Ukraina. Na granicy z Białorusią ruszyła „operacja specjalna”

Artykuł
To kolejne działania mające wzmacniać ochronę ukraińskiej granicy,
Fot. PAP/EPA/MARKIIAN LYSEIKO

W ramach wzmocnienia ochrony granicy z Białorusią ruszyła „operacja specjalna”, której celem jest niedopuszczenie, by na Ukrainę przedostali się nielegalni migranci – poinformowała ukraińska straż graniczna.

W operacji koordynowanej przez straż graniczną biorą udział siły gwardii narodowej, policji, sił zbrojnych Ukrainy i „innych rezerw” – przekazano.

Jak podkreślono, to kolejne działania mające wzmacniać ochronę ukraińskiej granicy, aby „nie dopuścić do kryzysu migracyjnego oraz przeciwdziałać nielegalnym działaniom”.

CZYTAJ: Ukraina. Marynarka wojenna otrzymała dwa kutry patrolowe od USA

Wiceszef straży granicznej Wołodymyr Nikiforenko oświadczył, że na granicy utrzymuje się ryzyko „rozprzestrzenienia się kryzysu migracyjnego” i jest prawdopodobieństwo przekierowania potoków migrantów na Ukrainę.

Kontrolę nad granicą sprawować ma straż graniczna w zwiększonym składzie, wzmacniane są też siły i środki na odcinkach, gdzie może dojść do prób przekroczenia granicy przez nielegalnych imigrantów – czytamy w komunikacie.

CZYTAJ: Ukraina: Rosja potwierdziła, że jej obywatele walczą w Donbasie

Do patrolowania i monitoringu granicy wykorzystywane są lotnictwo, drony i sprzęt do obserwacji. Mają działać też punkty kontrolne na drogach, a główne trasy prowadzące do granicy mają być patrolowane. Zaplanowano też kontrole stacji autobusowych i kolejowych. W miejscowościach przygranicznych przewidziano przeprowadzenie „działań prewencyjnych”.

Wcześniej informowano, że na granicę Ukrainy z Białorusią skierowanych zostanie 8,5 tys. dodatkowych wojskowych i policjantów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy