Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Papież: Przekazujcie wiarę młodym

Artykuł
Franciszek zwrócił się do osób starszych
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Watykan, w związku ze Żwiatowym Dniem Dziadków i Osób Starszych, opublikował przesłanie papieża. Franciszek przyznał, że wszystko wydaje się pogrążone w mroku, jak podczas miesięcy pandemii, Pan nie przestaje posyłać aniołów, aby ukoić naszą samotność i powtarzać nam: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Papież swoje przesłanie kieruje do „drogich dziadków i babć”, do których zwraca się „jako Biskup Rzymu i osoba starsza” tak, jak oni. Franciszek podkreśla, że jego słowa docierają w trudnym czasie pandemii, która okazała się nieoczekiwaną i gwałtowną burzą, ciężką próbą. Podkreśla, że uderzyła ona w życie każdego, jednak szczególnie ciężko obeszła się z ludźmi starszymi.

- Wielu z nas chorowało i wielu odeszło albo było świadkami tego, jak gasło życie ich małżonków i bliskich. Jakże liczni byli zmuszeni do bardzo długiego trwania w samotności, odizolowaniu. Pan zna każde z cierpień, jakich doświadczyliśmy w tym czasie. Jest blisko tych, którzy doświadczają bolesnego odsunięcia na bok. Nasza samotność, która stała się jeszcze cięższą w czasie pandemii, nie jest Mu obojętna - zaznacza Ojciec Święty.

- Ale także wówczas, gdy wszystko wydaje się pogrążone w mroku, jak podczas tych miesięcy pandemii, Pan nie przestaje posyłać aniołów, aby ukoić naszą samotność i powtarzać nam: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”. Mówi to do Ciebie, mówi to do mnie, do wszystkich. I to jest istotą tego pierwszego Dnia, który pragnąłem, aby był obchodzony po raz pierwszy właśnie w tym roku, po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą, zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni, odwiedził anioł! - przyznał papież.

Relacje osób starszych i wnuków

Franciszek zwrócił się do osób starszych. Przyznał, że ich zadaniem jest przekazywanie tradycji wnukom.

- Naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. Nie ważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy, ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego - zaznaczył.

Papież podkreślił, że przyszłość świata zależy od przymierza między młodymi i starymi.

- Kto, jeśli nie młodzi może przyjąć marzenia starszych i nieść je dalej?. Pamięć może pomóc nam w tworzeniu świata bardziej ludzkiego, bardziej otwartego na przyjęcie. Ale bez pamięci nie można budować, bez fundamentów nigdy nie zbudujesz domu. Nigdy. A fundamentem życia jest pamięć - dodał na koniec.

Źródło: vaticannews

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy