Mimo zapowiedzianej przez USA redukcji liczebności wojsk w Afganistanie NATO pozostanie w tym kraju - zapewnił w poniedziałek podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.
Prezydent USA Donald Trump nakazał Pentagonowi wycofanie do połowy stycznia przyszłego roku 2 tys. żołnierzy amerykańskich z Afganistanu. Afgańscy talibowie oświadczyli w reakcji, że to dobry krok naprzód, który pomoże zakończyć wojnę w ich kraju.
- Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zmniejszą swoją obecność w Afganistanie, ale misja NATO tam pozostanie. Będziemy nadal wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa - podkreślił Stoltenberg.
Jak zaznaczył, żaden kraj sojuszniczy nie chce być w Afganistanie dłużej niż to konieczne. Dodał przy tym, że nie można jednak ryzykować, że kraj ten ponownie stanie się bezpieczną przystanią dla międzynarodowych terrorystów, a także miejscem planowania i organizowania ataków na kraje Zachodu.
- Nie możemy pozwolić, aby Państwo Islamskie odbudowało w Afganistanie kalifat terroru, który utraciło w Syrii i Iraku - oświadczył Stoltenberg.
Jak poinformował, o przyszłej obecności NATO w Afganistanie Sojusz będzie rozmawiał na spotkaniu ministrów obrony, w lutym. Najbliższe posiedzenie przedstawicieli państw NATO na poziomie politycznym odbędzie się w przyszłym tygodniu, gdy na wideokonferencji spotkają się ministrowie spraw zagranicznych. Odłożenie dyskusji na luty spowoduje, że w rozmowie na ten temat weźmie już udział przedstawiciel nowej administracji USA.
- Przed nami trudny wybór: albo zostać i zapłacić cenę dalszego zaangażowania wojskowego, albo odejść i ryzykować utratę zdobytych przez nas korzyści oraz to że proces pokojowy zostanie osłabiony - tłumaczył Stoltenberg.
Apelował, by pamiętać, że państwa zaangażowane razem rozpoczęły misję w Afganistanie. Jak podkreślił, kiedy nadejdzie odpowiedni czas, powinny wyjść z tego kraju razem, "w skoordynowany sposób".
W lutym br. w Ad-Dausze USA podpisały z talibami porozumienie pokojowe, na mocy którego Waszyngton postanowił wycofać wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu do maja 2021 roku. W zamian talibowie zobowiązali się, że uniemożliwią działanie na terenie Afganistanu wszelkim grupom terrorystycznym, zwłaszcza Al-Kaidzie i Państwu Islamskiemu.
Porozumienie doprowadziło do rozpoczęcia we wrześniu rozmów pokojowych między talibami a rządem afgańskim, ale wkrótce negocjacje te utknęły w martwym punkcie.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Kwiecień w Sejmie przypomina, jak pani Kidawa-Błońska szorowała po dnie w wyborach i PO zablokowała wybory!
Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł
Najnowsze
Kwiecień w Sejmie przypomina, jak pani Kidawa-Błońska szorowała po dnie w wyborach i PO zablokowała wybory!
Kluby "Gazety Polskiej" oddadzą hołd Maurycemu Mochnackiemu
Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”
Tusk z Putinem mszczą się za przekop Mierzei Wiślanej
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł