Jak ocenił w komentarzu dla PAP stały przedstawiciele RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś, w nocy z piątku na sobotę negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i Rady UE uzgodnili budżet na 2024 rok w wysokości 189,4 mld euro. "Ten budżet jest korzystny dla Polski".
"Uzgodniony projekt budżetu na 2024 jest korzystny dla Polski, zapewnia finansowanie ważnych dla nas projektów w ramach polityki spójności, wspólnej polityki rolnej, uzyskaliśmy również finansowanie w ramach instrumentów wspierających wojennych uchodźców i uszczelnianie granic" - powiedział Sadoś, który przewodniczył polskiemu zespołowi negocjacyjnemu.
"Zobowiązania budżetu UE w przyszłym roku wyniosą 189,4 mld EUR. Kilkumiesięczna praca naszych zespołów negocjacyjnych w Warszawie i Brukseli przyniosła wymierne korzyści" - dodał.
Uzgodniony projekt zapewnia – istotne dla Polski – finansowanie polityki spójności i WPR. Dodatkowo udało się doprowadzić do przyjęcia, kluczowej dla Polski, wspólnej deklaracji Rady, PE i KE, mówiącej o tym, że w przypadku znaczącego przyspieszenia w realizacji projektów finansowanych z budżetu UE w ciągu 2024 roku, przyjęte zostaną zmiany finansowe zapewniające spłacanie wszystkich wniosków o refundację, jakie trafią do Komisji Europejskiej.
Co również istotne, udało się uzyskać zwiększone środki na program Erasmus, Fundusz Azylu i Migracji, Instrument Zarządzania Granicami i Wizami (oba związane także ze wsparciem państw goszczących uchodźców oraz na ochronę granicy zewnętrznej UE), Mobilność Wojskową oraz Instrument Łącząc Europę. Budżet przewiduje zwiększone środki na pomoc humanitarną dla zarówno dla Ukrainy, jak i Palestyńczyków ze Strefy Gazy, bez ograniczania środków na pomoc humanitarną dla Kijowa.
Przyszłoroczny budżet nie zawiera dodatkowych środków na wsparcie Ukrainy. Środki na ten cel są zawarte w Funduszu Ukraińskim będącym częścią projektu rewizji Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027 i zostaną ujęte w budżecie UE na rok 2024, po ostatecznym uzgodnieniu kształtu rewizji wieloletnich ram finansowych.
Kompromis przewiduje także zwiększenia środków w budżecie UE na przeciwdziałanie antysemityzmowi w UE.
Formalnie porozumienie będzie potwierdzone przez Radę UE oraz PE w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
10 listopada zakończyły się negocjacje między Radą #UE, a Parlamentem Europejskim w sprawie unijnego #budżet.u na 2024 r.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) November 11, 2023
Budżet UE na 2024 rok zagwarantuje równowagę między sprawną realizacją projektów, a wyzwaniami stojącymi przed całą UE.
Szerzej ⬇️https://t.co/GFIjB2CXk6