Przejdź do treści
Wywiad USA: Rosja coraz bliżej inwazji na Ukrainę [relacja]
Youtube

Prawy Sektor uzyskał zapewnienie, że w parlamencie Ukrainy powstanie specjalna komisja ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci jednego z jego przywódców, Ołeksandra Muzyczki. Aktywiści "Prawego Sektora" protestowali przed budynkiem Rady Najwyższej, domagając się dymisji szefa MSW, Arsena Awakowa. Na miejsce przybyło około dwóch tysięcy osób.

22.10

Prawy Sektor uzyskał zapewnienie, że w parlamencie Ukrainy powstanie specjalna komisja ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci jednego z jego przywódców, Ołeksandra Muzyczki, i zakończył w czwartek wieczorem pikietę Rady Najwyższej w Kijowie.

- Będzie taka komisja, do której zostaną włączeni przedstawiciele Prawego Sektora – przekazał uczestnikom akcji deputowany niezrzeszony Jurij Derewianko.

21.50

Espresso TV: Jutro w parlamencie zostanie prawdopodobnie powołana komisja ds. wyjaśnienia kulis akcji ministra Awakowa. Zostaną do niej dopuszczeni członkowie Prawego Sektora.

21.40

Nagranie ze szturmu Prawego Sektora na ukraiński parlament

21.10

Protest pod ukraińskim parlamentem zakończył się pokojowo. Zwolennicy Prawego Sektora zapowiedzieli, że wrócą we wtorek, aby wymusić na władzy dymisję Awakowa.

20.46

Lider Partii Radykalnej Ołeh Liaszko wezwał działaczy protestujących pod parlamentem, żeby zachowali się pokojowo. Dodał, że rezygnacja Awakowa zostanie omówiona jutro.

Usunięto obraz.

20.28

Euromaidan PR przekonuje, że aktywiści nie szturmują, ale otaczają budynek parlamentu.

Usunięto obraz.

 

19.58

Aktywiści "Prawego Sektora" szturmują budynek Rady Najwyższej.

Domagają się dymisji szefa MSW, Arsena Awakowa. Przed gmachem zgromadził się tłum ludzi. Wybito kilka szyb, aktywiści przynieśli opony. Skandują "szutrm" i "winnych ukarzemy!". Tłum domaga się, aby na zewnątrz wyszedł Arsen Awakow.

Usunięto obraz.

 

19.39

UE pracuje nad przyśpieszeniem pomocy finansowej dla Ukrainy - poinformował wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej. Dodał, że już pod koniec kwietnia Ukraina mogłaby dostać pierwsze 100 mln euro, a do końca czerwca - w sumie 850 mln euro.

 19.30

Kongres USA przyjął ustawę o pomocy dla Ukrainy i sankcjach dla Rosji

Po tygodniach sporów obie izby Kongresu USA porozumiały się i przyjęły ustawę o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów oraz nałożeniu sankcji na Rosję, by ukarać ją za aneksję ukraińskiego Krymu.

 19.09

Parlament Ukrainy zatwierdził rządowy pakiet antykryzysowy. 246 głosów "za".

Parlament Ukrainy zatwierdził rządowy pakiet antykryzysowy, który wcześniej tego dnia nie uzyskał wymaganej większości głosów. W wieczornym głosowaniu propozycje działań gabinetu Arsenija Jaceniuka na rzecz wyprowadzenia kraju z kryzysu poparło 246 deputowanych.

Pakiet antykryzysowy wraz z uchwalonymi w czwartek zmianami w budżecie państwa jest częścią ustaleń z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), od których uzależniona jest pomoc finansowa dla Ukrainy.

 17.40

Ukraina obawia się wstrzymania dostaw gazu z Rosji

Ukraina obawia się wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu i apeluje do UE o przyspieszenie prac nad możliwością zakupów tego surowca z państw unijnych – napisał ukraiński minister ds. energetyki Jurij Prodan do unijnego komisarza Guenthera Oettingera.

List Prodana opublikowano na stronie internetowej jego resortu. Minister ostrzegł, że między Ukrainą a Rosją może dojść do powtórki wojny gazowej z 2009 r., w wyniku której Rosjanie zatrzymali dostawy błękitnego paliwa do odbiorców zachodnich.

„Głównym instrumentem, który może zapobiec temu kryzysowi jest organizacja dostaw gazu ziemnego z terytorium UE, a zwłaszcza z Polski, Węgier i Słowacji na Ukrainę. Takie dostawy, realizowane w zgodzie z zasadami obowiązującymi w UE, można zapewnić poprzez otwarcie dostępu do sieci transportu gazu UE na przejrzystych zasadach” – podkreślił Prodan.

Prodan podkreślił, że strona rosyjska poinformowała już, że od 1 kwietnia nie będzie udzielała Ukrainie 100-dolarowej zniżki na zakupy gazu.

„Czasu pozostało bardzo mało (…). Jeśli nie zdołamy rozwiązać tego problemu szybko, to można oczekiwać powtórki wojny gazowej z 2009 r.” – czytamy.

Ukraiński minister zaproponował powołanie grupy roboczej Ukraina-UE, która miałaby przystąpić do pracy w ciągu najbliższych kilku dni, by w pierwszej kolejności umożliwić dostawy gazu ze Słowacji.

17.35

Parlament Ukrainy odrzucił pakiet antykryzysowy

Parlament Ukrainy zaakceptował poprawki do budżetu państwa na bieżący rok, odrzucił jednak rządowy pakiet antykryzysowy, uzgodniony z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Celem pakietu antykryzysowego jest niedopuszczenie do katastrofy finansowej państwa oraz stworzenie podstaw dla rozwoju gospodarczego. Ustawa w tej sprawie nie uzyskała jednak wymaganej większości; pakiet poparło jedynie 189 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

17.10

Zgromadzenie Ogólne NZ potępiło aneksję Krymu

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło niewiążącą rezolucję potępiającą referendum na Krymie z 16 marca i aneksję półwyspu przez Rosję. Rezolucję poparło 100 spośród 193 krajów członkowskich. 11 było przeciw, a 58 wstrzymało się od głosu.

Według zachodnich dyplomatów, na których powołuje się agencja Reutera, mimo agresywnego lobbingu ze strony Moskwy rezolucję poparło więcej krajów niż oczekiwano.

Napisano w niej, że referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji "jest nieważne", ponieważ rząd w Kijowie "nie wydał na nie pozwolenia". W rezolucji Zgromadzenie Ogólne NZ wezwało do pokojowego rozwiązania kryzysu wywołanego przez aneksję Krymu.

"Potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz suwerenności, niezależności politycznej, jedności i integralności terytorialnej Ukrainy zgodnie z jej granicami uznanymi na arenie międzynarodowej" - stwierdzono w dokumencie.

17.05

Obama: nadzieja na rozwój gospodarki na Ukrainie taki jak w Polsce

Prezydent USA Barack Obama wyraził w Rzymie nadzieję, że porozumienie MFW z Ukrainą w sprawie pomocy dla tego kraju umożliwi mu rozwój gospodarczy. Jako przykład sukcesu reform i rozwoju Obama wskazał Polskę.

Nawiązując do porozumienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Ukrainą w sprawie kredytu w wysokości kilkunastu miliardów dolarów Obama powiedział na konferencji prasowej w Wiecznym Mieście, że kraj ten potrzebuje reform strukturalnych. Dodał, że dzięki pomocy, Ukrainie może udać się osiągnąć ten cel i doprowadzić do stabilizacji gospodarki oraz prawdziwego wzrostu.

Ukraina - stwierdził - może "pokonać drogę, którą mają za sobą już takie państwa jak Polska".

- Zanotowały one niewiarygodny wzrost w ostatnich latach - oświadczył Barack Obama.

 15.58

Parubij: Rosja zgromadziła 100 tys. żołnierzy przy granicy z Ukrainą

Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy wzdłuż swojej granicy z Ukrainą - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij. To o wiele więcej, niż wynika z szacunków amerykańskiego wywiadu.

- Prawie 100 tys. żołnierzy stacjonuje na granicy ukraińskiej. Od kilku tygodni są gotowi do uderzenia - powiedział Parubij w Kijowie podczas wideokonferencji z ośrodkiem analitycznym Atlantic Council, który ma siedzibę w Waszyngtonie.

Amerykański wywiad ocenia na 30 tys. żołnierzy liczebność sił zgromadzonych przez Rosję przy granicy z Ukrainą.

 15.37

Putin: trzeba przeanalizować wydarzenia na Ukrainie

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podkreślił potrzebę przeprowadzenia analizy wydarzeń na Ukrainie i "kolorowych rewolucji" w innych krajach, aby - jak to ujął - odgrodzić obywateli Rosji od terrorystów i ludzi o skrajnych poglądach.

15.33

Były szef MON: Rosja może zaatakować w najbliższych dniach

Najbliższe dwa dni mogą być najtrudniejsze w historii niepodległej Ukrainy – oświadczył były minister obrony i były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Jewhen Marczuk. W jego opinii Rosja może rozpocząć kolejną fazę agresji wobec jego kraju.

- Dla ekspertów, którzy nie wchodzą dziś do struktur rządowych, lecz dobrze orientują się w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa, jasne jest, że w najbliższych dwóch dniach Ukraina będzie przeżywała najbardziej krytyczne chwile w swojej historii – powiedział na konferencji prasowej.

Marczuk, którego wypowiedzi cytuje agencja UNIAN, wyjaśnił, że specjaliści są w stanie rozpoznać przygotowania do dużych operacji wojskowych. Zwrócił uwagę na koncentrację cywilnych „turystów” w Doniecku na wschodzie kraju, którzy przejawiają dużą „aktywność organizacyjną”.

- Wszystko wskazuje na to, że na początku nie musi dojść do ataku regularnych wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, lecz zostanie to zainicjowane tak, jak na Krymie. Mogą tego dokonać zorganizowani ludzie, którzy nie będą nosili mundurów, ale duża część z nich będzie miała broń automatyczną – podkreślił były minister obrony.

 14.09

Dania może wysłać w maju sześć myśliwców nad trzy kraje bałtyckie

Dania proponuje wysłanie sześciu myśliwców F-16 do trzech krajów bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy, aby pomóc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej - poinformował w minister spraw zagranicznych Danii Martin Lidegaard.

Minister Lidegaard powiedział, że do NATO należy decyzja o tym, ile samolotów będzie potrzebnych do patroli.

- To sygnał dla trzech krajów bałtyckich, że stoimy z nimi ramię przy ramieniu, lecz także dla Rosji, że traktujemy NATO z całą powagą - powiedział Lidegaard po spotkaniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Od wejścia trzech państw bałtyckich do NATO w r. 2004 Sojusz prowadzi - w ramach swoich Sił Szybkiego Reagowania - operację Baltic Air Policing, czyli patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.

 14.04

Tymoszenko: zamierzam kandydować na prezydenta

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła, że wystartuje w zapowiedzianych na 25 maja wyborach prezydenta. - Tak, zamierzam w nich kandydować - powiedziała na konferencji prasowej.

- Mam moralne prawo powiedzieć, że będę walczyć z korupcją. Śledztwo Janukowycza i Azarowa wykazało, że jestem czysta i uczciwa. Wierze, że będę kandydatką ukraińskiej jedności - dodała

Poinformowała także, że podczas zaplanowanego w sobotę zjazdu jej partii Batkiwszczyna zwróci się do delegatów o poparcie jej kandydatury. CZYTAJ WIĘCEJ

 13.30

Budynek parlamentu Republiki Krymu pilnowany jest przez oddział samoobrony.

Usunięto obraz.
twitter/@EuromaidanPR

12.29

Urzędnicy Dalekowschodniego Okręgu Federalnego Rosji uważają, że USA powinny oddać wyspę Jełowyj Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, ponieważ zgodnie z umową sprzedaży terytorium Ameryki Rosyjskiej Stanom Zjednoczonym Rosyjska Cerkiew Prawosławna posiada do niej niepodważalne prawa.

Prawa Cerkwi do wyspy Jełowyj, leżącej u wybrzeży Alaski, potwierdzają dokumenty znalezione przez jakucką ekspedycję naukową w archiwum bibliografa Michaiła Winokurowa, który wyemigrował z Rosji w 1917 roku. Dokumenty te są obecnie przechowywane w bibliotece historycznej w mieście Juneau (stan Alaska).

źródło: http://polish.ruvr.ru

12.23

W pobliżu miejscowości Białogród przy granicy rosyjsko-ukraińskiej Rosjanie rozmieścili 20 helikopterów bojowych.

Usunięto obraz.
twitter/@ArothNYT

12.03

POROSZENKO NA CZELE SONDAŻY PRZED WYBORAMI PREZYDENCKIMI

Były szef MSZ Ukrainy, przedsiębiorca Petro Poroszenko prowadzi w sondażach przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie 25 maja. Według sondażu zagłosuje na niego prawie 25 proc. wyborców, Poroszenko wygrałby też w drugiej turze.

Gotowość do głosowania na Poroszenkę wyraziło 24,9 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się lider partii UDAR Witalij Kliczko z poparciem na poziomie 8,9 proc., na trzecim - była premier Julia Tymoszenko, którą poparło 8,2 proc. badanych. Lider nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok zyskał w sondażu poparcie 1,7 proc. respondentów.

Usunięto obraz.

12.00

Lider krymskich Tatarów Mustafa Dżemilew zapowiedział, że zwróci się do Organizacji Współpracy Islamskiej o pomoc przeciwko rosyjskiej interwencji na Krymie - podaje portal gosc.pl

Tatarzy nie przyjęli gwarancji prezydenta Putina, który obiecał im nie tylko bezpieczeństwo, ale i podniesienie języka tatarskiego do rangi języka urzędowego.

Usunięto obraz.
twitter/@EuromaidanPR

11.50

Z-CA SZEFA BBN: WIDZIMY KONIEC POKOJOWEJ POLITYKI MIĘDZYNARODOWEJ, NASTAJE COŚ W RODZAJU NOWEJ ZIMNEJ WOJNY

W Akademii Obrony Narodowej trwa konferencja z udziałem zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wiceministra Zbigniewa Włosowicza.

W wystąpieniu Włosowicz powiedział m.in., że w związku z sytuacją na Ukrainie mamy do czynienia z nową "zimną wojną".

Usunięto obraz.

11.30

DUŃSKIE F-16 WSPOMOGĄ NATO W PATROLOWANIU PRZESTRZENI POWIETRZNEJ

Dania zamierza wysłać 6 myśliwców, które będą patrolowały przestrzeń powietrzną krajów nadbałtyckich - podały duńskie media.

Myśliwce F-16 rozpoczną patrole 1 maja. Operacja stanowi część dzia

pap, twitter, wyborcza.pl
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Rosja uderzyła w blok w Charkowie; zginęło dziecko, wielu rannych

Premier Hiszpanii bierze media publiczne. Kontrowersyjna ustawa

Trump do dziennikarzy z okna śmieciarki. Green Bay, Wisconsin

19 osób zginęło w izraelskim ataku na region Baalbek

Z Radomia do Watykanu. Szopka Rodaka jedzie na międzynarodową wystawę

Straż Graniczna zachęca do starania się o azyl

Błaszczak: Tuskowi bardzo doskwiera opracowanie prof. Cenckiewicza i red. Rachonia, bo ujawnia całą prawdę

Fogiel: reseciarze robią co mogą, żeby ukryć swoje powiązania z Rosją

Europejski rozbiór Polski. Czas zamachu na Konstytucję i sprzedaż suwerenności!

Kolejny znany muzyk staje w obronie Muńka Staszczyka. Sidney Polak: dobrze, że poszedł do Republiki

Ponad połowa Polaków obawia się tego, co będzie z polską gospodarką

Wdrożenie nowego systemu azylowego. To zaleca niemiecka minister

Miał broń i materiały wybuchowe. Teraz ma też zarzuty

Rosyjscy sabotażyści szkolą się blisko naszej granicy

Paweł Szopa jest już w Polsce

Najnowsze

Rosja uderzyła w blok w Charkowie; zginęło dziecko, wielu rannych

Z Radomia do Watykanu. Szopka Rodaka jedzie na międzynarodową wystawę

Straż Graniczna zachęca do starania się o azyl

Błaszczak: Tuskowi bardzo doskwiera opracowanie prof. Cenckiewicza i red. Rachonia, bo ujawnia całą prawdę

Fogiel: reseciarze robią co mogą, żeby ukryć swoje powiązania z Rosją

Premier Hiszpanii bierze media publiczne. Kontrowersyjna ustawa

Trump do dziennikarzy z okna śmieciarki. Green Bay, Wisconsin

19 osób zginęło w izraelskim ataku na region Baalbek