Unia Europejska zatwierdziła porozumienie z Turcją ws. kryzysu imigracyjnego
"Umowa z Turcji została zatwierdzona. Wszyscy nielegalni imigranci, którzy przybywają w Grecji z Turcją, począwszy od 20.3. zostaną odesłani" – podał na swoim Twitterze premier Czech Bohuslav Sobotka.
Na dwudniowym szczycie w Brukseli wypracowano plan, który zakłada przyjęcie ok. 72 tysięcy ludzi. Polska miałaby ugościć prawie 5 tysięcy uchodźców i imigrantów. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaznaczył, że w całej operacji muszą być uwzględnione trzy warunki: wszyscy członkowie UE muszą przyjął plan rozlokowania uchodźców, operacja musi być przeprowadzona zgodnie z prawem międzynarodowym i prawem Unii oraz ma to być część długofalowej strategii rozwiązania kryzysu migracyjnego.
Dzisiaj przed południem Donald Tusk spotkał się Brukseli z premierem Turcji Ahmetem Davutoglu, aby porozmawiać o rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Po uzgodnieniu porozumienia z władzami Turcji, projekt został uzgodniony z przywódcami 28 państw UE.
Jak podał na swoim Twitterze premier Czech Bohuslav Sobotka oraz premier Finlandii, w związku z przyjęciem umowy od 20 marca, wszyscy uchodźcy, którzy nielegalnie dostaną się do Grecji z terytorium Turcji zostaną odesłani.
W ramach negocjacji, władze w Ankarze zapewniły sobie przyspieszenie przekazania trzech miliardów euro wsparcia (dla uchodźców znajdujących się już w Turcji) oraz obietnicę przyspieszenia rozmów akcesyjnych pomiędzy UE a Turcją (od początku czerwca 2016).
Turkki-sopimus hyväksyttiin.
— Juha Sipilä (@juhasipila) 18 marca 2016
Dohoda s Tureckem schválena. Všichni nelegální migranti, kteří dorazí do Řecka z Turecka počínaje 20.3. budou vráceni zpět! #EUCO
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 18 marca 2016
Now unanimous agreement between all EU HoSG and Turkey's PM on EU-Turkey Statement
— Donald Tusk (@eucopresident) 18 marca 2016