Unia zamroziła polski plan odbudowy. Andrzejewski: Organy UE nie zamierzają przestrzegać własnych zobowiązań

Artykuł
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli
Fot. Pixabay/dimitrisvetsikas1969

- Agresja, jakiej jesteśmy poddawani, wskazuje na to, że organy UE nie zamierzają przestrzegać własnych zobowiązań wynikających z umowy międzynarodowej — powiedział mecenas Piotr Łukasz Andrzejewski, adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Krajowy plan odbudowy został zamrożony przez struktury europejskie do czasu, aż Polska nie uzna wyroku TSUE.

- My nie przekazaliśmy tych kompetencji, z których usiłuje skorzystać w tej chwili Ursula von der Leyen i organy UE, w tym także TSUE — powiedział mecenas Piotr Łukasz Andrzejewski.

Polityczna nagonka na Polskę

Warunkiem zgody Polski na ratyfikację, była praworządność, czyli uznaniowość w zakresie wydatkowania tych środków. Bez tego nie było możliwości pozyskania dodatkowych pieniędzy na fundusz pocowidowy dla żadnego z członków UE.

- Agresja, jakiej jesteśmy poddawani, wskazuje na to, że organy UE nie zamierzają przestrzegać własnych zobowiązań wynikających z umowy międzynarodowej — stwierdził adwokat.

Organy UE łamią europejskie prawo

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że to premier Polski Mateusz Morawiecki wynegocjował, w lipcu na drodze umowy międzynarodowej, warunki zastosowania „straszaka” na praworządność i warunkowość wydatkowania środków pozyskanych na fundusz pocovidowe. Forum Komisji Europejskiej zaakceptowało te warunki w grudniu.

- Mamy do czynienia z agresją, z inwazją łamania prawa europejskiego i umów międzynarodowych, a także traktatów — zaznaczył Andrzejewski.

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy