NATO wyśle samolot AWACS, który będzie latał nad Polską i Rumunią, by monitorować kryzys na Ukrainie. Natomiast wcześniej rosyjscy żołnierze otworzyli ogień w czasie zajmowania siedziby batalionu transportu samochodowego Marynarki Wojennej Ukrainy pod Bachczysarajem na Krymie. Nikt nie został ranny – podała agencja Interfax-Ukraina.
23.48
Bank Światowy chce przeznaczyć w b.r. do 3 mld USD na reformy na Ukrainie
Bank Światowy poinformował, że otrzymał wniosek o pomoc od tymczasowego rządu Ukrainy. W komunikacie prasowym zapewniono, że bank gotów jest wspierać reformy na Ukrainie i przeznaczyć na ten cel w 2014 r. do 3 mld USD. CZYTAJ WIĘCEJ
22.30
"Tu była Rosja, jest Rosja i będzie Rosja"
Dawid Wildstein z Symferopola:
Obecność rosyjska na Krymie się powiększa. Wszystko wskazuje na to, że znaczna większość mieszkańców głównych miast jednak popiera Rosjan i nie widzi w tym kłopotu. Interwencje mają charakter punktowy. W Symferopolu jest bardzo dużo bojówek, które wyglądają na dosyć agresywne. W Sewastopolu jest pod tym względem jeszcze bardziej nieprzyjemnie: są doniesienia o kilku pobitych dziennikarzach.
Stosunek większości ludzi do tego, co tu się dzieje oddają słowa taksówkarza, z którym dziś rozmawialiśmy. Zapytany, czy jest zadowolony z tego dzieje się na Krymie, odpowiedział: tu była Rosja, jest Rosja i będzie Rosja.
Według moich obserwacji, o rozwoju sytuacji na Krymie zadecyduje Rosja. Jeżeli Putin będzie chciał, żeby się rozlała krew, to się rozleje. Wystarczy tylko iskra. Sytuację pogarsza agresywna propaganda, która mówi, że Ukraińcy to mordercy z Majdanu, którzy strzelali do bezbronnego Berkutu, a Tatarzy są oceniani z perspektywy II Wojny Światowej, że sami zasłużyli na deportację, bo to naziści współpracujący z Niemcami.
21.49
Kunicyn: Krym nie przetrwa bez pomocy z zewnątrz
Autonomiczna Republika Krymu nie jest w stanie utrzymać się bez pomocy z zewnątrz, a Rosja nie ma możliwości zapewnienia jej dostaw wody, elektryczności oraz gazu – oświadczył przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie Serhij Kunicyn.
- Bez dostaw wody z Dniepru Krym po prostu nie przeżyje – powiedział podczas obrad okrągłego stołu pod hasłem „Krym i Ukraina jutro” w Kijowie.
Polityk podkreślił, że choć na szelfie Morza Czarnego wydobywany jest gaz ziemny, który wystarcza na potrzeby mieszkańców Krymu, to jest go za mało, by zapewnić dostawy dla przemysłu półwyspu.
Podobna sytuacja dotyczy prądu. Krym wytwarza tylko 15 procent energii elektrycznej, która jest mu potrzebna, a pozostałe 85 proc. płynie z Ukrainy.
20.46
Prokuratura zatrzymała jednego z sojuszników Janukowycza
Ukraińska prokuratura zatrzymała Mychajła Dobkina, byłego gubernatora obwodu charkowskiego i sojusznika obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Dobkinowi zarzuca się dążenie do zmiany granic państwowych.
Były gubernator został zatrzymany po południu, po przesłuchaniu w prokuraturze w Charkowie – poinformowała jego obrończyni Julia Płetniowa.
- O godz. 17.20 (16.20 czasu polskiego) został on zatrzymany, a o godz. 17.30 usłyszał, że (...) jest podejrzewany o działania polegające na publicznych nawoływaniach do zmiany granic terytorium Ukrainy i zmierzające do naruszenia konstytucji – oświadczyła.
20.36
Ukraina nie myśli o zerwaniu umów o Flocie Czarnomorskiej ani wejściu do NATO
– Ukraina nie rozpatruje możliwości wypowiedzenia umów o stacjonowaniu na jej terytorium rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i nie zastanawia się dziś nad wprowadzeniem kraju do NATO – oświadczył p.o. ministra spraw zagranicznych Andrij Deszczyca.
Dyplomata nie wykluczył, że w związku z działaniami Rosji na Półwyspie Krymskim władze w Kijowie mogą zwrócić się do sądów międzynarodowych, lecz wyraził nadzieję, że konflikt na Krymie można jeszcze rozwiązać w sposób pokojowy.
– Naszym głównym zadaniem jest dziś ograniczenie eskalacji konfliktu, a o warunkach stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Ukrainie będziemy rozmawiać później – powiedział Deszczyca w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.
Minister oświadczył, że władze jego kraju nie omawiają możliwości przyłączenia go do NATO. – Kwestia ta nie jest dziś na porządku dziennym. Rząd nie opracowuje obecnie żadnych projektów ani programów na rzecz wejścia Ukrainy do NATO – zaznaczył Deszczyca.
20.35
Z Symferopola wyjechała kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych. Kierują się na północ kraju.
19.14
Ukraina wzmacnia kontrole na granicach z Białorusią i Mołdawią
W obawie przed napływem „ekstremistów” władze Ukrainy wzmocniły kontrole na granicach z Białorusią i Mołdawią – poinformowała ukraińska Państwowa Straż Graniczna. Wcześniej Ukraińcy zaczęli intensywniej kontrolować ruch na granicy z Rosją.
Środki zmierzające do niedopuszczenia do napływu na Ukrainę osób, które mogą uczestniczyć w prowokacjach o charakterze ekstremistycznym, rozszerzono także na granice z Białorusią i Mołdawią – czytamy w komunikacie Straży Granicznej.
Służba ta podała, że w ciągu ostatniej doby w ramach operacji „Granica” na Ukrainę nie wpuszczono 577 obywateli rosyjskich.
Większość z nich nie potrafiła podać celu podróży na Ukrainę, przewoziła symbole o prowokacyjnej wymowie albo przedmioty mogące służyć do zadawania obrażeń ciała – podkreślono w komunikacie.
18.45
Demonstracja w Moskwie przeciwko interwencji Rosji na Ukrainie
Około 300 osób protestowało na placu Aleksandra Puszkina w Moskwie przeciwko interwencji wojskowej Rosji na Krymie. Wśród demonstrujących byli obrońcy praw człowieka i opozycyjni politycy, w tym Lew Ponomariow i Leonid Gozman.
"Wycofać wojska!", Wojnie - nie!" i "Ukraino, jesteśmy z tobą!" – głosiły transparenty trzymane przez uczestników manifestacji. Akcja była legalna. Policja nie interweniowała.
Wcześniej – również na placu Aleksandra Puszkina – demonstrowali stronnicy rosyjskiej interwencji na Ukrainie. W manifestacji, zorganizowanej przez radykalną Inną Rosję Eduarda Limonowa, wzięło udział około 500 osób.
Uczestnicy tej akcji mówili, że popierają referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji. Podkreślali, że inne rosyjskojęzyczne obwody Ukrainy też mają prawo do zorganizowania takich plebiscytów. Domagali się też zaprzestania represji przeciwko prorosyjskim aktywistom na Ukrainie.
18.41
MSZ Ukrainy: za łamanie praw obywatelskich na Krymie odpowiada Rosja
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy obarczyło Rosję całkowitą odpowiedzialnością za łamanie praw ludności cywilnej na zajętym przez wojska rosyjskie Krymie.
MSZ w Kijowie uważa również, że Rosja odpowiada za naciski na pracujących na półwyspie dziennikarzy.
Federacja Rosyjska działając za pośrednictwem marionetkowych, tak zwanych władz Krymu, a także bezpośrednio, poprzez bezprawnie rozmieszczone na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu oddziały sił zbrojnych Rosji, niesie pełną odpowiedzialność za rażące łamanie praw i wolności osób cywilnych, w tym prawa do wolności słowa (…) – czytamy w opublikowanym komunikacie.
18.39
USA chcą dowodów, że Rosja chce dyplomatycznego wyjścia ws. Ukrainy
Stany Zjednoczone chcą zobaczyć „konkretne dowody” na to, że Rosja jest gotowa zaangażować się w dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie – oświadczył Departament Stanu USA.
Sekretarz stanu John Kerry powiedział w sobotę podczas rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, że USA oczekują od Rosji powstrzymania kampanii mającej na celu przyłączenie należącego do Ukrainy Krymu do Federacji Rosyjskiej – przekazał resort.
18.23
MSZ Ukrainy: Nie rozpatrujemy zerwania umów o Flocie Czarnomorskiej
Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca poinformował, że jego kraj nie rozpatruje na razie możliwości zerwania umów o stacjonowaniu na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
Dyplomata nie wykluczył jednocześnie, iż Ukraina zwróci się do sądów międzynarodowych w związku z działaniami Rosji na półwyspie.
17.49
NATO: Samolot AWACS będzie latał nad Polską i Rumunią, by monitorować kryzys na Ukrainie
– Rada Północnoatlantycka zdecydowała w poniedziałek o wykorzystaniu samolotów rozpoznania AWACS nad Polską i Rumunią w ramach starań Sojuszu mających na celu monitorowanie kryzysu na Ukrainie – poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel NATO.
Dodał, że pozwoli to na „zwiększenie orientacji Sojuszu w sytuacji". – Wszystkie loty rozpoznawcze AWACS będą odbywać się tylko nad terytorium Sojuszu – podkreślił. Samoloty AWACS będą wykonywać loty ze swoich baz w Geilenkirchen w Niemczech oraz w Waddington w Wielkiej Brytanii.
Według przedstawiciela Sojuszu poniedziałkowa decyzja jest konsekwencją wcześniejszej decyzji NATO, która zapadła w ubiegłym tygodniu (4 marca), dotyczącej podjęcia bardziej intensywnych działań służących ocenie skutków kryzysu na Ukrainie dla bezpieczeństwa Sojuszu.
