Przejdź do treści
16:41 Watykan: papież Leon XIV potwierdził zamiar udania się do Turcji, aby wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa
16:05 Komisja Europejska: wszczęto postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niepełnym wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących składowania odpadów
15:31 CBOS: 48 proc. badanych deklaruje się jako przeciwnicy rządu; 32 proc. określa się jako jego zwolennicy; 59 proc. badanych nie jest zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk
15:28 Londyn: premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i kanclerz Niemiec Friedrich Merz podpisali traktat Kensington, dotyczący obronności i polityki migracyjnej
15:11 Sanepid: ze względu na prądy wsteczne, wysokie fale oraz silny wiatr organizatorzy na kilkunastu kąpieliskach wywiesili czerwone flagi
14:20 Podlaskie: Rozpoczął się ponowny proces o brutalne zabójstwo w Sejnach z 2017 roku
14:04 Greckie media: Zatrzymano i doprowadzono do prokuratury podejrzanych o zabójstwo polskiego profesora
13:32 IMGW: czwartek i piątek pochmurne, z burzami i przelotnym deszczem
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Żółtaniecki: Historię zastępuje pamięć historyczna. Szeremietiew: Na dalszy plan zeszło dochodzenie do prawdy

Źródło: telewizja republika

– Dziś na dalszy plan zeszło dochodzenie do prawdy – mówił w programie „Geopolityka” Romuald Szeremietiew. – Historia nie istnieje, jest tylko pamięć historyczna narodów – ocenił z kolei Ryszard Żółtaniecki.

Dyskusję rozpoczął temat ludobójstwa Ormian, którego setna rocznica obchodzona była w tym roku.

– Dziś postrzegamy Armenię jako mały kraj, głównie prorosyjski, a jest to państwo, która ma jedną z najpotężniejszych diaspor na świecie, zaraz po żydowskiej. I to ta diaspora prowadzi kampanię pamięci o ludobójstwie Ormian – mówił Ryszard Żółtaniecki. Wyjaśniał, że „to ludobójstwo jest tym samym dla Ormian, czym jest Holokaust dla Żydów”.

– Izrael określa Holokaust jako wydarzenie wyjątkowe. W historii ludzkości dzieją się straszne rzeczy, wspomnieć choćby ludobójstwo w Rwandzie, czy reżim Czerwonych Khmerów – zauważył Jarosław Guzy.

Podkreślał, że nie ulega wątpliwości, iż odpowiedzialność za ludobójstwo Ormian ponosi państwo tureckie. – Kiedy budził się nacjonalizm turecki, wbudowano w niego zaprzeczenie tej zbrodni – mówił.

Zdaniem Guzego im bardziej Ormianie dążą, by Turcy wzięli na siebie odpowiedzialność, tym trudniej jest im to osiągnąć.

– To nie jest tylko kwestia relacji ormiańsko-tureckich, bo przekłada się na doświadczenia innych państwo. Chodzi o to, jak podejść do problematycznych dla relacji międzynarodowych wydarzeń historycznych – stwierdził z kolei Romuald Szeremietiew.

Były minister obrony narodowej podawał przykład relacji Polski. – Z jednej strony mamy pamięć o okupacji i zbrodniach niemieckich, ale nie postrzegamy ich przez ten pryzmat. Z drugiej strony mamy Rosję, z który miały być odwilże, ale teraz wygląda to nieciekawie i pamięć o zbrodniach wciąż jest silna – tłumaczył Szeremietiew. Dodał, że podobnie jest z relacjami polsko-ukraińskimi.

– Polska i Ukraina są na takim etapie, na jakim na początku były relacje ormiańsko-tureckie – zauważył Jarosław Guzy. – Jeżeli Ukraina wbuduje sobie w tożsamość patriotyczną wyparcie zbrodni Wołyńskiej, te relacje będą bardzo problematyczne – podkreślał.

– Relacje turecko-ormiańskie nie są antagonistyczne, tak jak relacje polsko-ukraińskie. Inaczej jest w sprawie Rosji. Tu chodzi o geopolitykę i położenie tych państw na mapie – ocenił Guzy.

Z kolei Ryszard Żółtaniecki podkreślał, że „ożywiony element ormiański może być świadomie rozgrywany i wykorzystywany przez Rosję”.

– Niewyjaśnione relacje w kwestii zbrodni wołyńskiej to potencjalnie zawieszony konflikt, który w każdej chwili może wybuchnąć. To tykająca bomba, którą należy rozbroić – ocenił.

– Wydawało nam się, że historia to kwestia prawdy. Ale ostatnio coraz częściej jest ona wykorzystywana w dyplomacji – zaznaczył, dodając, że dziś „historia nie istnieje, jest tylko pamięć historyczna narodów”.  

– Dziś na dalszy plan zeszło dochodzenie do prawdy – ocenił Romuald Szeremietiew, zgadzając się z przedmówcą. – Coraz ważniejsze jest stosowanie tzw. narracji. Zastępuje ona prawdę. To wielkie niebezpieczeństwo. Jeżeli ze stosunków międzynarodowych wyeliminujemy dochodzenie do prawdy, czeka nas katastrofa – nie miał wątpliwości Szeremietiew.

Natomiast Jarosław Guzy zauważył, że świadomość Ukraińców o zbrodni wołyńskiej jest znikoma. – Jest tego wiele przyczyn. To nie jest część historii, którą się tam przekazuje. Nie chwalą się niechlubnymi kartami. Większość Ukraińców nie ma wiedzy na ten temat, bo sprawa jednak nie dotyczyła większości tego narodu – podkreślał. 

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

NASZ NEWS: Instytut Pileckiego zmienia rzecznika. Mamy potwierdzenie po aferze ze Sznepfem

Nowy CBOS. Coraz więcej Polaków przeciwko rządowi Donalda Tuska

Polska mówi NIE polityce imigracyjnej UE i ekipie Tuska

SDP stanęło w obronie wolności słowa i wypowiedzi dla biskupów

Ruchniewicz się przestraszył? Usunięto skandaliczne wpisy o Obławie Augustowskiej!

Tusk dodał nowy wpis. Problem w tym, że... nikt nie wie, o co mu chodzi. KOMENTARZE

Koc: Polacy pokazali Tuskowi czerwoną kartkę

HIT DNIA

HIT! Wałęsa z "radą" dla Tuska. Dotyczy ona jednego z koalicjantów. "Szkodnik"

Błaszczak wprost: propozycja budżetu UE jest fatalna!

Sprawa śmierci 30-latki z 2021 roku. Dziś zapadły wyroki

Zmarł 19-letni kolarz po upadku w trakcie wyścigu Giro della Valle d'Aosta

Burza w sieci: Ruchniewicz musi być natychmiast zdymisjonowany ze stanowiska szefa Instytutu Pileckiego

Najnowsze

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy CBOS. Coraz więcej Polaków przeciwko rządowi Donalda Tuska

Polska mówi NIE polityce imigracyjnej UE i ekipie Tuska

SDP stanęło w obronie wolności słowa i wypowiedzi dla biskupów

Ruchniewicz się przestraszył? Usunięto skandaliczne wpisy o Obławie Augustowskiej!

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

NASZ NEWS: Instytut Pileckiego zmienia rzecznika. Mamy potwierdzenie po aferze ze Sznepfem