„Tryptyk Powstańczy - Pamięć Ziemi". Multimedialne widowisko o III Powstaniu Śląskim

Producentem wykonawczym widowiska jest Bytomskie Centrum Kultury
Fot. yt/BECEK Bytomskie Centrum Kultury

W Bytomiu trwają przygotowania do widowiska „Tryptyk Powstańczy - Pamięć Ziemi". Przedstawienie jest przygotowywane na finał obchodów setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Widowisko multimedialne rozpocznie się 25 czerwca, na bytomskim Rynku o 21:00.

Na rynku w Bytomiu powstaje kilkupoziomowa scena, na której wybrzmi opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do ojczystej ziemi w wykonaniu pięciuset artystów. Konstrukcja składa się z trzech platform. Prace rozpoczęły się już 19 czerwca.

- Bytom, jako ważne miejsce wydarzeń związanych z III Powstaniem Śląskim stanowi nić łączącą nas z przeszłością. Miasto, którego historia sięga XII wieku jest najstarszym świadkiem lokalnej kultury muzycznej i śląskich obyczajów. Dlatego nawiązując do okoliczności i kontekstów miejsca, inscenizacja widowiska jest swoistą podróżą w czasie od początków jego istnienia do współczesności - informują organizatorzy.

Twórcy zapowiadają, że w trakcie widowiska przenikną się różne gatunki sztuki, ale przede wszystkim będzie to niekonwencjonalna lekcja historii o Śląsku.

- Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej jest obraz, który w formie efektownego wideoartu, eksponowanego zarówno na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach zostanie tłem dla oryginalnej areny wydarzeń - zaznaczają.

Całość będzie można zobaczyć na Facebooku Bytomskiego Centrum Kultury.

Wydarzenie jest finansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (700 tys. zł) oraz samej gminy (100 tys. zł).

 

Źródło: becek, bytom.naszemiasto

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy