Premier RP i Prezydent RP razem. Nocne oświadczenia specjalne [wideo]

Tomasz Domański 16-11-2022, 00:50
nagranie: Reuters
zdjęcia (stopklatki ekranowe) TVP Info

- Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych na terenie Rzeczpospolitej, powiedział w swoim wystąpieniu zaraz po północy premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał też, że prowadzne są analizy i konsultacje ws. uruchomienia pkt. 4 NATO. "Zdecydowaliśmy też o wezwaniu ambasadora Rosji do MSZ. Pozostajemy w stałym kontakcie z władzami Ukrainy. Na miejscu zdarzenia znajdują się nasze służby", podkreślił Morawiecki. W stan gotowości postawiona została policja, straż pożarna czy straż graniczna, dodał.

"Apeluję, aby zachować spokój. Bądźmy rozważni. Nie dajmy sobą manipulować. Musimy kierować się powściągliwością. Musimy opierać się wyłącznie na faktach", prosił w swoim wystąpieniu premier.

"Chaos to jest broń, którą posługuje się Rosja, a Moskwa od dziesiątek lat. Nie możemy ulec tym manipulacjom", mówił. Wskazał, aby nie ulegać fejkniusom. "Słuchajmy komunikatów płynących z rządu", zastrzegł.

"Apeluję o zachowanie spokoju. W tej sytuacji musimy być razem. Będąc razem, będziemy silni", ocenił.

"USA dotrzymują sojuszy. USA są z nami", powiedział podczas swojego briefingu prezydent RP po godzinie 0:30 w nocy. - Wszystkie zapisy są obowiązujące i Stany Zjednoczone stoją na straży bezpieczeństwa, podkreślił Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Joe Bidenem.

"Te same słowa usłyszałem od premiera Wielkiej Brytanii, opisałem tę sytuację kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi", dodał.

- Joe Biden zadeklarował udzielenia wsparcia w postaci amerykańskich ekspertów, powiedział Duda.

Prezydent Polski zaznaczył, że na chwilę obecną nie mamy 100% dowodów na to, kto wystrzelił rakietę. Śledczy to wyjaśnią, powiedział. "Prawdopodobnie była to rakieta produkcji rosyjskiej", poinformował opinię publiczną.

- NATO jest w stanie gotowości, my wzmocniliśmy siły niektórych jednostek i naszych sił powietrznych, powiedział dziennikarzom prezydent. Jednocześnie wyraźnie zaakcentował, że Polska działa bardzo spokojnie i w sposób rozważny.

"Polscy żołnierze są na miejscu. Sojusznicze wsparcie jest podtrzymywane. Jutro przed nami spotkanie w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego", powiedział Andrzej Duda.

Do eksplozji doszło o godz. 15.40 w suszarni zbóż we wsi Przewodowo. W jej wyniku zginęło dwóch obywateli Polski. Według nieoficjalnych informacji PAP to mężczyźni w wieku 60 oraz 62 lat, którzy w tym czasie przebywali na terenie zakładu.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy