Talibowie wracają do starych nawyków. Ministerstwo cnót zamiast resortu ds. kobiet

Artykuł
(zdj. ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/STRINGER

Talibowie zamknęli w piątek afgańskie ministerstwo ds. kobiet i zastąpili je resortem promowania cnót i zapobiegania występkom — piszą agencje Reuters i AFP, powołując się na świadków.

Według Reutersa tabliczka informacyjna na budynku, w którym dotychczas mieściło się ministerstwo ds. kobiet, została zdjęta, a na jej miejscu pojawiła nowa z napisem „Ministerstwo Modlitwy i Przewodnictwa oraz Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom”.

Kobiety, które do tej pory pracowały w budynku, nie są wpuszczone do środka już od kilku tygodni. „Jestem jedyną żywicielką rodziny” – mówiła jedna z byłych pracownic ministerstwa, cytowana przez Reutersa. Gdy nie ma pracy, co powinna zrobić Afganka?" - zastanawia się.

Rzecznicy talibów dotąd nie skomentowali sprawy.

Kary za naruszenie moralności obejmowały chłostę

Reuters przypomina, że kiedy talibowie byli u władzy w latach 1996-2001, dziewczętom nie pozwalano chodzić do szkoły, a kobietom zakazano pracy i edukacji. Działające wówczas ministerstwo promowania cnót i zapobiegania występkom stało się znane jako policja moralna talibów, narzucająca interpretację szariatu, która obejmowała ścisły kodeks ubioru oraz publiczne egzekucje i chłosty.

Lista stanowisk gabinetowych, ogłoszona przez talibów 7 września, zawierała nazwisko ministra ds. promocji cnót i zapobiegania występkom i nie wspominała o ministerstwie ds. kobiet, ale talibowie nie informowali wówczas, że resort ten zostanie rozwiązany.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy