Teksas chroni życie od pierwszego uderzenia serca. Pozwać można każdego, kto przyczyni się do aborcji

Artykuł
Coraz więcej stanów sprzeciwia się aborcji
Fot. Flickr/bodhisattva.

W Teksasie uchwalono ustawę zakazującą wszelkich aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Ustawa pozwala obywatelom na wnoszenie pozwów cywilnych przeciwko lekarzom, personelowi, a nawet rodzinie lub przyjaciołom, którzy „pomagają i współuczestniczą w takich procedurach”. Prawo znane jako akt „bicia serca” (heartbeat), zakazuje wykonywania zabiegu po wykryciu czynności serca w zarodku.

Ustawa trafiła do gubernatora Grega Abbotta, który ma go podpisać. Abbott zapowiedział: „Podpisałem 11 praw chroniących życie niewinnych ludzi przed aborcją, ale trzeba zrobić więcej” i podziękował za „ciężką pracę” nad ustawą.

Teksas dołącza do grupy kilkunastu stanów, które wydały tak zwane ustawy „bicia serca”, ale dotychczas wszystkie zostały zablokowane przez sądy federalne.

W przeciwieństwie do ustawodawstwa w innych stanach, Teksas nie nakłada na stan obowiązku egzekwowania zakazu. Zamiast tego, zgodnie z treścią ustawy, tworzy „prywatne prawo do powództwa cywilnego”, które pozwala każdemu wytoczyć powództwo cywilne przeciwko lekarzowi, który dokonuje aborcji z naruszeniem prawa, a także tym, którzy „świadomie angażują się w postępowanie, które pomaga lub wspomaga wykonanie lub nakłanianie do aborcji, w tym opłacenie lub zwrot kosztów aborcji poprzez ubezpieczenie lub w inny sposób ”.

Krytycy prawa twierdzą, że może to być personel kliniki, doradcy lub duchowni, którzy oferowali wskazówki, znajomy, który zawiózł pacjenta na wizytę czy rodzic, który zapłacił za zabieg. Zgodnie z prawem same ciężarne nie mogą być pozywane.

– Ustawa ta zasadniczo otwiera wrota, aby umożliwić każdemu wrogiemu aborcji pozywanie lekarzy i klinik, zmuszając ich do zamknięcia – powiedziała Nancy Northup, szefowa Center for Reproductive Rights.

Ustawa ma wejść w życie we wrześniu.

Źródło: cbs news

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy