Ukraina w NATO? TAK! Kijów musi jednak spełnić szereg warunków. Jakich? [wideo]

portal tvrepublika.pl 30-09-2022, 17:53
Artykuł
Reuters/Telewizja Republika

Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym, ogłosił w piątek prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski w opublikowanym po posiedzeniu RBNiO nagraniu powiedział, że Rosja po 24 lutego nie zatrzymałaby się na ukraińskich granicach, gdyby nie została powstrzymana. Celem rosyjskiego uderzenia stałyby się kraje bałtyckie, Polska, Mołdawia, Gruzja i Kazachstan. Rosja starałaby się podbić różne narody Europy i Azji, wyliczył.

Zełenski oświadczył, że Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium stara się ukraść to, co do niej nie należy. Próby aneksji prezydent ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". "Ukraina do tego nie dopuści",  zapewnił.

"Tylko ścieżka wzmocnienia Ukrainy i wygonienia okupantów z całego ukraińskiego terytorium przywraca pokój; przejdziemy tę drogę", powiedział.

Zobacz też: Putin oszalał? To, co powiedział dziś na Kremlu przekracza ludzkie pojęcie

Poinformował również, że jego kraj składa w trybie przyspieszonym wniosek o dołączenie do NATO. "De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie", oznajmił.

"Wiemy, że to możliwe. Widzimy, jak w tym roku Finlandia i Szwecja rozpoczęły akcesję do Sojuszu bez Membership Action Plan", podkreślił.

Pisaliśmy wcześniej: Stoltenberg się nie patyczkuje. Wszystko jasne. Putin wie co ma zrobić

Co na to NATO?

Decyzja o członkostwie musi być podjęta przez 30 państw sojuszniczych na zasadzie konsensusu oznajmił tymczasem na konferencji prasowej w Brukseli szef Sojuszu Północnoatlatyckiego Jens Stoltenberg.<

„Putin zmobilizował setki tysięcy żołnierzy, zaangażował się w nieodpowiedzialne nuklearne pobrzękiwanie szablą, a teraz nielegalnie zaanektował kolejne terytorium Ukrainy. Razem stanowi to najpoważniejszą eskalację od początku wojny”,  powiedział Stoltenberg.

Takie są fakty: Nie ma na co czekać. 18 amerykańskich HIMARS-ów już na pokładzie!


Oświadczył, że NATO podkreśla swoje „niezachwiane poparcie” dla niepodległości, suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy i nie zostanie odstraszone przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od wspierania tego kraju w obronie przed Rosją.


Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy