Przejdź do treści
21:40 W sobotę 19 lipca w całej Polsce odbędą się demonstracje antyimigracyjne - organizatorem są politycy Konfederacji
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

Źródło: sąd - pixabay.com

Pierwszy raz w historii swego kraju Meksykanie wybiorą w najbliższą niedzielę sędziów wszystkich szczebli - od Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości po sądy federalne, stanowe i lokalne - w powszechnym głosowaniu.

Zasadnicza reforma systemu tworzenia władzy sądowniczej polega na tym, że nie będzie to system nominacji, lecz obywatele w głosowaniu mają wybrać sędziów.

Twórcy i zwolennicy reformy argumentują, że taki system nominacji sędziów jest bardziej demokratyczny i pozwala zwalczać takie problemy jak nepotyzm i korupcja w systemie wymiaru sprawiedliwości oraz ograniczyć wpływ takich organizacji przestępczych na ten system jak kartele narkotykowe.

Krytycy reformy twierdzą zaś, że nowy sposób wyboru sędziów daje partii rządzącej większy wpływ na kształtowanie kadr sędziowskich, a w przypadku braku wystarczającego doświadczenia u prawnika wybranego na sędziego może on okazać się nie dość odporny na wpływy i naciski potężnych meksykańskich karteli narkotykowych oraz innych grup przestępczych.

Już w tym roku w drodze powszechnego głosowania nastąpi wybór 880 sędziów federalnych wszystkich szczebli – od sędziów lokalnych po członków Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości.

Na urzeczywistnienie przygotowywanego od paru lat przez gabinet poprzedniego meksykańskiego prezydenta Andresa Lopeza Obradora ambitnego eksperymentu, który wciela w życie rząd obecnej prezydentki Meksyku Claudii Sheinbaum, pozwoliły dokonane w końcu ubiegłego roku poprawki do meksykańskiej konstytucji.

Ten nowy system może jednak kryć w sobie sporo pułapek. Jak czytamy m.in. w korespondencji agencji EFE z Meksyku, reforma obsadzania stanowisk w strukturze wymiaru sprawiedliwości może stanowić otwarcie drzwi "do polityzacji i klientelizmu wewnątrz tego systemu".

Pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, gdzie zastosowano wybór sędziów w drodze bezpośredniego głosowania, była Boliwia. Od 2011 roku obywatele wybierają tam co sześć lat sędziów Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości, Rady Sędziowskiej Trybunału Konstytucyjnego, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich narodowości i grup etnicznych zamieszkujących ten kraj, oraz Trybunału ds. Rolnictwa i Klimatu.

Praktyka ta sprawia, że jak dotąd Boliwia była jedynym krajem regionu, w którym nawet stanowiska sędziów najwyższego szczebla są obsadzane w drodze głosowania.

Mimo że boliwijski model maksymalnej demokratyzacji obsadzania stanowisk w systemie wymiaru sprawiedliwości uchodzi za jeden z "najbardziej zdemokratyzowanych", nie zyskał on powszechnego zaufania wśród wyborców. Świadczy o tym niewielki procent obywateli uczestniczących w wyborach sędziów oraz bardzo wysoki procent oddawanych głosów nieważnych.

Jakkolwiek oceniać system boliwijski, to obywatele nie zostali pozbawieni wyboru, a to że nie korzystają z niego, to już ich wybór, demokratyczny.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najnowsze

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy