Wiceszef sił NATO w Europie: Działania Rosji pokazały gotowość do rozpoczęcia procesu zmian granic

Zastępca dowódcy sił NATO w Europie gen. Adrian Bradshaw przestrzegł w Sofii, że działania Rosji wskazują na prawdopodobieństwo zapoczątkowania procesu zmian granic siłą, co stwarza zagrożenie dla wszystkich państw NATO.
– Działania Rosji na Krymie i na wschodzie Ukrainy pokazały gotowość Rosji do rozpoczęcia procesu zmian granic suwerennych państw siłą, co stanowi poważnie naruszenie norm prawa międzynarodowego – powiedział generał na konferencji prasowej po rozmowach z bułgarskim szefem sztabu wiceadmirałem Rumenem Nikołowem.
Gen. Bradshaw mówił w tym kontekście o zagrożeniu nie tylko dla Bułgarii, lecz dla wszystkich państw Sojuszu, zwłaszcza na jego wschodniej flance.
– Nasza odpowiedź dotychczas była całkowicie obronna i proporcjonalna do zagrożenia, ale chcemy ponownie zapewnić sojuszników, szczególnie tych ze wschodniej flanki, że trzymamy się kategorycznie zasad art. 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego). Powinniśmy jednoznacznie pokazać, że jesteśmy zdecydowani trzymać się jego postanowień, zasad zbiorowej obrony i nie dopuścimy do agresji przeciw żadnemu sojusznikowi – powiedział Bradshaw. Dodał, że w razie kryzysu siły alianckie mogą być rozmieszczone w Bułgarii w ciągu kilku dni.
Nikołow poinformował, że na bułgarskim terytorium nie jest przewidziane rozmieszczenie całego batalionu łącznikowego NATO, a tylko jednej kompanii. Jest to jednostka, która będzie ulokowana w podsofijskiej wsi Gorna Malina, o czym poinformował kilka dni temu minister obrony Nikołaj Nenczew.
Według gen. Bradshawa jednostka ta będzie pełnić funkcje koordynacyjne, początkowo podczas ćwiczeń i manewrów. – Chcę podkreślić, że jest to jednostka sztabowa, nie bojowa – dodał.
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Obecnie kierujący Instytutem Pileckiego reprezentują wszytko, co wrogie wartościom uosabianym przez Rotmistrza
TYLKO U NAS
Mosbacher: byłam oburzona jak media głównego nurtu zniekształciły moją wypowiedź o polskim prezydencie
Marianna Schreiber znów z Piotrem Korczarowskim! Pokazała zdjęcie z ukochanym, a fani nie kryją emocji
Czarnek: To sygnał do pana Tuska i Żurka. Nie kombinujcie chłopcy, bo jesteśmy w stanie zebrać ludzi i bronić KRS
Krzysztof Skiba i jego młodsza o 26 lat żona świętują 2. rocznicę ślubu! Karolina wyznała mu miłość i zdradziła przezwisko
Najnowsze

Marianna Schreiber znów z Piotrem Korczarowskim! Pokazała zdjęcie z ukochanym, a fani nie kryją emocji

Bp Artur Ważny: za tydzień początek trzeciej peregrynacji Świętego Obrazu Nawiedzenia

Czarnek: To sygnał do pana Tuska i Żurka. Nie kombinujcie chłopcy, bo jesteśmy w stanie zebrać ludzi i bronić KRS