W ubiegłym tygodniu NATO potępiło rosyjską interwencję na Krymie i wezwało Rosję do wycofania wojsk do baz. Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen ogłosił też pełną rewizję współpracy NATO z Rosją na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie.
17.39
Ambasador UE zapowiada odwołanie szczytu UE-Rosja
Ambasador Unii Europejskiej w Moskwie Vygaudas Uszackas poinformował, że w ramach możliwych sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej strona unijna może odwołać kolejny szczyt UE-Rosja.
– To, co dzieje się na Krymie, podważa zaufanie, które jest warunkiem rozwoju ambitnych stosunków między Unią Europejską a Rosją – oświadczył Uszackas, którego cytuje agencja Interfax.
Unijny dyplomata podkreślił, że wyznaczone na 16 marca referendum na Krymie jest nielegalne i stanowi pogwałcenie konstytucji Ukrainy.
– Jeśli w najbliższych dniach nie zostaną osiągnięte rezultaty, to UE podejmie decyzje o kolejnych krokach, na przykład o zamrożeniu rachunków bankowych, zakazie wjazdu i odwołaniu kolejnego szczytu UE-Rosja – oznajmił Uszackas.
17.16
Sikorski: Polska i W. Brytania zbliżone w ocenie sytuacji na Ukrainie
– Polska i Wielka Brytania mają wspólne zdanie w wielu kwestiach dotyczących kryzysu na Ukrainie i napiętej sytuacji wokół Krymu – powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski dziennikarzom po spotkaniu z ministrem Williamem Hague'iem.
– Uzgodniliśmy, że będziemy pracować na rzecz wypełnienia przez UE decyzji naszych przywódców podjętych na posiedzeniu Rady Europejskiej, która zadecydowała, że jeśli w ciągu kilku dni nie nastąpi deeskalacja konfliktu, to sankcje (wobec Rosji – przyp. red.) będą nieuniknione – powiedział Sikorski po spotkaniu w Londynie.
– Oczywiście życzylibyśmy sobie, żeby taka deeskalacja nastąpiła, a Polska i Wielka Brytania nie ustają w wysiłkach, aby doprowadzić do naszego dialogu z Rosją, a przede wszystkim Rosji z Ukrainą. Ale póki co, na Krymie tworzone są fakty dokonane – podkreślił minister.
16.58
Władze Krymu zapraszają misję OBWE na referendum akcesyjne
Władze Autonomicznej Republiki Krymu zaprosiły misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na niedzielne referendum w sprawie przyłączenia się należącego do Ukrainy półwyspu do Federacji Rosyjskiej.
Agencja RIA-Nowosti podała, że zaproszenie wystosował prorosyjski parlament Krymu.
W ubiegłym tygodniu krymski parlament opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej, a zaplanowane na 16 marca referendum ma to potwierdzić. Zarówno kraje Zachodu, jak i władze w Kijowie wyłonione po demonstracjach przeciw rządom byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, zapowiedziały, że referendum jest nielegalne i nie uznają jego wyników.
Wojskowi obserwatorzy OBWE od kilku dni bez powodzenia usiłują wjechać na terytorium Półwyspu Krymskiego, który jest obecnie kontrolowany przez rosyjskie oddziały.
Rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała, że do UE dochodzą sygnały wzmocnienia rosyjskiej obecności wojskowej na Półwyspie Krymskim i coraz większej jego izolacji od reszty Ukrainy, a także że obserwatorom OBWE po trzeci odmówiono wstępu na Krym.
15.54
Rosyjskie wojska rozbroiły żołnierzy ukraińskich stacjonujących w technicznej bazie rakietowej w miejscowości Czornomorśke na wschodzie Półwyspu Krymskiego.
15.36
Rosja ma propozycje w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie
Rosja przygotowała propozycje dotyczące uregulowania sytuacji na Ukrainie. Stanowią one odpowiedź na propozycje amerykańskie i zostaną przekazane USA – poinformował minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow.
15.19
Sankcje wobec kolejnych ludzi z otoczenia Janukowycza
Rząd Szwajcarii zamroził w poniedziałek aktywa i konta bankowe dziewięciu Ukraińców podejrzanych o defraudację ukraińskich środków państwowych i naruszenia praw człowieka, w tym synów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i byłego premiera Mykoły Azarowa.
Wśród osób objętych sankcjami w poniedziałek znaleźli się m.in.: Wiktor Janukowycz (imię zbieżne z imieniem ojca), Ołeksij Azarow, a także syn byłego prokuratura generalnego Wiktora Pszonki, Artem, oraz były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandr Jakymenko.
Sankcje już weszły w życie.
14.58
Żołnierze rosyjscy otworzyli ogień w czasie ataku na ukraiński posterunek na Krymie. Nie ma rannych
Żołnierze rosyjscy otworzyli ogień w czasie zajmowania siedziby batalionu transportu samochodowego Marynarki Wojennej Ukrainy pod Bachczysarajem na Krymie. Nikt nie został ranny – podała agencja Interfax-Ukraina.
Agencja powołała się na przedstawiciela dowództwa batalionu.
Niewymieniony z nazwi