Ocalały z Holokaustu Randolph L. Braham, historyk Zagłady, poinformował, że zwraca wysokie węgierskie odznaczenie w proteście przeciwko, jak to określił, próbom fałszowania historii i pomniejszania roli węgierskiego państwa w ludobójstwie Żydów.
Braham, 91-letni profesor politologii i historii, urodzony w 1922 roku w Rumunii, napisał w liście cytowanym przez węgierską agencję MTI, że „ostatnią kroplą, która przelała czarę" i doprowadziła go do decyzji o zwrocie Orderu Zasługi stał się rządowy plan wzniesienia „narodowego pomnika upamiętniającego inwazję Niemiec" na Węgry w marcu 1944 roku.
Braham zwrócił się również do Centrum Holokaustu w Budapeszcie o usunięcie jego nazwiska z nazwy BrahamTheque Information Center, gromadzącej wyniki jego badań i publikacje. Amerykański profesor z City University of New York jest autorem bądź redaktorem około 60 książek i współautorem 50.
Dwutomowe opracowanie „The Politics of Genocide: The Holocaust in Hungary" („Polityka ludobójstwa: Holokaust na Węgrzech”) opublikowane przez Brahama w 1981 roku jest uważane za jedną z najważniejszych książek na ten temat.
Według niego, prawicowy rząd premiera Viktora Orbana usiłuje wybielić węgierskie władze i pomniejszyć odpowiedzialność reżimu Miklosa Horthy'ego za śmierć węgierskich Żydów.
Od 1941 roku deportowano z Węgier 18 tys. węgierskich Żydów, z czego 10 tys. zginęło. Masowe deportacje miały miejsce za okupacji niemieckiej od 1944 roku. Według danych budapeszteńskiego Centrum Holokaustu podczas drugiej wojny światowej zginęło łącznie 500-600 tys. węgierskich Żydów.
Braham uważa, że „kampania pisania historii na nowo" rozpoczęła się wkrótce po dojściu do władzy Orbana w 2010 r. Pomnik, którego odsłonięcie zaplanowano na 19 marca, poświęcony jest pamięci wszystkich ofiar niemieckiej okupacji Węgier.