Przejdź do treści
14:40 Irak: Rosja za pomocą mediów społecznościowych rekrutuje Irakijczyków do walki w Ukrainie
14:14 IMGW: gęste mgły na południu, lokalnie możliwe przymrozki
13:41 Wielkopolskie: Dwoje policjantów zatrzymanych w sprawie narkotyków
13:14 PiS: Polską rządzą dziś podli ludzie, którzy kierują się zemstą
12:31 Prezydent Nawrocki: Polska i Słowacja sprawdzonymi przyjaciółmi
11:48 Warszawa: Zakończyły się utrudnienia na pierwszej linii metra
11:16 Bośnia i Hercegowina: Co najmniej 11 osób zginęło w pożarze w domu opieki w Tuzli
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie otwarte z Adamem Borowskim. 5 listopada, g. 17:00, Puławy, Hotel Olimpic, ul. Hauke-Bosaka (przy stadionie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie i koncert Pawła Piekarczyka, 5 listopada, godz. 18.00, ul. Kościelna 9 (sala parafialna), Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim. 7 listopada, godz. 17:00 sala przy Kościele św. Klemensa, ul. Sikorskiego 23
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Rzymie zaprasza 7 listopada na wystawę z okazji 25-lecia działalności artystycznej: Halina Skroban Symfonia kolorów; godz. 17.00, palazzo valentini Roma via quattro novembre 119/A
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W Peru żądania o nieuznawanie zwycięstwa Pedro Castillo. Prezydent je odrzuca

Źródło: Fot. PAP/EPA/Paolo Aguilar

Prezydent Peru Francisco Sagasti, odrzucił żądanie grupy oficerów w stanie spoczynku, aby „zawetował zwycięstwo” kandydata lewicy katolickiej, nauczyciela i lidera partii Wolne Peru, Pedro Castillo, w drugiej turze wyborów prezydenckich 6 czerwca.

Startując do wyborów pod hasłem „Nie powinno być tylu ubogich w bogatym kraju!”, nieznacznie wyprzedził on kandydatkę prawicowej partii Siła Ludowa, Keiko Fujimori.

Przewaga Castillo, nauczyciela i przywódcy partii Wolne Peru, wyniosła zaledwie 44 tys. głosów; uzyskał on 50,12 proc. głosów oddanych w wyborach, podczas gdy jego przeciwniczka - 49,87 proc.

Fujimori domaga się ponownego przeliczenia części głosów oraz unieważnienia 200 tys. głosów, twierdząc, iż doszło do „oszustwa wyborczego”.

Komisja Wyborcza po ogłoszeniu tych danych wciąż nie wydała formalnego komunikatu o wyborze Castillo na prezydenta, co z dnia na dzień potęguje napięcie w Peru.

Tymczasem w stolicy, Limie, w sobotę od wczesnych godzin popołudniowych wyborcy gromadzili się na ulicach, aby wziąć udział w demonstracjach poparcia dla swych kandydatów.

Manifestación ahora mismo en Lima, contra el fraude electoral marxista-indigenista.
EL IMPERIO CONTRA ATACA pic.twitter.com/ckVvwiN1Ab

— Carlos San Frutos (@CarlosSanFruto1) June 19, 2021

Na rozkaz ministra spraw wewnętrznych na ulicach Limy pojawiło się ponad 3 tys. policjantów na wypadek, gdyby miało dojść do starć między uczestnikami obu demonstracji.

„Kiedy się nas atakuje, kiedy podstęp zwycięża, kiedy grozi nam niesprawiedliwość, zjednoczeni potrafimy dokonać wszystkiego!” – zagroziła Fujimori, córka byłego prezydenta Peru, skazanego za korupcję.

Castillo w swych wystąpieniach publicznych w ostatnich dniach bardzo łagodził zapowiedzi lewicowych reform z kampanii wyborczej oraz redukował zakres planowanych posunięć nacjonalizacyjnych, zwłaszcza w podstawowej gałęzi peruwiańskiej gospodarki – górnictwie i przemyśle wydobywczym.

Jego stronnicy również przygotowywali się w sobotnie popołudnie do wielkiej demonstracji ulicznej „w obronie sprawiedliwego wyniku wyborów”.

Jak oceniła w swym sobotnim komentarzu wpływowa brazylijski gazeta „Folha de Sao Paulo”, zwana niekiedy „południowoamerykańskim Timesem”, „Pedro Castillo, zwycięzca drugiej tury wyborów prezydenckich w Peru, starał się po odniesieniu zwycięstwa zmieniać ton swych wypowiedzi na bardziej umiarkowany (...) Odchodzi od idei daleko posuniętej nacjonalizacji najważniejszego dla Peru przemysłu wydobywczego i zbliża się do bardziej pragmatycznej lewicy, usytuowanej w centrum, zwłaszcza że nie ma własnych kadr technicznych, które pozwalałyby mu stworzyć rząd”.

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

HIT DNIA

Ten SONDAŻ to łomot dla koalicji 13 grudnia! Tusk dziś by nie rządził

Mariusz Błaszczak uderza w Tuska: „Rządzą ludzie podli, którzy łamią prawo”

David Beckham otrzymał tytuł szlachecki od króla Karola III. Victoria nie kryła dumy i wzruszenia

Burza po słowach Adama Szłapki o pacjentach onkologicznych w Radiu ZET

Pekin łagodzi politykę celną wobec USA

Oklahoma City Thunder nie do zatrzymania! Rekordowa passa trwa

Dziennikarka TVP Info w likwidacji napisała książkę z przypisami z... nieistniejących dzieł

Makabra we Francji. Mężczyzna wjeżdżał autem w ludzi!

SPRAWDŹ TO!

Mocne słowa Kaczyńskiego o działaniach ekipy Żurka. "Coś w rodzaju usiłowania zabójstwa"

Ministerstwo Kultury zabrało głos w sprawie Eurowizji! Co z udziałem Polski?

SPRAWDŹ TO!

Co wypada Bodnarowi i Żurkowi to nie Ziobrze. Były minister komentuje

Karol Nawrocki w Bratysławie. Rozmowy o bezpieczeństwie i rozwoju infrastruktury

"Niezły macie bałagan!". Hołownia o prokuraturze Żurka

Marcin Warchoł: Tusk to Łukaszenka Unii Europejskiej

Orły wracają na PGE Narodowy! Spotkanie z Holandią tuż, tuż

Najnowsze

HIT DNIA

Ten SONDAŻ to łomot dla koalicji 13 grudnia! Tusk dziś by nie rządził

Kontenerowiec

Pekin łagodzi politykę celną wobec USA

Oklahoma City Thunder nie do zatrzymania! Rekordowa passa trwa

Dziennikarka TVP Info w likwidacji napisała książkę z przypisami z... nieistniejących dzieł

Makabra we Francji. Mężczyzna wjeżdżał autem w ludzi!

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak uderza w Tuska: „Rządzą ludzie podli, którzy łamią prawo”

David Beckham otrzymał tytuł szlachecki od króla Karola III. Victoria nie kryła dumy i wzruszenia

Adam Szłapka o pacjentach onkologicznych w Radiu ZET

Burza po słowach Adama Szłapki o pacjentach onkologicznych w Radiu ZET