USA-Polska. Padła deklaracja. Czego dotyczy „żelazne zobowiązanie”?

Artykuł
canva.com

To, co do wczoraj wydarzyło się kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej postawiło na nogi cały świat. W godzinach porannych przedstawiciele polskich władz odbyli wiele rozmów telefonicznych ze swoimi odpowiednikami wśród polityków zagranicznych. Podczas rozmowy szefa Pentagonu Lloyda Austina z wicepremierem i szefem MON - Mariuszem Błaszczakiem, ze strony amerykańskiej padła deklaracja. Dotoczyła ona "żelaznego" zobowiązania USA do obrony naszego kraju oraz gotowości do pomocy w śledztwie w sprawie uderzenia rakiety w Przewodowie.

Jak podał rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder, obaj ministrowie omówili "obecną sytuację bezpieczeństwa wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym doniesienia o uderzeniu rakietowym na polskim terytorium". 

"Sekretarz Austin zapewnił ministra Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski i gotowości Departamentu Obrony, by pomóc Polsce w dochodzeniu w sprawie incydentu", napisał Ryder w oświadczeniu. 

Zobacz też: Premier RP i Prezydent RP razem. Nocne oświadczenia specjalne [wideo]

Dziś Błaszczak i Austin ponownie odbędą rozmowy w ramach wirtualnego spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy z udziałem ministrów 50 krajów wspierających Ukrainę.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy