UNESCO interweniuje w sprawie zamiany byłych kościołów na meczety. "Nie akceptowaliśmy tureckiego punktu widzenia"

Artykuł
Hagia Sophia
pixabay

Specjalny wysłannik UNESCO pojedzie w styczniu do Stambułu, by sprawdzić, jakie zmiany wprowadziły władze tureckie w zamienionych na meczety muzeach – byłych świątyniach chrześcijańskich: Hagia Sophia i Chora. Zastępca dyrektora generalnego UNESCO Ernesto Ottone poprosił o wypełnienie tej misji archeologa o międzynarodowej renomie Mounira Bouchenaki z Algierii. Do kroku tego skłoniły UNESCO napływające informacje i plotki dotyczące obu zabytków, wpisanych na jej Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Zastępcę sekretarza generalnego szczególnie niepokoją ewentualne ingerencje dokonywane przez stronę turecką w obu budowlach, jak również rozpowszechniane przez nią fałszywe informacje, jakoby UNESCO "akceptowała turecki punkt widzenia w sprawie zmiany przeznaczenia obu muzeów". Muzea funkcjonowały w świątyniach zamiast meczetów po decyzji Mustafy Kemala Atatürka, który przekształcił Turcję w państwo świeckie w latach 20. XX w. 

Dlatego pomimo ograniczeń w podróży, narzuconych w związku z walką z koronawirusem, Bouchenaki uda się do Stambułu na początku stycznia. Szczegółowy raport ze swej inspekcji ma przedstawić dyrektorowi generalnemu UNESCO do końca lutego.

Po raz pierwszy od 86 lat, pomimo międzynarodowych protestów, w Hagii Sofii 24 lipca odbyła się islamska modlitwa. Świątynia od 537 r. służyła chrześcijanom, dla kultu islamskiego przeznaczono ją po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 r., a w 1934 stworzono w niej muzeum. Kolejna świątynia, na której przekształcenie z muzeum w meczet zezwolił turecki Sąd Najwyższy to kościół klasztoru Chora w Stambule. Pochodzi z XI wieku, znany jest ze względu na znajdujące się w nim freski i mozaiki. Po zdobyciu Konstantynopola, Osmanie w 1511 r. przekształcili kościół w meczet i zakryli dzieła sztuki chrześcijańskiej. W 1948 r. władze państwowe Turcji urządziły w kościele muzeum.

Źródło: ekai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy