Szczepienia a zgony. Niedzielski: Żadne z badań nie wskazało bezpośredniego powiązania

Artykuł
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że przypadki, gdzie jest podejrzenie, że szczepienie mogło spowodować zgon, są weryfikowane. Dodał, że żadne z prowadzonych postępowań nie wskazało na bezpośrednie powiązanie.

- W tej chwili mamy w kraju odnotowanych 80 zgonów powiązanych ze szczepieniami. Ale podkreślam: nie są to zgony wywołane szczepieniami, tylko pewną koincydencją. Część z tych zgonów, gdy jest podejrzenie bezpośredniej przyczynowości, jest weryfikowana, poprzez postępowania prokuratorskie i sekcje zwłok; i żadne z prowadzonych postępowań nie wskazało na bezpośrednie powiązanie szczepienia ze zgonem - podkreślił podczas prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość zaprezentowania przez MZ analizy dotyczącej niepożądanych skutków szczepionek przeciwko COVID-19.

Minister ocenił również, że ruch społeczny sprzeciwiający się szczepionkom nie bazuje na obiektywnej wiedzy, tylko na emocjach.

- Każdy może te informacje dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych przeanalizować. My te najcięższe przypadki analizujemy, i do tej pory nie mamy żadnego potwierdzenia przyczynowości - dodał Niedzielski.

Niepożądane odczyny a AstraZeneca 

Podkreślił, że jedyne powiązanie znaleziono między wiekiem i płcią oraz ryzykiem zatoru w szczepionkach produkowanych przez AstręZenecę.

- To weszło do charakterystyki produktu leczniczego AstryZeneki pewna rekomendacja, że jest zwiększone ryzyko, jeżeli ktoś miał epizody związane z zatorami, i jeszcze jest kobietą w określonym wieku. To były obszary ryzyka. Ale to nie oznacza, że szczepienie w tej grupie nie ma racji bytu, tylko wymaga pewnej indywidualnej diagnozy - tłumaczył.

Podkreślił, że w formularzu kwalifikacyjnym na szczepienie znalazły się odpowiednie pytania, pozwalające łatwo zidentyfikować ryzyko, które ostatecznie jest oceniane przez lekarza.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 22 340 624 szczepień. Zgłoszono 10 300 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy