W Kielcach powstanie skwer sensoryczny. Ma pobudzić wrażliwość zmysłową dzieci

Artykuł
Różnorodność roślin ma pobudzić wrażliwość zmysłową (zdj. ilustracyjne)
Pixabay/hansop

Niebawem rozpocznie się budowa mini ogrodu sensorycznego dla dzieci w Parku imienia Adolfa Dygasińskiego w Kielcach. Na skwerze od strony alei Solidarności powstanie plac w kształcie koła z alejką wykonaną z różnych nawierzchni oraz roślinami. Zastosowane rozwiązania mają pobudzać zmysły – poinformował w poniedziałek portal kielce.naszemiasto.pl.

Projekt „Skweru sensorycznego- mini ogrodu sensorycznego dla dzieci” został wybrany przez mieszkańców w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Skwer został wkomponowany w istniejący układ zagospodarowania terenu. Ogród z rabatami powstanie na planie koła, w który zaprojektowano ścieżkę sensoryczną w kształcie łuku, która poprowadzi do centralnego punktu placu, wykonanego z kory kamiennej.
Na zewnątrz okręgu poprowadzona zostanie śnieżka o nawierzchni sensorycznej, wykonanej z różnych materiałów jak piasek, trawa, otoczaki, płyty betonowe, drewniane elementy, co zapewni różne doznania.

Skwer ma pobudzać wrażliwość na doznania zmysłowe

Przy ścieżce zostaną posadzone różne rośliny, a spacerujące dzieci będą mogły je dotykać i poznawać je poprzez kształt, kolor i zapach. Będą to między inny miskanty, rudbekia, jeżówka, ostnica, rozchodniki, czy kostrzewa. Na obrzeżach placu pojawią się dodatkowo zabawki edukacyjne i mała architektura jak skrzynie drewniane z ziołami.

Teren zostanie wzbogacony nasadzeniami krzewów o barwnych liściach, efektownych kwiatach i intensywnej woni kwiatów. Krzewy i drzewa zostaną posadzone jako uzupełnienie istniejącej zieleni na rabatach sąsiadujących bezpośrednio ze skwerem oraz jako kompensata za usunięte drzewa i krzewy.

Skwer ma pobudzać zmysły i wrażliwość dzieci na doznania zmysłowe. Na terenie projektu zostaną zamontowane również zabawki edukacyjne, które umożliwią poznanie iluzji optycznej.

Źródło: kielce.naszemiasto.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy