Na Sycylii doszło do 17 wstrząsów sejsmicznych w rejonie Etny. Największy wulkan Europy wyrzucił w niebo smugi gęstego popiołu i fontannę lawy.
Według Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Włoch erupcja nastąpiła z dwóch szczelin otwartych po południowej stronie krateru.
Wulkan Etna często wybucha z powodu położenia między płytami tektonicznymi Afryki i Eurazji, a także ze względu na uskok między płytą afrykańską i jońską. W związku z tym, że ta ostatnia jest pochylona to magma może wypływać na powierzchnię.
Ostatnio największa erupcja miała miejsce w 2017 roku, gdy 16 marca zostało rannych 10 osób.
Aktualnie przed pierwszym wybuchem odnotowano trzęsienie ziemi o sile 2,7 stopnia w skali Richtera.
Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii Włoch stwierdził, że centrum aktywności sejsmicznej znajduje się w rejonie krateru Etny.
Co ciekawe niemal w tym samym czasie doszło do erupcji wulkanów w Indonezji, Japonii, Nikaragui i we Włoszech.
A few moments of the second short episode of Strombolian activity culminating in lava fountaining at #Etna's Southeast Crater during the night of 13-14 December 2020. pic.twitter.com/XjVNdvIjJT
— Boris Behncke (@etnaboris) December 14, 2020
Un secondo episodio di forte attività esplosiva è avvenuto pochi minuti fa al cratere di sud-est dell'#Etna.
— Il Mondo dei Terremoti (@mondoterremoti) December 14, 2020
Dovrebbe trattarsi di un evento minore rispetto a quello delle 23, nonostante ciò Fabrizio Zuccarello è riuscito ad immortalarlo in tutta la sua maestosità. pic.twitter.com/pMd0w3Rj62