Zawody przyszłości, które szczególnie zyskają na znaczeniu w ciągu kilku lat?
W najnowszym raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczącym polskiego i międzynarodowego rynku pracy zaprezentowano listę zawodów przyszłości. Znalazł się na niej m.in. ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i specjalista od etyki AI, ale i inżynier terraformacji.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pokazała cykliczny raport dotyczący rynku pracy. Z badania możemy dowiedzieć się nie tylko, jak wyglądają podstawowe wskaźniki dotyczące pracy w Polsce (jak stopa bezrobocia czy przeciętne wynagrodzenie w firmach), ale także listę zawodów, na które w niedalekiej przyszłości będzie spore zapotrzebowanie.
Autorzy publikacji PARP powołują się na ekspertów firmy Personnel Service. Jak czytamy w raporcie, do 2028 roku na popularności zyska pięć zawodów. Mając na uwadze rozwój technologii i poszukiwanie zrównoważonych źródeł energii na pewno wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od energii odnawialnej. Rozwój technologiczny wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem przestępczości w sieci, dlatego niezbędni będą eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę zmiany w technologii genetycznej i biologicznej, będą one generowały zapotrzebowanie na inżynierów bioinformatyki.
Pandemia nauczyła nas, że nic nie jest pewne i trzeba być elastycznym jeżeli chodzi o warunki pracy jak i codziennego funkcjonowania. Jednak nie wszyscy dobrze sobie z tym poradzili. Wzrost popularności zdalnej nauki, która wielokrotnie przerosła nie tylko rodziców i dzieci, ale także nauczycieli pokazuje, że w przyszłości będziemy potrzebować specjalistów ds. edukacji online. Podczas kwarantann oraz izolacji całego społeczeństwa znacznie wzrosła liczba prób samobójczych oraz ogólnych problemów ze zdrowiem psychicznym zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych osób. Dlatego zawodem przyszłości będą także psychologowie oraz psychiatrzy.
Z kolei wśród zawodów, jakie zyskają na popularności w ciągu najbliższych dziesięciu lat, na pewno znajdzie się specjalista od sztucznej inteligencji (AI). Strach, jaki pojawił się wśród społeczeństwa w ostatnich miesiącach, wywołany sztuczną inteligencją pokazuje, że jej ludzie nie do końca są gotowi zaufać robotom, a do tego niezbędni będą fachowcy, którzy będą nie tylko wdrażać, ale i zarządzać tą zaawansowaną technologią.
Kolejnym zawodem, który został wymieniony w raporcie, jest specjalista ds. edycji genów. Modyfikacje genetyczne stają się coraz bardziej popularne np. w leczeniu i wykluczaniu chorób genetycznych, dlatego osoby zajmujące się tą dziedziną mogą być niezwykle cenne. Biorąc pod uwagę modyfikacje genetyczne, jakie są testowane w żywności jak np. hodowla mięsa z komórek, będzie także rosło zapotrzebowanie na technologów żywności. Z kolei stopniowe upowszechnianie kryptowalut spowoduje rosnące zapotrzebowanie na ekonomistów kryptowalut. Wyzwaniem nadal pozostaną zmiany klimatu i kwestie zrównoważonego rozwoju, dlatego wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od zmian klimatu.
Natomiast zdaniem specjalistów zawody, jakie będą najbardziej popularne za 15 lat to:
- specjalista od etyki AI
- kurator danych
- inżynier biomedyczny
- specjalista ds. adaptacji klimatycznej
- inżynier terraformacji (terraformowanie to proces zmiany warunków panujących na planecie - red.).