Powiat prudnicki stawia na edukację. Nowoczesne pracownie powstaną przy współpracy z Czechami

Artykuł
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku
materiały szkoły

Powiat prudnicki rozwija swoje ośrodki edukacyjne. W ramach dwóch projektów polsko-czeskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku powstaje m.in. nowoczesna pracownia automatyki przemysłowej — poinformowało w niedzielę Radio Opole.

Jak podało radio, działania te są efektem współpracy z czeską szkołą w Bruntalu. Planuje się również utworzenie szkolnych inkubatorów przedsiębiorczości.

Innowacyjność i przedsiębiorczość

- Pierwszy z projektów dotyczy przemysłu 4.0. Projekt „Technika bez granic” pozwoli nam na stworzenie bardzo nowoczesnej pracowni automatyki przemysłowej, czyli tych innowacyjnych rozwiązań, których dotychczas w naszym powiecie, ale i w naszym województwie nie mieliśmy — powiedział starosta prudnicki Radosław Roszkowski.

- Drugi projekt to szkolne inkubatory przedsiębiorczości, czyli zadanie, które będzie dzięki rozwojowi infrastruktury tej szkoły tworzyć warunki do nauki biznesowych zachowań wśród absolwentów szkoły, to będą kwestie biznesplanów czy prowadzenia drobnej działalności gospodarczej — dodał Roszkowski.

- Kierujemy się rozwiązaniami zasięgniętymi z Izraela, mamy świetnego partnera czeskiego. Wkrótce dzięki tym nowoczesnym technologiom będziemy posiadać bazę na miarę XXI wieku — podkreślił starosta.

Wspólny system informatyczny

Obie szkoły połączy system informatyczny, który umożliwi prowadzenie zajęć online, jednocześnie w obu placówkach. Pracownie zostały już wyposażone w nowe meble, teraz czekają na dostawę sprzętu IT.

Całkowita wartość projektu „Technika bez granic” to 1 mln 518 tysięcy euro, z czego blisko 686 tys. euro to wkład powiatu prudnickiego, a ponad 832 tysięcy euro to wkład partnera czeskiego. Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Dofinansowanie unijne wynosi 85 proc.

Źródło: radio.opole.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy