UE kupuje szczepionkę Novavax. Von der Leyen: To dodatkowe zabezpieczenie przeciwko nowym wariantom

Artykuł
(zdj. ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/Carlos Ortega

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła kontrakt z amerykańską firmą Novavax na 200 milionów dawek jej szczepionki przeciwko Covid-19.

W ramach tej umowy państwa członkowskie UE będą mogły zakupić do 100 mln dawek szczepionki Novavax, z opcją 100 mln dodatkowych dawek w czwartym kwartale 2021 roku oraz w latach 2022 i 2023.

- Ponieważ nowe warianty koronawirusa rozprzestrzeniają się w Europie i na świecie, ta nowa umowa z firmą, która już z powodzeniem testuje swój preparat przeciwko tym wariantom, stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla naszej populacji. To dodatkowo wzmacnia nasze szerokie portfolio szczepionek, z korzyścią dla Europejczyków i naszych partnerów na całym świecie — skomentowała zawarcie umowy z amerykańskim koncernem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Preparat wymaga podania dwóch dawek

Europejska Agencja Leków (EMA) wciąż prowadzi ewaluację szczepionki Novavax przed dopuszczeniem jej na rynek unijny. Preparat amerykańskiej firmy jest oparty na białku i działa na podobnej zasadzie jak znane szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B albo tężcowi. Wymaga podania dwóch dawek.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy