Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
UWAGA! UPAŁY! W weekend w Polsce nawet 39-41 stopni C. Służby apelują, aby najmłodsi oraz seniorzy unikali wychodzenia z domu, zwłaszcza w godz. 15:00 - 18:00. Nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody mineralnej. Pamiętajmy o zwierzętach
07:42 Izrael: Jedna osoba zabita i jedna ranna w wyniku eksplozji samochodu w Tel Awiwie
07:35 Polska: IMGW ostrzega przed burzami na północy kraju; alerty przed upałem do 42 st. C
07:15 Polska: Od środy 1 lipca rodzice będą mogli złożyć wniosek o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną dla dzieci
06:28 Wenezuela: Trwa walka o uratowanie jak największej liczby osób spod gruzów po trzęsieniu ziemi
05:59 W niedzielę 28 czerwca sklepy będą czynne. Zgodnie z ustawą, na kolejną niedzielę handlową klienci będą musieli czekać do 30 sierpnia
04:04 Bliski Wschód: Irańska Gwardia Rewolucyjna ogłosiła w niedzielę rano, że jej siły morskie i powietrzne rozpoczęły uderzenia rakietowe i dronowe na bazy USA w Kuwejcie i Bahrajnie w odwecie za amerykańskie ataki na Iran
03:32 Bliski Wschód: Siły zbrojne Kuwejtu poinformowały o wrogim ataku rakietowym i dronowym na to państwo. W Bahrajnie uruchomiono syreny alarmu przeciwlotniczego. Ataki nastąpiły po kolejnych bombardowaniach Iranu przez wojska Stanów Zjednoczonych
01:46 USA: Cztery osoby zginęły w wyniku powodzi wywołanych burzami w Kentucky - poinformował w sobotę gubernator tego stanu Andy Beshear, który ogłosił stan sytuacji nadzwyczajnej w regionie
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza Nowy Sącz oraz Europoseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Patryk Wicher zapraszają na 86.rocznicę zbrodni w Trzetrzewinie. 28 czerwca, godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Pocieszenia w Trzetrzewinie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Nadzieja dla niezamężnych i nieżonatych

Źródło: Telewizja Republika

Witam wszystkich w 13 Niedzielę Roku Liturgicznego, w naszym 212 Programie „Oko na niedzielę”, czyli „Chrześcijaństwo dla dorosłych” (Rok A - 28.06.2026).

Jednym z największych problemów, jakie obserwuję przez ponad 40 lat kapłaństwa i duszpasterstwa jest cierpienie osób, którym nie udało się zawrzeć pięknego małżeństwa, do którego są powołane i o którym marzyły oraz nadal, ciągle marzą. To jest zwykle wielkie, stałe cierpienie. Nieraz dotyczy też osób, które formalnie żyją w małżeństwie, ale z kimś, kto ich głęboko zawiódł. Żyją w domu z kimś, z kim muszą nieustannie walczyć, wykłócać się, bo są na wojennej ścieżce. To jest jeszcze trudniejsze, niż życie samotne. Są też tacy, którzy trwają w nieutulonym smutku po śmierci ukochanej żony albo ukochanego męża.

Takie cierpienie jest wtedy nieuniknione, bo prawie każdy jest powołany do życia w harmonijnym, szczęśliwym, pełnym miłości małżeństwie i rodzinie. O tym marzymy, bo do tego jesteśmy stworzeni. Na obraz Trójcy Przenajświętszej, która jest Osobową Wspólnotą Miłości. Zablokowanie, niespełnienie takiego powołania, takiego przeznaczenia musi boleć.

Sam doświadczam, jak trudna jest rezygnacja z małżeństwa nawet jeśli ją się samemu zaakceptowało dla kapłaństwa, nawet jeśli się zostało do niej przygotowanym przez 6 lat Seminarium Duchownego. To daje pojęcie, jak dopiero trudna musi być rezygnacja wymuszona, której się nigdy nie chciało i nie planowało, a którą musi się przyjąć.

Tym bardziej, jeśli dobrze się wie, iż posiada się to, co jest najbardziej potrzebne do stworzenia takiej wspólnoty. To są dobry charakter, wiara i właściwa hierarchia wartości. Dobry charakter decyduje o tym, jak się na co dzień zachowujemy. Odpowiedzialnie, pracowicie, wiernie, z szacunkiem, empatią i delikatnością dla najbliższych, czy też nie. Wiara i właściwa hierarchia wartości oznaczają stawianie Boga i potem najbliższych osób – żony albo męża - ponad wszystkich i wszystko inne.
Tymczasem nieraz było się w tej samej szkole i tej samej klasie, w tej samej parafii i w tym samym duszpasterstwie akademickim, w którym powstały wspaniale, trwałe miłości i małżeństwa. Nieraz samotne kobiety myślą w ten sposób: „Innym się udało, a mnie nie. Może nawet się z nimi przyjaźnię, spotykam, widzę ich dzieci, ich miłość, ich szczęście i powodzenie – w całym ich trudzie. Inne zostały szczęśliwym żonami, matkami, a ja nie. Mój wspaniały potencjał kobiecości i macierzyństwa nigdy nie zostanie w ten sposób zrealizowany. Te wszystkie naturalne dary i całe boskie wyposażenie nie będą tak wykorzystane.”

Wiele jest takich wspaniałych kobiet i na ogół nie one są tego przyczyną. Problem leży raczej po stronie mężczyzn, którzy nieraz sami uczynili się niezdolnymi do małżeństwa. Z różnych powodów i na różnych drogach. Czasem utracili podstawowe cechy charakteru, wiarę i hierarchię wartości, które są konieczne dla takiej trwałej wspólnoty. Nieraz też winę spychają na kobiety mówiąc na przykład, że to one są wyrachowane, że mężczyzn traktują jak bankomaty.

Bywają i takie kobiety, ale jest też wystarczająco dużo takich, które dalekie są od takich zachowań. One raczej na pewno byłyby dla swoich mężów znakomitymi żonami i świetnymi matkami dla wspólnych dzieci. I nie potrzebowały by do tego jakichś luksusów. Wystarczyłoby im to, co konieczne i rozsądne. Bo są dobrymi, wierzącymi chrześcijankami. Tylko w żaden sposób nie mogły i nie mogą takich mężów znaleźć – bez swojej winy. Teraz to arytmetycznie niemożliwe. Zawsze było więcej odpowiedzialnych, nadających się do małżeństwa kobiet, niż mężczyzn. Zawsze była taka dysproporcja. Dzisiaj jednak ten rozziew jest zapewne największy w dziejach. Jeżeli obecnie coraz więcej młodych kobiet nie może znaleźć dobrych mężów, to często wynika to z tego, że tak wielu młodych mężczyzn degraduje się niejako na własne życzenie. Mają przecież do wyboru tyle wspaniałych, wierzących kobiet, w których mogliby się zakochać i ożenić się z nimi. Jeśli jednak nie wybierają żadnej z nich, to jakiś problem jest raczej po ich stronie. To nie musi być ich wina, ale nieraz jest. Taka sytuacja wymaga wielkiego nawrócenia zarówno całej kultury, jak i mężczyzn naszych czasów. Każdy z nich, jeśli dopuszcza do samo-degradacji, trwale unieszczęśliwia nie tylko samego siebie, ale także jedną kobietę, która w żaden sposób już nie będzie mogła spotkać wartościowego mężczyzny.

Jak wielki jest to problem, zwraca uwagę między innymi amerykańska profesor Abigail Favale, nawrócona była genderystka. Obecnie na Zachodzie niespotykanie wiele dojrzewających dziewcząt nagle stwierdza, że naprawdę to są mężczyznami i całymi grupami żądają hormonów oraz operacji „trans”, które mają je maskulinizować i w końcu uczynić takimi rzekomymi trans-mężczyznami. Prawdziwa epidemia „trans”. Pani profesor, jako doświadczona matka i pedagog, wskazuje, że jedną z przyczyn jest arcy-niegodziwe, przedmiotowe traktowanie kobiet przez mężczyzn w naszej rzekomo tak sprawiedliwej kulturze. Pisze ona:„Idea, że kobiety istnieją przede wszystkim dla przyjemności mężczyzn, nigdy nie była bardziej wyraźna, bardziej wszechobecna, niż w naszej rzekomo feministycznej epoce. Niektóre feministki wręcz ją zaakceptowały, wychwalając sekspozytywnie pornografię i prostytucję jako w jakiś sposób wyzwalające dla kobiet. Nawet te, które są gotowe nazwać i skrytykować wszechobecną seksualizację kobiet i dziewcząt, są mniej skłonne przyznać, w jaki sposób sam feminizm się do niej przyczynił. Uważam za irytujące obserwowanie, jak zadeklarowane feministki potępiają zgniłe owoce rewolucji seksualnej, jednocześnie pielęgnując jej korzenie. (…) Jeśli to znaczy być kobietą – być poniżaną, zdominowaną, depersonalizowaną, sprowadzoną do przedmiotu do czyjegoś użytku – to nie chcę mieć w tym udziału. „Nie róbcie ze mnie już kobiety”. Czyż można się dziwić, że nasze dziewczyny się buntują? (…) Te młode kobiety buntują się, co zrozumiałe, przeciwko hiperseksualizacji kobiecego ciała, ale robiąc to, zwracają się przeciwko samemu ciału”. (Abigail Favale, The Genesis of Gender, San Francisco 2022, s. 172n.) Przeciwko samym sobie.

Tak, nasza kultura, nasi mężczyźni niezwykle potrzebują nawrócenia. Złe postawy i zachowania nie tylko prowadzą do braku małżeństw i braku dzieci, ale nawet do epidemii operacji „trans” u dojrzewających dziewcząt.

Jednak nawet jeśli kiedyś takiego nawrócenie w końcu nastąpi, dla obecnych będzie już za późno, ich sytuacja nie ulegnie zmianie. Jednak i tutaj Pan Jezus daje nam dzisiaj istotne światło, kluczową nadzieję, mówi: „Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien” (Mt 10,37). Stwierdza tak, że nawet najwspanialsze małżeństwo i najpiękniejsza rodzina nie są najważniejsze. Najważniejszy jest Pan Bóg.  Bo nawet najwspanialsze małżeństwo i najwspanialsza rodzina nie zaspokoją nas całkowicie, nie wypełnią całkowicie naszego serca. To może uczynić tylko Jezus Chrystus, tylko wspólnota z Trójcą Przenajświętszą.

Dlatego niej jest najważniejsze, czy zostało nam dane życie we wspaniałym, harmonijnym małżeństwie i rodzinie, czy też nie. Najważniejsze jest, czy żyjemy we wspaniałej wspólnocie z Trójcą Przenajświętszą, czy też nie. A Bóg, który stworzył coś tak przepięknego, jak najwspanialsze małżeństwa i rodziny, na pewno może nam dać jeszcze więcej. Może jeszcze bardziej, przeobficie napełnić i uszczęśliwić nasze serca. 

Tutaj i jeszcze bardziej w wieczności.
To nasza wiara i nasza nadzieja.
Obrazem tej hojności i obfitości Boga może być też natura.
Także obfitość kwiatów drzewa widocznego w tle, pochodzącego z Madagaskaru i nazywanego „Płomieniem Afryki”.
Bóg, który aż tak pozwala kwitnąć drzewom, tym bardziej chce, aby zakwitły nasze serca.

Amen.

Ks. dr hab. Dariusz Oko, prof. UPJP2
Kierownik Katedry Filozofii Kultury
Wydziału Filozoficznego UPJP2

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X