Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W hołdzie powstańcom z getta warszawskiego. Rusza akcja "Żonkile"

Źródło: Fot. PAP/Jakub Kamiński

Biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całego kraju zaprasza do udziału w dziewiątej edycji akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" Muzeum POLIN. Przeniesiona z uwagi na pandemię głównie do internetu inicjatywa upamiętni 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Akcja "Żonkile" organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskim POLIN ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

- Po raz dziewiąty zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile". Kolejny raz głównie w formule internetowej. Wszyscy pragniemy już powrotu do normalności, by 19 kwietnia, jak przez wiele lat, spotkać na ulicach Warszawy setki wolontariuszy, rozdających papierowe żonkile. Dominująca pandemia niestety i w tym roku to uniemożliwia. Muzeum POLIN jednak pamięta o bohaterach z warszawskiego getta, którzy 78 lat temu stanęli do walki o godność - mówi dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.

Jak zaznacza, w tym roku akcja „Żonkile” odbędzie się przede wszystkim w formule wirtualnej, ale z nowymi, atrakcyjnymi materiałami edukacyjnymi dla szkół, bibliotek i instytucji kultury, z których łatwo będzie skorzystać zarówno na zajęciach stacjonarnych, jak i online. „Hasło akcji +Łączy nas pamięć+ nabiera w tym przypadku nowego znaczenia” – dodaje Stępiński.

W związku z 78. rocznicą powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN przygotowuje premiery filmowe i literackie, a także nowe materiały edukacyjne dla każdej grupy wiekowej. Po raz pierwszy również dla najmłodszych klas szkoły podstawowej. Aby zgłosić swoją szkołę, bibliotekę lub instytucję kultury do akcji należy wypełnić formularz dostępny na stronie muzeum. Rekrutacja trwa do 15 kwietnia.

- Dla wszystkich osób zgłoszonych do akcji zorganizujemy przedpremierowy pokaz materiałów wraz z omówieniem kart pracy towarzyszących filmom oraz opowiadaniom. O terminach szkoleń będziemy informować drogą mailową – zachęca muzeum.

Uczniom klas 1-3 szkół podstawowych POLIN proponuje rocznicowe opowiadania, w których autorki Zofia Stanecka i Justyna Bednarek poruszają takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata. Materiały będą także dostępne w formie słuchowisk z udziałem aktorów Bartosza Bieleni i Julii Lewenfisz. Przygotowano również karty pracy dla uczniów.

Film „Będę pisać” (reżyseria i produkcja Hi-Story) to oferta dla uczniów klas 4-6. Opowiada on o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w jej trakcie. Poznaje je współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon „nawiedza duch z przeszłości”. Filmowi także towarzyszą karty pracy.

Dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych przygotowano film „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał „w stylistyce youtuberskiej” przybliża historię Muranowa, dawnej stołecznej dzielnicy żydowskiej i jej mieszkańców. Film również uzupełniają karty pracy dla uczniów.

Wszystkie zajęcia edukacyjne będą dostępne na stronie internetowej POLIN, na muzealnym Facebooku i YouTube.

Muzeum zachęca także do organizacji akcji „Żonkile” biblioteki i instytucje kultury z całego kraju, a zwłaszcza do prezentacji wspomnianych filmów i słuchowisk dla młodych odbiorców.

„19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, by rozdawać na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu. Jednak w tym roku, ze względu na trwającą pandemię, postanowiliśmy znacząco ograniczyć formułę wolontariatu i nie organizować otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół. Wszystkie szkoły zachęcamy do organizacji zajęć z wykorzystaniem przygotowanych przez nas materiałów edukacyjnych” – podkreśla na swojej stronie Muzeum POLIN.

Placówka wzywa, by w tym roku 19 kwietnia włączyć się wirtualnie do akcji upamiętniającej powstanie w getcie. Można to będzie uczynić z dowolnego miejsca na świecie przypinając „wirtualny żonkil”, dołączając hashtagi #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile i zamieszczając w mediach społecznościowych.

W ramach obchodów 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim POLIN planuje również wykłady, relacje świadków historii, koncert i informacje o trwającej tego dnia akcji „Żonkile”. O szczegółach ma poinformować wkrótce.

Powstania w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, zmarły w 2009 r. 

PAP

Wiadomości

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Rosja grozi: „Będziecie celem”. Czy Polska wejdzie do koalicji?

Najnowsze

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane