Tajfun na Filipinach. Ulysses piątym kataklizmem w tym miesiącu

Artykuł
Ulysses/Vamco to na Filipinach piąty kataklizm tego typu w ostatnim miesiącu
materiały prasowe/Fundacja ADRA

Filipiny mierzą się z kolejną tragedią – skutkami tajfunu Vamco (Ulysses), który uderzył w kraj wieczorem 11 listopada. Poszkodowanym pomaga organizacja charytatywna ADRA.

Ulysses/Vamco to na Filipinach piąty kataklizm tego typu w ostatnim miesiącu oraz dwudziesta pierwsza burza w tym roku. Poprzedni był potężny supertajfun Goni, który utrzymywał się od 29 października. Zabił 25 osób i jest uważany za najsilniejszą burzę tego roku na świecie

Wiatr, który przyniósł Vamco, w porywach dochodził do 255 km/h. Zginęło co najmniej 39 osób. Vamco/Ulysses uderzył w podobne rejony, co potężny Goni – m.in. stołeczny region Metro Manila. Miasto Marikina to jedna z najbardziej dotkniętych przez żywioł miejscowości. Zalanych zostało tam 40 tysięcy domów. Mieszkańcy próbują usunąć wodę i błoto z pomieszczeń mieszkalnych. Tysiące z nich zostało ewakuowanych i przebywa w centrach ewakuacyjnych. Obecnie Vamco kieruje się w stronę Wietnamu, który również ucierpiał na skutek serii tropikalnych burz i tajfunów. Możliwe więc, że ofiar przybędzie.

Na miejscu są działacze ADRA Filipiny, którzy udzielają pomocy ofiarom:

– W ostatnich trzech tygodniach Filipiny doświadczyły trzech tajfunów o wzrastającej sile rażenia i dewastujących skutkach. ADRA odpowiedziała na każdy z tych kataklizmów, udzielając pomocy najbardziej poszkodowanym. I wtedy uderzył tajfun Ulysses, siejąc zniszczenie w Metro Manila i okolicznych prowincjach. Cierpienie osób nim dotkniętych jest ogromne. ADRA kontynuuje swoją pomoc dla poszkodowanych – komentował Tom Pignon, dyrektor ADRA Filipiny.

W pomoc ofiarom tajfunów na Filipinach i w Wietnamie włącza się Fundacja ADRA Polska.

– Zorganizowaliśmy zbiórkę środków na pomoc ofiarom tajfunów na Filipinach i w Wietnamie: Molave, Goni, a teraz również Vamco/Ulysses – powiedział dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska. 

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku w ramach 13 projektów Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.

Źródło: Materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy