Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
10:36 Sri Lanka: Co najmniej 19 osób zginęło w rozrubie w więzieniu
09:57 Rafał Leśkiewicz o odtajnieniu donacji dla Ukrainy: to nie jest dobra decyzja, to temat zastępczy
08:56 IMGW: susza hydrogeologiczna postępuje; około połowa kraju z wydanymi ostrzeżeniami
07:56 Francja: W Pirenejach wciąż trwa pożar; objął już 4,6 tys. hektarów lasów i zarośli
07:22 Ukraina: do 10 wzrosła liczba zabitych w wyniku ataku Rosji na Kijów i obwód kijowski
07:04 Łódzkie: CBŚP zlikwidowało nielegalną fabrykę tytoniu
04:38 Wenezuela: Wygasają akcje poszukiwania ocalałych po trzęsieniach ziemi; zagraniczne ekipy uratowały 14 osób
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wlkp. zaprasza na spotkanie z Dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy 6 lipca, godz. 19:00 Wieczernik, Parafia Pierwszych Męczenników, ul. W. Pluty 7, Gorzów Wlkp.
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Pucku oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z posłem Patrykiem Wichrem. 8 lipca (środa), o godz. 18:00 w Harcerskim Ośrodku Morskim. Po spotkaniu odbędzie się Msza za Prezydenta RP w puckiej farze
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytowie zaprasza na spotkanie otwarte z Michałem Kowalskim Posłem na Sejm RP do Mądrzechowa k. Bytowa w dniu 10 lipca 2026 r. na godz. 15.00, ul. Sportowców 19, świetlica wiejska
Wydarzenie Ruch Obrony Granic zaprasza na Mszę Świętą w intencji Polskich Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez banderowskie oddziały OUN-UPA na Wołyniu. Liturgia odbędzie się 11 lipca o godzinie 11:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w Częstochowie

TPN wprowadza ruch jednokierunkowy na popularnym szlaku. Chodzi o bezpieczeństwo

Źródło: Fot. Canva

Latem ubiegłego roku Tatrzański Park Narodowy wyremontował szlak między Zawratem a Świnicą, który w 2018 r. w wyniku obrywu skalnego uległ zniszczeniu. Szlak zostanie ponownie udostępniony dla turystów od 1 czerwca. W ważną zmianą – od tej pory będzie tam obowiązywał ruch jednokierunkowy (z Zawratu do Świnicy).

Decyzja jest podyktowana względami bezpieczeństwa i zgodna z rekomendacjami naczelnika TOPR. W ostatnich latach obserwujemy większy ruch turystyczny na wysokogórskich szlakach i tworzące się zatory, co w miejscach stromych i eksponowanych ma bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa. W ocenie TPN i TOPR otwarcie szlaku jako jednokierunkowego – od Zawratu do Świnicy – pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu turystycznego w rejonie wcześniejszego obrywu skalnego. Wyeliminowanie ruchu w odwrotnym kierunku (zejście z wierzchołka Świnicy na Zawrat) powinno również wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. Liczba wypadków śmiertelnych w ostatnich 10 latach w tym rejonie jest porównywalna z liczbą tak tragicznych zdarzeń w rejonie Rysów czy całej Orlej Perci. Prawdopodobnie jest to związane z łatwym dostępem szczytu Świnicy z Kasprowego Wierchu i dużymi trudnościami w zejściu, na które napotykają turyści, często zupełnie na to nieprzygotowani. To właśnie na odcinku pomiędzy Świnicą na Zawratem odnotowano najwięcej wypadków.

– Obecny stan okolic obrywu nie wyróżnia się szczególną niestabilnością w porównaniu do sąsiednich ścian i turni, będących obszarem o dużej erozji i kruchości skał – mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie można wykluczyć kolejnych obrywów skalnych. Takie zagrożenie jest naturalnym ryzykiem występującym w górach takich jak Tatry.

– Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w kierunku Zawrat – Świnica być może pozwoli ograniczyć liczbę wypadków, a z pewnością da możliwość oceny takiej formy zarządzania ryzykiem w masowym ruchu turystycznym na szlakach wysokogórskich. Mamy już w Tatrach kilka odcinków jednokierunkowych i to rozwiązanie się sprawdza – komentuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

W początkowym okresie po otwarciu szlaku, w informowaniu turystów o zmianach pomogą wolontariusze i pracownicy terenowi, pojawią się też tablice informacyjne. Wprowadzone także zostaną zmiany na mapach w punktach wejścia do Parku.

TPN