Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
UWAGA! UPAŁY! W weekend w Polsce nawet 39-41 stopni C. Służby apelują, aby najmłodsi oraz seniorzy unikali wychodzenia z domu, zwłaszcza w godz. 15:00 - 18:00. Nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody mineralnej. Pamiętajmy o zwierzętach
22:20 W Słubicach w województwie lubuskim odnotowano w sobotę temperaturę maksymalną 38,9 st. C - wynika z danych IMGW. To najwięcej w historii pomiarów meteorologicznych w czerwcu
21:35 Co najmniej 17 osób zginęło w ataku uzbrojonych członków gangu na wieś Tungar Baure w północno-zachodniej Nigerii - poinformowały w sobotę lokalne władze. Nieznana liczba osób została porwana
20:26 Od 18 czerwca we Francji utonęły 74 osoby. Zgony należy wiązać z panującymi w kraju upałami. Do większości utonięć doszło na niestrzeżonych kąpieliskach nad rzekami i jeziorami
19:50 Oficjalny bilans zabitych ofiar śmiertelnych środowych trzęsień ziemi w Wenezueli wzrósł do 1430, a 3238 osób jest rannych – ogłosił w sobotę przewodniczący parlamentu Jorge Rodriguez. Według ONZ liczba zaginionych szacowana jest na ponad 50 tys.
18:54 Na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie na Mazowszu doszło do eksplozji motorówki. Jedna osoba ucierpiała po tym, jak rozszczelnił się zbiornik z gazem
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza Nowy Sącz oraz Europoseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Patryk Wicher zapraszają na 86.rocznicę zbrodni w Trzetrzewinie. 28 czerwca, godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Pocieszenia w Trzetrzewinie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Nowe fakty ws. Rubcowa! ZOBACZ, co znaleziono przy rosyjskim szpiegu!

Źródło: Zrzut ekranu/Republika

"Rubcow był również odpowiedzialny za zbieranie informacji dotyczących struktur bezpieczeństwa w krajach postsowieckich, jak i aspirujących do NATO. Te informacje miały i mają strategiczne znaczenie dla Rosji, która dążyła do osłabienia NATO i wpływania na politykę krajów regionu Europy Środkowej. Przekazywanie szczegółowych informacji na temat infrastruktur krytycznych, takich jak polskie systemy bezpieczeństwa, mogło stanowić zagrożenie dla stabilności kraju i regionu", pisze w serii wpisów na platformie x.com były oficer służb, Mariusz Kozłowski. Cytuje on ustalenia nowego tekstu, jaki na temat Gonzaleza/Rubcowa pojawił się w hiszpańskich mediach. Wygląda na to, że sprawa szpiega GRU nie została jeszcze zakończona...

Od początku

Paweł Rubcow/Pablo Gonzalez, został zatrzymany przez polskie służby na chwilę po wybuchu wojny na Ukrainie. Usłyszał zarzuty szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i trafił do aresztu. Działał m.in. w Polsce, wykorzystując status dziennikarza do zbierania informacji na Ukrainie dla rosyjskich służb specjalnych, jego celem było też zdobycie zaufania opozycjonistów rosyjskich.

Kolejne ustalenia pojawiające się w przestrzeni medialnej wskazywały, jak groźnym agentem był Rubcow/Gonzalez i jak infiltrował m.in. środowiska opozycyjne wobec reżimów w Mińsku czy Moskwie czy polski światek dziennikarski.

Warto jednak przypomnieć, że został on wydany Rosji przez koalicję 13 grudnia, ot tak. Ba, jeszcze wcześniej, udostępniono mu dostęp do akt w swojej sprawie - nawet tajnych. Rosyjski agent miał do nich pełen wgląd przez okres kilkunastu dni. 

Po tej akcji ekipy rządzącej, prezydent RP, podczas konferencji prasowej z prezydentem Litwy, zastanawiał się, czy ujawniona wcześniej współpraca służb polskich, ze służbami rosyjskimi, nie wróciła... 

Nowe światło w sprawie...

Niemniej, zajmijmy się teraźniejszością... 

Publikacja hiszpańskiej gazety - "El Mundo" ukazuje nowe wątki, w zasadzie - szczegóły działalność agenta GRU. Jego operacja dotyczyła zbieranie informacji na temat opozycjonistów, struktur NATO oraz sieci bezpieczeństwa m.in. w Polsce...

Omówienia artykułu podjął się w mediach społecznościowych były oficer polskich służb specjalnych, Mariusz Kozłowski, który zamieścił serię wpisów. Widać w nich wszystko, czarno na białym...

"Operacje te, połączone z dezinformacyjną działalnością medialną, stawiają dalej przed polskim kontrwywiadem - ABW i SKW - szereg fundamentalnych pytań dotyczących skali szkód wyrządzonych przez Gonzaleza oraz potencjalnych zagrożeń, jakie jego działania mogły wygenerować dla Polski"

 - pisze Kozłowski.
 

Dalej, Kozłowski opisuje, ile trwała działalność rosyjskiego szpiega. Był to okres około 10 lat, w trakcie których "realizował określone potrzeby strategiczne Kremla".

Jego działania obejmowały szeroki zakres operacji wywiadowczych, które były dokładnie planowane i realizowane na podstawie określonych potrzeb strategicznych Kremla. Długotrwały charakter jego działalności wskazuje, że jego operacje miały istotny wpływ na bezpieczeństwo Polski oraz innych krajów europejskich, co rodzi pytania o skuteczność działań kontrwywiadowczych w przeciwdziałaniu tego typu zagrożeniom.

 - wskazuje.

Z publikacji "El Mundo", wynika również, że Rubcow/Gonzales zbierał szczegółowe informacje dotyczące opozycji w Rosji i na Białorusi, w tym m.in. dane dotyczące klinik w Barcelonie i Lozannie, gdzie po próbie zamachu leczony był Aleksiej Nawalny.

Ten element działalności Gonzáleza podkreśla, jak kluczowym narzędziem rosyjskiego wywiadu jest infiltracja i neutralizacja zagrożeń politycznych dla reżimu Putina.

 - ocenia Kozłowski.

I dalej: "Przekazanie tych danych (…) miało na celu ułatwienie dalszych operacji wymierzonych w liderów opozycji, co stwarzało realne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa".

We wpisie widzimy też pamiątkowe "selfie" Rubcowa z Nawalnym. Okazuje się, że nie było to ot tak, przypadkowo zrobione zdjęcie...

Fotografia ta mogła zostać wykorzystana przez rosyjskie służby jako dowód infiltracji kręgów opozycyjnych, podważając zaufanie wobec ich przywódców oraz ułatwiając Rosjanom działania sabotażowe i represyjne.

 - czytamy.

Kozłowski jednak kontynuuje: 

"Po nieudanej próbie otrucia Nawalnego w 2020 , Gonzalez brał aktywny udział w szerzeniu dezinformacji, sugerując, że Kreml nie był odpowiedzialny za zamach. Forsował tezę, jakoby Moskwa działała na rzecz ułatwienia Nawalnemu podróży zagranicznych, co miało zdyskredytować zachodnie oskarżenia wobec Kremla. Tego typu działania były kluczowe dla rosyjskiej wojny informacyjnej, której celem było zatarcie odpowiedzialności reżimu Putina za zamach na opozycjonistę. Rubcow w swoich publikacjach systematycznie podważał autentyczność działań Nawalnego, jednocześnie umacniając prorosyjską narrację w mediach"

Co polscy śledczy znaleźli przy agencie GRU?

Były oficer polskich służb specjalnych wskazuje ponadto, że Rubcow "był również odpowiedzialny za zbieranie informacji dotyczących struktur bezpieczeństwa w krajach postsowieckich, jak i aspirujących do NATO", zaś jego raporty mogły dostarczać Kremlowi istotnych informacji dotyczących np. polityki obronnej czy potencjalnych słabości poszczególnych państw. Podczas zagranicznych podróży Rubcow mógł zbierać dane, które posłużyły Moskwie w monitorowaniu politycznych nastrojów w danych krajach...

W myśl publikacji - hiszpańscy dziennikarze mieli dotrzeć do raportu z przeglądu zabezpieczonych podczas aresztowania Rubcowa w lutym 2022 r. urządzeń. 

"Polscy śledczy znaleźli radio i urządzenia elektroniczne, które można wykorzystywać do ustanowienia tajnych kanałów komunikacyjnych" 

- wymieniono.

Tego typu technologie umożliwiały mu skuteczne prowadzenie działań wywiadowczych oraz unikanie wykrycia przez kontrwywiad.

 - pisze Kozłowski.

Oddaj swój głos

Jak oceniają Państwo działania polskich służb wobec rosyjskiego szpiega - Rubcowa?

Choices