a komisja nie głosowała? Ciekawe, czy jakiś sąd się temu przyjrzy" - zastanawia się Józef Orzeł, publicysta, zaangażowany niegdyś w Ruchu Kontroli Wyborów. „Pokazują się pierwsze raporty, bardzo wycinkowe, które pokazują wyglądające na duże nieprawidłowości wyborcze” — alarmuje.

Na sprawę zwrócił uwagę także Oskar Szafarowicz.

"Gmina Supraśl w powiecie białostockim to urokliwe, spokojne miejsce na Podlasiu. Dawno, dawno temu, dnia pamiętnego października piętnastego, wydarzył się tam cud. Wyborczy, a może i wybiórczy, choć tu wątpliwości zdają się narastać. Do magicznej szkatułki w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 wrzucono tego dnia 1478 kart. W lokalu pojawiło się zaś 1482 wyborców - 4 nie wrzuciło karty, co zdarza się regularnie, wszak zawsze w obwodzie pojawia się choćby jeden koneser druków PKW. Natomiast ludność okoliczna zdziwiona być mogła innym faktem - spośród 1482 wyborców, cały jeden był mieszkańcem, figurującym w spisie wyborców danej gminy. Bagatela 1481 zaangażowanych obywateli głosowało dzięki zaświadczeniu o prawie do głosowania poza miejscem stałego pobytu. 1 mieszkaniec i 1481 turystów - cuda, cuda ogłaszają" - napisał Szafarowicz w swoim profilu społecznościowym

Do 13 stycznia 2024 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego powinna podjąć uchwałę w sprawie ważności wyborów parlamentarnych.

Źródło: Twitter, wpolityce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy