"Pomoc nie może być bezwarunkowa". Bosak o relacjach z Ukrainą
Wicemarszałek Sejmu oraz poseł Konfederacji Krzysztof Bosak był dziś gościem Danuty Holeckiej na antenie Telewizji Republika. W "Gościu Dzisiaj" rozmawiano na temat Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy (URC 2026) w Gdańsku oraz afery w warszawskim Szpitalu Południowym. -To jest po prostu upokarzające, ten sposób jaki politycy rządzący państwem polskim pozwolili, żeby traktować nasze państwo, nasze społeczeństwo, nasz naród. Myślę, że chyba już wystarczy. Wszyscy mamy poczucie, że już wystarczy, że już ten spektakl naiwności czy dobrotliwości powinien się skończyć - zauważył Bosak.
Bosak: odbudowa Ukrainy jest dziś bardziej PR-em niż rzeczywistością
Wicemarszałek Sejmu w programie "Gość Dzisiaj" przypomniał, że jednym z uczestników konferencji o odbudowie Ukrainy w Gdańsku był burmistrz Lwowa Andrij Sadowy. Krzysztof Bosak przypomniał historię polskiej spółki Control Process SA, która prawie ukończyła już zakład przetwarzania odpadów dla ukraińskiego miasta. Firma ta została usunięta pod wymyślonym pretekstem, po to żeby pozbawić jej wynagrodzenia.
To nie jest niestety wyjątek od reguły. To jest smutna reguła, to znaczy próba okradania polskich przedsiębiorców przez zblatowany z władzą oligarchiczny biznes na Ukrainie
- mówił polityk Konfederacji.
Jak dodał poseł Krzysztof Bosak jest to znana w biznesie metoda oszustwa, w której zakłada się, że druga strona o swoje prawa nie będzie ubiegać się w sądzie. Pomimo wyroków kolejnych międzynarodowych sądów arbitrażowych władze Lwowa odmawiają wypłacenia odszkodowania polskiej firmie.
Moim zdaniem, tego typu sprawy powinny być natychmiast podnoszone na poziomie międzynarodowym, a nasza pomoc wstrzymywana do momentu uczciwego potraktowania polskich przedsiębiorców
- powiedział Bosak.
Następnie wicemarszałek Sejmu stwierdził, że "należy odróżniać propagandę od faktów, w ogóle rozmowy o odbudowie Ukrainy gdy trwa tam wojna jest czymś niedorzecznym".
Dużo kontraktów, które są podpisywane to czysta propaganda, tak samo jest, w mojej ocenie, z odbudową Ukrainy. Dyplomacja to gra pozorów, każdy chce budować swój PR
- zauważył.
Poseł Konfederacji mówił o warunkowaniu pomocy Polski dla Ukrainy.
Nie wykluczam, żeby jakiś rodzaj pomocy był, ale na pewno nie w tej skali, co dotychczas i ona powinna być warunkowana uwzględnieniem naszych interesów. To znaczy, że złodzieje czy aferzyści, którzy wciągnęli polskich przedsiębiorców czy polskich rolników w straty zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Polskie interesy będą prawidłowo uwzględniane i chronione. Zostanie zawarte prawidłowe porozumienie międzynarodowe tak jak Ukraina ma z Niemcami, odblokowująca ekshumacje, a nie zabawa w kotka i myszkę
- mówił Bosak.
Lekarze łamiący etykę powinni być usuwani z zawodu
W drugiej części programu Krzysztof Bosak odniósł się do afery wokół warszawskiego Szpitala Południowego i ostatnich wypowiedzi polityków partii rządzącej w tej sprawie.
Myślę, że to jest taki moment, w którym od oficjalnych organizacji lekarskich, towarzystw naukowych lekarskich, tych izb zawodowych, żeby od takich ludzi, którzy po prostu hańbią ten zawód takimi wypowiedziami, się odcinać... Nie może być tak, że można po prostu ten zawód hańbić, robić rzeczy absolutnie nieetyczne, usprawiedliwiać ludzi, którzy robią rzeczy nieetyczne, kłamać, łamać procedury
- mówił polityk Konfederacji, który dodał, że powinna istnieć jakaś forma napiętnowania społecznego.
W opinii Bosaka w szpitalach, w tym na samych SOR-ach, powinny być prowadzone niezapowiedziane i niejawne kontrole.
Moim zdaniem ludzie, którzy tej jakości nie prezentują, powinni być usuwani z zawodu, a szpitale, które nie są w stanie sobie z tym poradzić, powinny być odcinane od publicznych pieniędzy. W tej chwili, wedle mojej wiedzy, takiego realnego mechanizmu kontroli jakości nie ma
- zaznaczył.
Źródło: Republika, X.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X