Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły gotowość przywódców UE do nałożenia kolejnych sankcji wobec Rosji w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie – oświadczyła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden.
Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie Rady Europejskiej w celu okazania silnego poparcia dla suwerenności Ukrainy i jej terytorialnej integralności, a także w kwestii przygotowania propozycji nowych sankcji (wobec Rosji) w ciągu najbliższych dni – głosi komunikat.
Według rzeczniczki, Stany Zjednoczone ściśle współpracują z Unią Europejską i innymi partnerami w celu rozliczenia Rosji za działania podejmowane na Ukrainie, które Zachód uważa za bezprawne.
Po zakończeniu unijnego szczytu w nocy z soboty na niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział, że UE w ciągu tygodnia przygotuje propozycje nowych sankcji przeciw Rosji.
Według Van Rompuya szczyt zlecił Komisji Europejskiej i służbom dyplomatycznym "pilne rozpoczęcie prac przygotowawczych" nad nowymi sankcjami gospodarczymi. W ciągu tygodnia rezultaty tych prac mają zostać przedstawione rządom państw unijnych.
UE wezwała także Rosję do natychmiastowego wycofania sił i sprzętu z terytorium Ukrainy. – Rada Europejska jest wysoce zaniepokojona intensywnymi walkami, przepływem żołnierzy i broni z Rosji (...), a także obecnością rosyjskich sił na Ukrainie – mówił Van Rompuy.
Z dokumentu końcowego szczytu wynika też, że UE po raz kolejny rozszerzy listę osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi za wspieranie separatystów w Donbasie.
Od 1 sierpnia UE wprowadziła sankcje sektorowe wobec Rosji w formie embarga na broń, ograniczeń w przepływie kapitału, zakazu eksportu niektórych technologii wykorzystywanych w eksploatacji ropy oraz zakazu sprzedaży sprzętu podwójnego zastosowania.