W Polsce mogą się pojawić „akademie praktyczne”. Rząd przyjął stosowną nowelizację

Artykuł
Wkrótce mogą się pojawić „akademie praktyczne” (zdj. ilustracyjne)
Fot. Pixabay/LeeJeongSoo

W grupie uczelni zawodowych pojawi się nowa kategoria - „akademie praktyczne”. Zmiany zakłada nowelizacja Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, którą na dzisiejszym posiedzeniu przyjął rząd.

Zgodnie z założeniem zmian, nazwa „akademia praktyczna” pozwoli wyróżnić uczelnie zawodowe, które spełnią określone w ustawie warunki, jako uczelnie o ugruntowanej pozycji i wysokiej jakości kształcenia praktycznego.

 

„Akademie praktyczne” będą mogły kształcić nauczycieli

 

Określenie będzie zastrzeżone dla tych uczelni zawodowych, które, między innymi — funkcjonują co najmniej 10 lat, kształcą minimum 250 studentów, z czego minimum 100 na studiach stacjonarnych, co najmniej połowa nauczycieli akademickich jest zatrudniona w tej uczelni, jako w podstawowym miejscu pracy, a uczelnia prowadzi studia na minimum 5 kierunkach. Dodatkowo, uczelnie spełniające określone warunki, będą mogły prowadzić studia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela, bez konieczności spełnienia szeregu koniecznych do tej pory wymogów.

Zmiana nazwy uczelni na nazwę „akademia praktyczna” nie będzie obowiązkowa. Inicjatywa w tej sprawie będzie należała do władz danej uczelni.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy