Przejdź do treści
Zajęto budynki rządowe Autonomicznej Republiki Krymu [relacja na żywo]

25 maja odbędzie się referendum ws. rozszerzenia kompetencji autonomii Krymu - zadecydowała Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu. Wcześniej Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła Arsenija Jaceniuka na stanowisko premiera Ukrainy i przyjęła zaproponowany przez niego skład rządu oraz - w trybie ekspresowym - jego program. Nowy premier złożył przysięgę na wierność Konstytucji i Narodowi Ukraińskiemu.

23.50

Szwajcarski MSZ zapowiedział, że nakaże bankom zamrożenie wszystkich kont należących do zdymisjowanego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza oraz osób z jego otoczenia. Rząd wyda w piątek stosowne rozporządzenie - powiedział rzecznik MSZ w Bernie. Banki zostaną ponadto zobowiązane do traktowania kont klientów ukraińskich z większą uwagą.

Rzecznik MSZ Pierre-Alain Eltschinger podkreślił, że środki zapobiegawcze zostały podjęte bez interwencji z zewnątrz. Nowy rząd w Kijowie nie zwracał się dotychczas w tej sprawie do władz szwajcarskich.

21.50

 

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi przeprowadzenie konsultacji z partnerami zagranicznymi, w tym z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, w celu okazania pomocy finansowej Ukrainie, a także rozpatrzenie kwestii okazania Krymowi pomocy humanitarnej.

21.30

Nowe władze Ukrainy przekazały UE, że gospodarka kraju potrzebuje 4 mld dolarów natychmiastowej pomocy - powiedział unijny dyplomata, który pragni zachować anonimowość. 

20.17

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wyznaczył na stanowisko stałego przedstawiciela szefa państwa ukraińskiego w Autonomicznej Republice Krymu Serhija Kunicyna. Wcześniej przyjął rezygnację Wiktora Płakidy.

Kunicyn jest deputowanym partii UDAR Witalija Kliczki w ukraińskim parlamencie. Dwukrotnie stał na czele rządu krymskiej autonomii (maj 1998-lipiec 2001; kwiecień 2002-kwiecień 2005). Był także deputowanym krymskiego zgromadzenia.

 

19.51

USA "bacznie śledzą" rosyjskie manewry

Biały Dom wezwał Rosję do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i ostrzegł ją, by unikała "prowokacyjnych" działań wobec tego kraju. USA "bacznie śledzą" rosyjskie manewry u granic Ukrainy - zapewnił rzecznik Jim Carney.

- Stanowczo wspieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Oczekujemy, że inne państwa będą czynić tak samo - powiedział rzecznik Białego Domu.

 19.00

Krym ma nowego premiera

Deputowani parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu mianowali premierem lokalnego rządu Siergieja (Serhija) Aksjonowa, lidera partii Rosyjska Jedność - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Za jego kandydaturą głosowało 53 deputowanych.

Według konstytucji Ukrainy premier jest powoływany przez Radę Najwyższą Krymu w porozumieniu z prezydentem Ukrainy.

Wcześniej przegłosowano wotum nieufności dla lokalnego rządu i zdecydowano o anulowaniu jego pełnomocnictw. Parlament odwołał ze stanowiska szefa krymskiego rządu Anatolija Mohylowa.

 18.30

JAN PAWLICKI, SPECJALNY WYSŁANNIK TV REPUBLIKA, PROSTO Z SYMFEROPOLA:

Ludzie gromadzą się pod parlamentem Krymu. Na sesji parlamentu przegłosowano dzisiaj referendum na temat stanu autonomii. Manifestacja wciąż trwa. Wokół parlamentu są barykady, na których powiewają rosyjskie flagi.

Napięcie na Krymie spotęgowała informacja o kolumnie transporterów opancerzonych, które pojawiły się pod Symferopolem, stolicą Krymu.

Również informacja o tym, że Cieśninę Bosfor przekroczyły dwa okręty desantowe floty bałtyckiej nie wpływa hamująco na atmosferę na Krymie.

Mieszkańcy Symferopola są zaniepokojeni, śledzą te wydarzenia, na razie nie traktują tego śmiertelnie poważnie, ale w rozmowach z ludźmi daje się odczuć pewne zaniepokojenie.

Budynek parlamentu i budynek rządu Autonomicznej Republiki Krymu są okupowane, znajdują się tam bojówkarze, w mundurach bez żadnych oznaczeń. Może to być organizacja paramilitarna, ale równie dobrze mogą być to rosyjskie służby. 

 17.25

W piątek po południu konferencja prasowa Jaunkowycza?

Odsunięty od władzy ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz planuje zorganizowanie konferencji prasowej, która ma odbyć się w piątek w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, o godz. 17 czasu lokalnego (godz. 14 w Polsce) - podały rosyjskie media.

Powołują się one na źródła z otoczenia Janukowycza.

Usunięto obraz.

 17.05

Łukin: Janukowycz nadal prawowitym prezydentem Ukrainy

Rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin oświadczył, że Wiktor Janukowycz pozostaje pełnoprawnym prezydentem Ukrainy, a decyzja Rosji o zapewnieniu mu osobistego bezpieczeństwa na jej terytorium jest całkowicie zrozumiała. CZYTAJ WIĘCEJ

 17.03

Rosja chce współpracować ws. Ukrainy, nalega na ustalenia z 21 lutego

Rosja jest gotowa do współpracy ws. Ukrainy, ale ważnym krokiem byłaby realizacja ustaleń z 21 lutego zawartych w Kijowie przez szefów dyplomacji Niemiec, Francji i Polski - oświadczył MSZ w Moskwie. Skrytykował NATO za zabieranie głosu nt. Ukrainy.

 16.55

25 maja referendum o rozszerzeniu autonomii Krymu

Parlament ukraińskiego Krymu zadecydowałk, że 25 stycznia odbędzie się referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu - poinformował sekretariat parlamentu. Za przeprowadzeniem refedendum głosowało 61 z 64 deputowanych.

Pytanie poddane pod głosowanie w referendum będzie brzmiało: "Autonomiczna Republika Krymu posiada niezależność państwową i wchodzi w skład Ukrainy na podstawie umów i porozumień - tak lub nie".

 16.31

Szwajcaria postanowiła zamrozić fundusze na kontach Janukowycza

Rząd Szwajcarii podjął decyzję o zamrożeniu środków finansowych, jakie może mieć na kontach bankowych w tym kraju obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Jak zapowiedział rzecznik Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych, Rada Federalna (rząd) ogłosi w piątek rozporządzenie dotyczące wcielenia w życie tej decyzji politycznej.

Została ona podjęta - jak podkreślił rzecznik - z "własnej inicjatywy" władz szwajcarskich. Nowy rząd Ukrainy nie wystąpił z takim wnioskiem.

 16.28

Gen. Breedlove: USA i NATO nie mają planów ewentualnościowych ws. Ukrainy

Ani Stany Zjednoczone, ani NATO nie mają planów ewentualnościowych na wypadek, gdyby Rosja miała interweniować militarnie na należącym do Ukrainy Krymie - oświadczył naczelny dowódca wojsk sojuszu w Europie i generał sił powietrznych USA Philip Breedlove.

W wywiadzie dla agencji Reutera i dziennika "The Wall Street Journal" gen. Breedlove powiedział, że NATO nie zmieniło dyslokacji jakichkolwiek aktywów wojskowych w odpowiedzi na napięcia na Ukrainie.

Pytany o to, czy jest zaniepokojony możliwością rosyjskiej interwencji na Krymie, Breedlove odparł: "Myślę, że wszyscy mogą być tym zaniepokojeni, ale teraz nie jest to moje główne zmartwienie".

- Teraz nie przygotowujemy planów ewentualnościowych, w jaki sposób tu reagować. To, czym się zajmujemy, to wspieranie pokojowego rozwiązania - podkreślił amerykański generał.

 15.45

MFW otrzymał od rządu Ukrainy wniosek o pomoc

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde poinformowała, że władze Ukrainy oficjalnie zwróciły się o wsparcie MFW. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć i w najbliższych dniach wyślemy misję do Kijowa - zapowiedziała Lagarde.

Misja przeprowadzi niezależną ocenę sytuacji gospodarczej Ukrainy i będzie rozmawiać z władzami w Kijowie na temat reform związanych z programem MFW.

- Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi partnerami międzynarodowymi, dwustronne i wielostronne o tym, jak najlepiej pomóc Ukrainie w tym krytycznym momencie jej historii - zapewniła Lagarde.

 15.40

Ukraina zwróci się do MFW o co najmniej 15 mld dolarów

Nowy ukraiński minister finansów Ukrainy wyraził nadzieję, że misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego przybędzie do Kijowa w przyszłym tygodniu, by pracować nad nowym pakietem pomocy dla Ukrainy, wartym co najmniej 15 mld USD.

- Dziś zwróciliśmy się do MFW o przysłanie misji i mamy nadzieję, że będzie ona tutaj w przyszłym tygodniu. To będzie nowy program. Poprosimy o co najmniej 15 mld dolarów - powiedział Ołeksandr Szłapak.

Minister wyraził też oczekiwanie, że ukraińska waluta, której kurs spadł dziś do rekordowo niskiego poziomu, umocni się wkrótce do ok. 10 hrywien za dolara.

 15.20

Na nadzwyczajnej sesji parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) ma być rozpatrzone przeprowadzenie referendum o rozszerzeniu autonomii republiki; referendum odbyłoby się 25 maja - poinformował szef krymskiego parlamentu Wołodymyr Konstantinow.

- Na sesji zostaną przedłożone dwie sprawy: o przeprowadzeniu 25 maja ogólnokrymskiego referendum w sprawie rozszerzenia praw ARK i o sytuacji gospodarczej Krymu - powiedział Konstantinow w udostępnionym w czwartek wystąpieniu nagranym na wideo.

Oświadczył, że kwestie te parlament zamierza rozpatrzyć, aby "zadośćuczynić żądaniom ludzi, którzy się burzą i nie widzą dla siebie perspektyw". Zapewnił, że krymski parlament pracuje normalnie mimo tego, co dzieje się na Ukrainie i na samym Krymie.

 15.18

Rosja powinna otwarcie informować o manewrach prowadzonych przez jej siły zbrojne przy granicy z Ukrainą i nie podejmować ryzykownych kroków, które mogłyby zostać "opacznie zinterpretowane" - powiedział minister obrony USA Chuck Hagel.

- Bacznie przyglądam się rosyjskim manewrom wojskowym przy granicy z Ukrainą - powiedział szef Pentagonu na konferencji prasowej NATO w Brukseli.

- Oczekuję, że Moskwa będzie wyjaśniać otwarcie te działania. Wzywam Rosję do unikania wszelkich kroków, które w tym niespokojnym, pełnym napięć okresie mogłyby być opacznie zrozumiane - ostrzegł Hagel.

Szef Pentagonu zaapelował też do wszystkich krajów, by "respektowały suwerenność Ukrainy i unikały działań prowokacyjnych".

 15.08

JAN PAWLICKI PROSTO Z SYMFEROPOLA:

Krymski parlament został dziś nad ranem opanowany przez uzbrojonych bojówkarzy. Wokół gmachu wyrosły barykady (na jednej z nich widać rosyjską flagę). Milicja blokuje dostęp do budynku. Po południu pod parlamentem zaczęli gromadzić się Rosjanie. Odczytano oświadczenie prezydenta Janukowycza, który jakoby przebywa w Sewastopolu. Demonstranci uważają to za rzecz pewną. Powtarzali: "gdzie prezydent tam stolica".

Premier Krymu Anatolij Mogilow zaapelował, by nie dopuścić do aktów przemocy na ulicach miasta. O spokój prosił także mer Symferopola.

Usunięto obraz.

 14.50

SKOŃCZYŁO SIĘ SPOTKANIE MINISTRÓW OBRONY PAŃSTW NATO

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział w czwartek po spotkaniu ministrów obrony państw NATO, że Sojusz nie ma informacji wskazujących, iż Rosja ma plany militarnej interwencji na Ukrainie.

 - Nie mamy informacji wskazujących na to, że Rosja ma jakiekolwiek plany, żeby interweniować militarnie - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej w Brukseli, pytany na ile NATO obawia się ewentualnej interwencji Rosji w regionie.

Rasmussen nawiązał do swojego wcześniejszego oświadczenia, w którym wezwał wszystkie strony do powstrzymania się od kroków, które prowadziłyby do eskalacji sytuacji.

- Odwrotnie, potrzebujemy kroków, które mogą uspokoić całą sytuację i to jest odpowiedzialność wszystkich zaangażowanych stron - powiedział.

 

14.47

Podajemy skład rządu zaufania narodowego pod przewodnictwem Arsenija Jaceniuka:

Premier - Arsenij Jaceniuk

Pierwszy wicepremier - Witalij Jarema

Wicepremier - Oleksandr Sicz

Wicepremier ds. Integracji - Borys Tarasiuk

Wicepremier ds. Polityki Regionalnej - Wołodymyr Grojsman

Szef Gabinetu Rady Ministrów - Ostap Semerak

Minister Zdrowia - Ołeh Musij

Minister Finansów - Oleksandr Szłapak

Minister Rozwoju Gospodarczego i Handlu - Pawło Szeremieta

Minister Sprawiedliwości - Paweł Petrenko

Minister Oświaty - Serhij Kwit

Minister Polityki Społecznej - Ludmiła Denisowa

Minister Ekologii - Andrij Mohnik

Minister Kultury - Jewhen Miszczuk

Minister Energetyki - Jurij Prodan

Minister ds. Sportu i Młodzieży - Dmytro Bułatow

Minister Spraw Wewnętrznych - Arsen Awakow

Minister Spraw Zagranicznych - Andrij Deszcicja

Minister Infrastruktury - Maksim Burbak

Minister Obrony - Ihor Teniuch

Minister Rolnictwa - Ihor Szwajka

oraz dwie agencje rządowe

Szef Komitetu Lustracyjnego - Jegor Soboliew

Szef Biura Antykorupcyjnego - Tatiana Czornowił

 

14.22

Przewodniczący Rady Najwyższej Ołeh Turczynow odroczył obrady do jutra rana.

- Przyjęliśmy dziś ustawy, które są bardzo ważne na drodze do stabilizacji sytuacji w kraju i na drodze do Europy - powiedział Turczynow, zamykając obrady.

 

14.20

Przyjęto nowy skład rządu Ukrainy:

Usunięto obraz.

Głosami 331 deputowanych Rady Najwyższej zatwierdzono skład rządu Arsenija Jaceniuka.

 Czytaj też Kim jest nowy premier Ukrainy?

14.00

JACENIUK PREMIEREM

Rada Najwyższa znakomitą większością głosów najpierw odwołała skład poprzedniego rządu, a następnie zatwierdziła Arsenija Jaceniuka na stanowisko premiera Ukrainy. Kandydaturę Jaceniuka poparło w głosowaniu 371 posłów w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.

Jaceniuk złożył przysięgę na wierność Konstytucji i Narodowi Ukraińskiemu.

 

13.00

Po godzinnej przerwie wznowiono obrady Rady Najwyższej ukraińskiego parlamentu.

Przemawia Arsenij Jaceniuk i zapowiada, że: "Za godzinę będziemy mieli i koalicję, i rząd, i premiera".

Usunięto obraz.

zrzut strony www.espreso.tv

Arsenij Jaceni

Telwizja Republika, pap, Interfax-Ukraina, espreso.tv, twitter

Wiadomości

Szatkowski: rosyjskie wpływy w Polsce zataczają coraz szersze kręgi - dzisiaj mieliśmy przekroczenie kolejnego poziomu

Już ponad 70 ofiar powodzi

Dwanaście filmów powalczy o Złotą Żabę

Studenci UMK mówią dość! Uczelnia zaniża stypendia!

Express Republiki

Konflikt Duda - Strzembosz. Mocny wpis na X

PiS miażdży komisję Stróżyka. Nisztor ujawnia ile zarabiają jej członkowie

Zapraszamy o 19:45 na rozmowę z prof. Andrzejem Zybertowiczem

Komisja Stróżyka - realizowali Reset, teraz usiłują przykryć prawdę o zgodzie Tuska na współpracę z FSB

Tomczak tłumaczy się ze swojej rezygnacji

Trump kocha Polaków, Polacy kochają Trumpa!

Sypie się i iskrzy w koalicji 13 grudnia. Zgorzelski odpowiada Czarzastemu

Pijana wiozła dwójkę dzieci i uderzyła w garaż

Jacek Tomczak składa dymisję ze stanowiska wiceministra rozwoju i technologii

Patryk Jaki po prostu zaorał Donalda Tuska. Zobacz!

Najnowsze

Szatkowski: rosyjskie wpływy w Polsce zataczają coraz szersze kręgi - dzisiaj mieliśmy przekroczenie kolejnego poziomu

Express Republiki

Konflikt Duda - Strzembosz. Mocny wpis na X

PiS miażdży komisję Stróżyka. Nisztor ujawnia ile zarabiają jej członkowie

Zapraszamy o 19:45 na rozmowę z prof. Andrzejem Zybertowiczem

Już ponad 70 ofiar powodzi

Dwanaście filmów powalczy o Złotą Żabę

Studenci UMK mówią dość! Uczelnia zaniża stypendia!