W Nieborowie można oglądać obraz Siemiradzkiego. Nie wystawiano go w Polsce od 133 lat

Artykuł
Ostatni raz polska publiczność mogła oglądać obraz Siemiradzkiego w 1888 r. w Krakowie
Fot. domena publiczna

Odwiedzający Pałac Radziwiłłów w Nieborowie pierwsi obejrzą obraz Henryka Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829”. Dzieło nie było prezentowane w Polsce od ponad 130 lat.

Obraz Henryka Siemiradzkiego został wypożyczony z prywatnej kolekcji w Nowym Jorku. Starania o sprowadzenie płótna trwały ponad rok.

Artysta przedstawił scenę koncertu Fryderyka Chopina, który miał odbyć się w 1829 r. w jednej z posiadłości Antoniego Henryka Radziwiłła. To wykreowana scena, mimo iż Chopin bywał u Radziwiłłów w Antoninie, Berlinie i Poznaniu.

Wystawa obrazu „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” dostępna będzie dla publiczności w Muzeum Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie do końca sierpnia. Następnie, do końca listopada, dzieło będzie można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.

Henryk Siemiradzki (1843-1902) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, przedstawiciela akademizmu w malarstwie europejskim. Artysta tworzył w drugiej połowie XIX wieku i zdobywał wówczas najwyższe wyróżnienia na międzynarodowych wystawach, był zapraszany do prestiżowych instytucji kultury, takich jak Academie des Beaux-Arts w Paryżu.

Źródło: PAP/RP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy