Przejdź do treści

Wojska rosyjskie opuszczają obwód królewiecki. Żołnierze Putina jadą bronić obwód kurski

Źródło: Gettyimages

Gen. Roman Polko i analityk wojskowy Konrad Muzyka skomentowali w dzienniku "Fakt" sytuację w obwodzie królewieckim. Obwód ten jeszcze do niedawna był najbardziej zmilitaryzowanym regionem w Europie, zajmując pod tym wzgledem drugie miejsce w świecie - po Korei Północnej. Sytuacja zaczęła się zmieniać po napadzie Rosji na Ukrainę, gdy szereg jednostek z "Krymu 2", jak złowieszczo określają tę bałtycką enklawę rosyjscy generałowie, opuściło obwód, by wziąć udział w agresji. Akcja swoistej demilitaryzacji obwodu królewieckiego trwa nadal; choć tym razem żołnierze opuszczają go, by wesprzeć dziurawą obronę obwodu kurskiego.

Eksperci, z którymi rozmawiał "Fakt" są zgodni: w obecnej sytuacji obwód królewiecki nie stanowi zagrożenia dla sąsiadów, ale nadal jest w arsenale opcji Kremla.

14 sierpnia minister obrony Litwy Laurynas Kasčiūnas w rozmowie z agencją informacyjną BNS poinformował, że Rosja przesunęła kolejne oddziały z obwodu królewieckiego do kurskiego przy granicy z Ukrainą. Tam trwa ofensywa wojsk podległych rządowi w Kijowie, której nie jest w stanie przeciwstawić się armia Putina.

"Mówię do narodu litewskiego: spójrzcie, jak Ukraińcy walczą za was, ponieważ z powodu ich walki Rosja musi wycofać swoje wojska z Królewca. Nazywamy to nawet "demilitaryzacją" Królewca, co dzieje się dzięki odwadze waszych wojskowych, dzięki waszym decyzjom — dodał litewski polityk", co cytujemy za "Faktem".

"To rosyjski przyczółek nazywany "lotniskowcem" ze względu na swoje położenie. Oczywiście zawsze istnieje obawa, czy w wypadku konfliktu Rosja nie będzie chciała go połączyć lądowo z Białorusią. Podczas manewrów Zapad ćwiczono uderzenie przez Białoruś i Litwę w stronę obwodu królewieckiego", mówił "Faktowi" były dowódca GROM gen. Roman Polko, dodając: "Istnieje ryzyko rozlokowania tutaj rakiet różnego zasięgu, ale obecnie armia rosyjska ma deficyty. Przecież w żaden wyraźny sposób Rosja w Królewcu nie zareagowała na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. W przeszłości Kreml wyraźnie manifestował swój sprzeciw w podobnych sytuacjach".

Konrad Muzyka, założyciel ośrodka analitycznego Rochan Consulting, tłumaczył w dzienniku: "Rosja przerzuciła 60-70 proc. potencjału lądowego z obwodu królewieckiego — żołnierzy, czołgi, inne uzbrojenie lądowe. W Królewcu i okolicach jest raczej pusto, jeśli chodzi o wojsko. To jednak proces, który rozpoczął się jeszcze przed pełnoskalową inwazją na Ukrainę i został zakończony pod koniec 2022 r. Obecnie nie ma tam sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany w operacji przeciwko Polsce i państwom bałtyckim".

Konrad Muzyka w trakcie rozmowy z "Faktem" przypomniał, że cały potencjał wojsk lądowych Rosji jest obecnie skupionych na Ukrainie. Dotyczy to także obwodu królewieckiego. "Do tej pory w obwodzie królewieckim stacjonowało 6 batalionów z systemami rakietowymi S-400 i 3 z S-300. Nie wiemy, gdzie obecnie są. Były przecieki, że przerzucono je w głąb Rosji, aby wspomagać inwazję na Ukrainę oraz aby bronić kraj przed ukraińskimi atakami lotniczo-rakietowymi", mówił Muzyka w rozmowie z "Faktem".

Źródło: Fakt

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa