Przejdź do treści
22:32 Prezydent Karol Nawrocki: akceptacja dla umowy z krajami Mercosur to katastrofa; panie premierze, trzeba budować mniejszość blokującą, a nie gadać
22:09 Holandia: samochód wjechał w tłum podczas parady świateł w Nunspeet; dziewięcioro rannych
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Tragedia podczas żydowskiego święta. Tłum stratował dziesiątki osób

Źródło: Fot. PAP/EPA/DAVID COHEN

W piątkowej tragedii na górze Meron życie straciło co najmniej 45 osób stratowanych przez owładnięty paniką tłum. Wśród ofiar są liczni obywatele Stanów Zjednoczonych.

- Ambasada USA pozostaje w stałym roboczym kontakcie z miejscowymi władzami, starając się ustalić, czy jakieś inne osoby z amerykańskim obywatelstwem nie ucierpiały podczas wypadku - poinformowała w sobotę rzeczniczka ambasady amerykańskiej w Izraelu.

- Nasza placówka dyplomatyczna okazuje wszelką niezbędną pomoc konsularną poszkodowanym Amerykanom oraz ich bliskim. Mając na uwadze szacunek wobec rodzin, które straciły bliskich, nie mamy w tym trudnym dla nich czasie nic więcej do dodania w tej sprawie - zaznaczyła.

Do tragedii doszło podczas święta ultraortodoksyjnych Żydów na górze Meron w północnym Izraelu, gdy tysiące uczestników opuszczało miejsce uroczystości schodząc ze wzgórza wąską i stromą ścieżką. Obchody odbywały się przy grobie słynnego mistyka z II wieku, rabina Szymona bar Jochaja, który miał zginąć w dzień święta Lag ba-Omer.

Pod koniec ceremonii około 20 tys. ludzi opuściło miejsce wąskim i stromym chodnikiem, pokrytym śliską metalową podłogą, która mogła być mokra, przez co niektórzy tracili równowagę i przewracali się tratując schodzących przed nimi. Co najmniej 45 osób zostało zadeptanych, a ponad 150 odniosło rany.

Tegoroczne obchody święta Lag ba-Omer były pierwszym dużym publicznym zgromadzeniem, na jakie zezwolono w Izraelu od wybuchu epidemii koronawirusa w marcu 2020 r. Przybyło na nie, jak co roku, wielu Żydów z USA.

"No-one imagined that this could happen here." I went to Meron for Lag Ba-Omer with a busload of students from Kfar Chabad in 1983. The crowd was so intense that I was sure I was going to be crushed to death. It was one of the scariest moments of my life. https://t.co/tFKAXKkfIl

— Mark Solomon (@MosheLeibSol) April 30, 2021
pap

Wiadomości

pancerniki nowej klasy

USA będą budować pływające fortece. Będą większe od niszczycieli

Rosja o rozmowach w Miami. Gdzie jest pokój?

Rosjanie ponownie uderzyli w Odessę

Trump powiedział, że po raz ostatni zgrywa twardziela

Kopalnia Pniówek: Dwóch górników nie żyje

Ostrzeżenie na święta Bożego Narodzenia. Taka jest ich natura

Kolejny świetny sondaż dla Karola Nawrockiego. Na nic się zdały hejterskie ataki

Szokujący sondaż. Ugrupowanie Brauna rośnie kosztem Konfederacji

"To jest groteska, to jest żenujące". Stefaniuk o mailu do prześladowanej urzędniczki

Zatrzymania ws. hejtu po śmierci 11-latki z Jeleniej Góry

Nawrocki: Panie Premierze, trzeba budować mniejszość blokującą ws. Mercosur, a nie gadać

Ziobro: mamy do czynienia z pełzającym zamachem na polskie sądownictwo

Poseł odniosła obrażenia w trakcie obrony TVP. Prokuratura nie widzi problemu

Ostrzeżenie IMGW przed opadami marznącymi w ośmiu województwach

Marianna Schreiber zaczyna nowe studia!

Najnowsze

kopalnia węgla - zdjęcie poglądowe

Kopalnia Pniówek: Dwóch górników nie żyje

Trump powiedział, że po raz ostatni zgrywa twardziela

rosyjski atak

Ostrzeżenie na święta Bożego Narodzenia. Taka jest ich natura

Karol Nawrocki

Kolejny świetny sondaż dla Karola Nawrockiego. Na nic się zdały hejterskie ataki

Szokujący sondaż. Ugrupowanie Brauna rośnie kosztem Konfederacji

pancerniki nowej klasy

USA będą budować pływające fortece. Będą większe od niszczycieli

Pieskow

Rosja o rozmowach w Miami. Gdzie jest pokój?

Odessa

Rosjanie ponownie uderzyli w Odessę