U oficera Bundeswehry znaleziono materiały radioaktywne i tajne akta o Korei Północnej

Artykuł
Fot. Flickr/Mike Brocklebank

W mieszkaniu aresztowanego oficera Bundeswehry, eksperta od materiałów wybuchowych, śledczy znaleźli pokaźną kolekcję broni, a także materiały radioaktywne i tajne akta na temat Korei Północnej – napisał „Der Spiegel”.

Prokuratura we Frankfurcie potwierdziła, że znalezioną substancją był izotop strontu Sr-90. To rakotwórcza substancja. Występuje w pobliżu miejsc prób jądrowych i w odpadach z elektrowni atomowych.

Michael C. zostało oskarżony o nieuprawnione obchodzenie się z substancjami radioaktywnymi. Wcześniej oskarżono go o naruszenie ustawy o handlu zagranicznym i płatnościach oraz ustawy o kontroli broni wojennej.

W połowie października w domu Michaela C. w Aldenhoven koło Akwizgranu śledczy odkryli m.in. karabiny Kałasznikowa, broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, a także kilka rozbrojonych granatów i amunicję.

Władze są również zaniepokojone odkryciem u oficera dwóch dokumentów, z których jeden został zaklasyfikowany jako poufny, a drugi jako tajny. Według gazety chodzi o dwie aktualne dokumentacje Federalnej Służby Wywiadowczej na temat sytuacji w Korei Północnej. Nie wiadomo, w jaki sposób oskarżony wszedł w posiadanie poufnych dokumentów. Podczas nalotu skonfiskowano również obszerną literaturę komunistyczną.

Źródło: PAP/RMF

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy