Przejdź do treści
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Wojska NATO pozostaną w Afganistanie. Będą nadal wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa

Źródło: wikimedia

Mimo zapowiedzianej przez USA redukcji liczebności wojsk w Afganistanie NATO pozostanie w tym kraju - zapewnił w poniedziałek podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.

Prezydent USA Donald Trump nakazał Pentagonowi wycofanie do połowy stycznia przyszłego roku 2 tys. żołnierzy amerykańskich z Afganistanu. Afgańscy talibowie oświadczyli w reakcji, że to dobry krok naprzód, który pomoże zakończyć wojnę w ich kraju.

- Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zmniejszą swoją obecność w Afganistanie, ale misja NATO tam pozostanie. Będziemy nadal wspierać afgańskie siły bezpieczeństwa - podkreślił Stoltenberg.

Jak zaznaczył, żaden kraj sojuszniczy nie chce być w Afganistanie dłużej niż to konieczne. Dodał przy tym, że nie można jednak ryzykować, że kraj ten ponownie stanie się bezpieczną przystanią dla międzynarodowych terrorystów, a także miejscem planowania i organizowania ataków na kraje Zachodu.

- Nie możemy pozwolić, aby Państwo Islamskie odbudowało w Afganistanie kalifat terroru, który utraciło w Syrii i Iraku - oświadczył Stoltenberg.

Jak poinformował, o przyszłej obecności NATO w Afganistanie Sojusz będzie rozmawiał na spotkaniu ministrów obrony, w lutym. Najbliższe posiedzenie przedstawicieli państw NATO na poziomie politycznym odbędzie się w przyszłym tygodniu, gdy na wideokonferencji spotkają się ministrowie spraw zagranicznych. Odłożenie dyskusji na luty spowoduje, że w rozmowie na ten temat weźmie już udział przedstawiciel nowej administracji USA.

- Przed nami trudny wybór: albo zostać i zapłacić cenę dalszego zaangażowania wojskowego, albo odejść i ryzykować utratę zdobytych przez nas korzyści oraz to że proces pokojowy zostanie osłabiony - tłumaczył Stoltenberg.

Apelował, by pamiętać, że państwa zaangażowane razem rozpoczęły misję w Afganistanie. Jak podkreślił, kiedy nadejdzie odpowiedni czas, powinny wyjść z tego kraju razem, "w skoordynowany sposób".

W lutym br. w Ad-Dausze USA podpisały z talibami porozumienie pokojowe, na mocy którego Waszyngton postanowił wycofać wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu do maja 2021 roku. W zamian talibowie zobowiązali się, że uniemożliwią działanie na terenie Afganistanu wszelkim grupom terrorystycznym, zwłaszcza Al-Kaidzie i Państwu Islamskiemu.

Porozumienie doprowadziło do rozpoczęcia we wrześniu rozmów pokojowych między talibami a rządem afgańskim, ale wkrótce negocjacje te utknęły w martwym punkcie.

PAP

Wiadomości

Tam kandydaci zdobywali najwięcej głosów

Przełomowy moment. Trump miał dość, ale zadzwoni

Wyniki PKW z 98 procent komisji. Trzaskowski o włos

Ostateczne, oficjalne, wyniki wyborów w Rumunii

Szefernaker zdradził, co zrobi sztab przed drugą turą

Late poll z 90 procent komisji wyborczych! Co za wynik...

Niespodzianka w wyborach w Portugalii. 50 lat przełamane

Simion apeluje do zwolenników o dalszą walkę

W tym kraju Nawrocki uzyskał prawie 43 procent!

Wyniki late poll dla Telewizji Republika

Są wyniki Ipsos late poll! Jaka różnica?

Karol Nawrocki ocenił wybory. sprawiedliwość papierkiem lakmusowym

Tusk zaatakował "biblijnie" Nawrockiego. Takiej riposty się nie spodziewał!

Internauci zastanawiają się - skąd Trzaskowski weźmie głosy potrzebne do zwycięstwa

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim za udział w wyborach

Najnowsze

Tam kandydaci zdobywali najwięcej głosów

Szefernaker zdradził, co zrobi sztab przed drugą turą

Late poll z 90 procent komisji wyborczych! Co za wynik...

Niespodzianka w wyborach w Portugalii. 50 lat przełamane

Simion apeluje do zwolenników o dalszą walkę

Przełomowy moment. Trump miał dość, ale zadzwoni

Wyniki PKW z 98 procent komisji. Trzaskowski o włos

Ostateczne, oficjalne, wyniki wyborów w Rumunii