Przejdź do treści
22:12 RCB wydało ostrzeżenie skierowane do mieszkańców powiatu mińskiego: "Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Nie otwieraj okien. Śledź komunikaty służb”
20:57 Podkarpackie: Interwencje strażaków i zerwane linie energetyczne po dwugodzinnej burzy
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W dwa stulecia wyginie 1000 gatunków. Wszyscy to odczujemy

Źródło: pixabay.com

W ciąg ostatnich 130 tysięcy lat ludzie doprowadzili do wyginięcia kilkuset gatunków ptaków, co spowodowało znaczny ubytek różnorodności w tej grupie zwierząt i doprowadziło do utraty 3 miliardów lat historii ewolucyjnej - wynika z badania opublikowanego w „Science”.

Od dobrze udokumentowanego dodo, który wyginął w XVII w., po uznanego za wymarły w 2023 r. śpiewającego ptaka o nazwie reliktowiec mały (w języku hawajskim Kaua'i 'o'o) - naukowcy mają niepodważalne dowody na to, że od czasów późnego plejstocenu, czyli momentu, kiedy ówcześni ludzie zaczęli rozprzestrzeniać się po świecie, co najmniej 600 gatunków ptaków wyginęło w wyniku działalności człowieka.

Wykorzystując najbardziej kompleksowy jak dotąd zbiór danych o wszystkich znanych wymarciach ptaków, badacze z University of Birmingham postanowili przyjrzeć się wpływowi tych strat na funkcjonowanie planety.

„Musimy pamiętać o tym, że każdy gatunek wykonuje w środowisku jakieś działania, a więc odgrywa rolę w swoim ekosystemie. Jeśli chodzi o ptaki, to niektóre z nich kontrolują populacje szkodników, zjadając je, inne - padlinożerne - przetwarzają martwą materię, jeszcze inne jedzą owoce i rozsiewają nasiona, umożliwiając wzrost kolejnym roślinom zielnym czy drzewom. Są nawet takie, np. kolibry, które pełnią rolę zapylaczy. Kiedy któryś z tych gatunków wymiera, ważna funkcja, jaką pełnił, czyli różnorodność funkcjonalna, umiera wraz z nimi” - powiedział dr Tom Matthews, główny autor publikacji (http://dx.doi.org/10.1126/science.adk7898).

Jak dodał, poza różnorodnością funkcjonalną, definiowaną jako zakres czynności, które organizmy wykonują w swoich ekosystemach, każdy gatunek niesie ze sobą również pewną historię ewolucyjną

„Dlatego, kiedy ten gatunek wyginie, jest to w zasadzie jak odcięcie gałęzi z drzewa życia na naszej planecie; cała powiązana z nim różnorodność filogenetyczna również zostaje utracona” - zaznaczył.

Badania dr. Matthewsa i jego zespołu wykazały, że antropogeniczne wyginięcia ptaków od początku istnienia człowieka do dnia dzisiejszego spowodowały utratę ok. 3 miliardów lat unikalnej historii ewolucyjnej i 7 proc. globalnej różnorodności funkcjonalnej. Jest to znacznie więcej, niż dotychczas sądzono. Tymczasem biorąc pod uwagę szeroki zakres ważnych ekologicznych ról pełnionych przez ptaki, utrata ich różnorodności funkcjonalnej prawdopodobnie będzie miała daleko idące konsekwencje dla całej planety.

Będzie to, zdaniem autorów badania, obejmować zmniejszone zapylanie kwiatów, zmniejszone rozsiewanie nasion, załamanie kontroli nad populacjami owadów (w tym wielu szkodników i wektorów chorób), a także zwiększenie liczby ognisk epidemii spowodowanych mniejszym spożyciem padliny.

„Te wyniki przypominają nam, że obecny kryzys wymierania to nie tylko sam spadek liczby gatunków, ale też różnorodności funkcjonalnej i filogenetycznej. (…) nasze odkrycia podkreślają pilną potrzebę zrozumienia i przewidywania wpływu przeszłych wymierań antropogenicznych na funkcjonowanie ekosystemu, aby przygotować się na skalę oczekiwanej przyszłej utraty gatunków, która według prognoz wyniesie 1000 gatunków ptaków w ciągu najbliższych dwóch stuleci. Zebrane przez nas informacje są niezbędne do ustalenia skutecznych celów dla globalnych strategii ochrony, a także opracowania działań na rzecz odbudowy ekosystemów i ich ponownego zdziczenia” - podsumował dr Matthews.

Źródło: PAP

Wiadomości

Przełomowe spotkanie Rutte-Trump? NATO i USA przed kluczową decyzją

Niewiarygodne odkrycie: to one zmieniają położenie biegunów Ziemi!

Edyta Górniak pod kroplówką! Pokazała zdjęcie z detoksu

Gigantyczne wsparcie dla Moskwy. Ponad 12 milionów pocisków

Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Londynie

Coraz trudniej uwierzyć w przypadki. Hala w Mińsku Mazowieckim objęta potężnym pożarem. WIDEO

Gontarz: tylko około 13% nielegalnych migrantów, którzy dotarli do Niemiec, podjęło stałą pracę

Burza zerwała dach kościoła. Ewakuowano 500 osób!

Na słowa Środy zareagowała Żukowska. "Łatwo to mówić..."

Belg Merlier wygrał 9. etap, Pogacar wciąż liderem

Hala produkcyjna stanęła w ogniu! Dym nad Mińskiem Mazowieckim [ZDJĘCIA]

Legia Warszawa zdobywcą Superpucharu Polski!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Najpierw mówiła o "polskich nazistach", teraz uderza w o. Rydzyka. Internauci z ostrą odpowiedzią!

Mazurek o końcu Tuska. Wpadka Kosiniaka u Stanowskiego. Odlot Michalik z Braunem

Polska kadra U19 z brązowym medalem Mistrzostw Świata!

Najnowsze

Przełomowe spotkanie Rutte-Trump? NATO i USA przed kluczową decyzją

Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Londynie

Coraz trudniej uwierzyć w przypadki. Hala w Mińsku Mazowieckim objęta potężnym pożarem. WIDEO

Gontarz: tylko około 13% nielegalnych migrantów, którzy dotarli do Niemiec, podjęło stałą pracę

Burza zerwała dach kościoła. Ewakuowano 500 osób!

Niewiarygodne odkrycie: to one zmieniają położenie biegunów Ziemi!

Edyta Górniak pod kroplówką! Pokazała zdjęcie z detoksu

Gigantyczne wsparcie dla Moskwy. Ponad 12 milionów pocisków