Przejdź do treści
Republika Dziś o godz. 23:59 zapraszamy Państwa na transmisję pasterki z Niepokalanowa
21:15 Kilkanaście państw, w tym Wielka Brytania, Niemcy i Francja, potępiło zatwierdzenie przez władze Izraela budowy 19 osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. We wspólnym oświadczeniu podkreślono, że decyzja ta narusza prawo międzynarodowe
20:50 W środę mija 100 lat, odkąd w Wielkiej Brytanii ukazało się pierwsze opowiadanie A.A. Milne’a o Kubusiu Puchatku
20:00 Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w środę tankowiec podejrzewany przez władze w Teheranie o przemyt paliwa – podała agencja AFP
19:50 Grupa 10 senatorów Partii Demokratycznej wezwała prezydenta USA Donalda Trumpa, by cofnął decyzję Departamentu Stanu o odwołaniu prawie 30 ambasadorów i wysokich rangą dyplomatów
18:46 Tysiące osób zgromadziły się w wigilię Bożego Narodzenia w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu. W poprzednich dwóch latach uroczystości nie były organizowane z powodu trwającej wojny
18:01 Włochy: Urząd Antymonopolowy wymierzył karę w wysokości ponad 255 mln euro liniom lotniczym Ryanair za „nadużywanie dominującej pozycji” na rynku
15:00 1300 gości, osób samotnych i ubogich, pojawiło się w środę na Międzynarodowych Targach Poznańskich na wigilijnym spotkaniu. Od lat jest to największa w kraju wigilia dla potrzebujących organizowana pod jednym dachem
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Zielone światło dla Funduszu Odbudowy. „Nie możemy pozwolić na marnowanie więcej czasu”

Źródło: Fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL

Rada UE poinformowała, że otrzymała formalne powiadomienia o ratyfikacji decyzji w sprawie nowych środków własnych UE od wszystkich 27 państw członkowskich. Otwiera to drogę Komisji Europejskiej do rozpoczęcia pożyczania na rynkach finansowych środków, które zasilą Fundusz Odbudowy.

„Wszystkie 27 państw członkowskich powiadomiło Radę o ratyfikacji decyzji w sprawie zasobów własnych. W konsekwencji decyzja ta wchodzi w życie 1 czerwca. (...) Unia Europejska jest teraz w stanie pozyskać niezbędne fundusze na europejską odbudowę społeczno-gospodarczą. Rządy i parlamenty narodowe UE-27 wykazały silne poczucie solidarności i odpowiedzialności. Nie możemy sobie pozwolić na marnowanie więcej czasu. Musimy zapewnić szybkie zatwierdzenie pierwszych planów naprawy i odbudowy do końca czerwca” – napisał w komunikacie Antonio Costa, premier Portugalii, która obecnie sprawuje w Radzie UE prezydencję.

Decyzja w sprawie zasobów własnych upoważnia Komisję Europejską do pożyczenia w imieniu UE do 750 mld euro na rynkach kapitałowych. Środki te mają służyć ożywieniu gospodarczemu UE po pandemii oraz transformacji unijnej gospodarki.

Środki będą dostępne na inwestycje publiczne i reformy przedstawione w krajowych planach odbudowy opracowanych przez poszczególne państwa członkowskie. Plany mają wspierać ekologiczne i cyfrowe przemiany, zrównoważony wzrost i budowę odporności; będą zawierać cele i szacunkowe koszty.

Komisja Europejska oceni plany w ciągu dwóch miesięcy

Zakończenie procesu ratyfikacji pozwala UE na rozpoczęcie pożyczania środków na rynkach kapitałowych już w czerwcu br. Zaliczki w wysokości 13 proc. całkowitej kwoty przydzielonej każdemu państwu członkowskiemu zostaną udostępnione rządom krajowym po zatwierdzeniu ich krajowych planów odbudowy.

Komisja Europejska oceni plany w ciągu dwóch miesięcy. Rada ma następnie cztery tygodnie na zatwierdzenie każdego planu w drodze decyzji wykonawczej.

W każdym planie krajowym co najmniej 37 proc. budżetu ma być przeznaczone na klimat, a co najmniej 20 proc. na działania w dziedzinie cyfryzacji. Plany muszą również mieć trwałe skutki społeczne i gospodarcze, mają obejmować kompleksowe reformy i solidne pakiety inwestycyjne oraz nie mogą znacząco utrudniać realizacji celów środowiskowych.

27 krajów UE zawarło w zeszłym roku bezprecedensowe porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy, instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Jednak aby plan mógł być realizowany, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

PAP

Wiadomości

Watykan pochwalił się liczbą wiernych, którzy przybyli w 2025 roku

Były życzenia, był... boks. Prezydent Nawrocki spędził Wigilię z żołnierzami

Błogosławieństwo Urbi et Orbi. Oglądaj w Republice! [SZCZEGÓŁY]

Niemcy chętnie pójdą w te święta do kościoła? Są wyniki sondażu

O 23:59 zapraszamy na pasterkę z Niepokalanowa

Po 17 latach Jessica Mercedes miała spotkać się z ojcem, ten jednak nie przyjechał.

Zmiany w darmowych lekach. Resort zdrowia szuka oszczędności

Część warszawiaków w wigilię bez wody

Jaki procent domowych budżetów przeznaczyliśmy w tym roku na prezenty?

Po dwuletniej przerwie w Betlejem ponownie uroczystości Bożego Narodzenia

Gastronomia tonie w długach. Rosnące koszty kontra oczekiwania gości

Lewandowscy zorganizowali świąteczne kolędowanie. W warszawskim apartamencie pojawili się znani znajomi

Nie widać zgody Putina na plan pokojowy

Z życzeniami od Papieża. Kard. Parolin w szpitalu pediatrycznym

Wigilia dla ubogich i samotnych. Z zaproszenia skorzystało ponad 1300 osób

Najnowsze

Watykan pochwalił się liczbą wiernych, którzy przybyli w 2025 roku

O 23:59 zapraszamy na pasterkę z Niepokalanowa

Po 17 latach Jessica Mercedes miała spotkać się z ojcem, ten jednak nie przyjechał.

Zmiany w darmowych lekach. Resort zdrowia szuka oszczędności

Część warszawiaków w wigilię bez wody

Były życzenia, był... boks. Prezydent Nawrocki spędził Wigilię z żołnierzami

Błogosławieństwo Urbi et Orbi. Oglądaj w Republice! [SZCZEGÓŁY]

Niemcy chętnie pójdą w te święta do kościoła? Są wyniki sondażu