USA wysyła wojsko na Bliski Wschód z powodu krwawej eskalacji między Izraelem a Hezbollahem
W związku z dramatyczną eskalacją konfliktu między Izraelem a libańskim Hezbollahem USA wyślą na Bliski Wschód dodatkowy kontyngent wojskowy - poinformował w poniedziałek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder, który odmówił jednak podania szczegółów.
"Ze względu na daleko posunięte środki ostrożności i nasilone napięcia na Bliskim Wschodzie wysyłamy tam niewielką liczbę dodatkowego personelu wojskowego, by wzmocnić te nasze siły, które są już obecne w regionie. Ale z uwagi na bezpieczeństwo operacji nie będę tego komentował i nie podam dodatkowych informacji"
- oznajmił Ryder.
Associated Press przypomina, że USA utrzymują w regionie kontyngent liczący 40 tys. żołnierzy.
Również w poniedziałek, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, na Morze Śródziemne wypłynął z bazy Norfolk w stanie Wirginia lotniskowiec USS Truman, któremu towarzyszą dwa niszczyciele i krążownik; istnieje zatem możliwość - prognozuje AP - że w regionie pozostaną dwa amerykańskie lotniskowce - Truman i USS Abraham Lincoln, który znajduje się na wodach Zatoki Omańskiej.
W sobotę Departament Stanu zalecił obywatelom USA jak najszybsze opuszczenie Libanu, dopóki można to jeszcze zrobić lotami komercyjnymi. Gen. Ryder nie odpowiedział na pytania dziennikarzy o to, czy dodatkowe oddziały będą wspierać ewentualną ewakuację Amerykanów z Libanu.
Szef Pentagonu Lloyd Austin przeprowadził przez weekend kilka rozmów telefonicznych z ministrem obrony Izraela Joawem Galantem i nalegał na złagodzenie napięć w nasilającym się konflikcie między Izraelem a Hezbollahem - przekazał Ryder.
Na granicy Libanu i Izraela od 7 października dochodzi do systematycznej wymiany ognia, ale w ostatnich dniach ostrzał ten jest wyjątkowo intensywny, co budzi obawy o wybuch wojny na pełną skalę.
Wcześniej w poniedziałek libański resort zdrowia podał, że ponad 350 osób zginęło, a ponad 1,2 tys. zostało rannych w izraelskich nalotach na południe Libanu, zaś izraelska armia poinformowała, że jej lotnictwo zaatakowało około 800 celów Hezbollahu, który z kolei wystrzelił na północ Izraela około 180 rakiet.
To najbardziej krwawy atak na Liban nie tylko od czasu rozpoczęcia wojny w Strefie Gazy, ale od zakończenia drugiej wojny libańskiej w 2006 roku, w której zginęło ponad tysiąc Libańczyków i ponad 100 Izraelczyków.
Hezbollah, szyicka partia w Libanie i zarazem organizacja terrorystyczna, jest finansowany, szkolony i ogólnie wspierany przez Teheran, dla którego stanowi ważne ogniwo "osi oporu", czyli sieci pozwalającej wywierać znaczący wpływ na cały region. W konfliktach z Izraelem Hezbollah odgrywa też rolę "podwykonawcy" Iranu.
Według "New York Timesa" administracja USA powstrzymała jesienią 2023 roku Izrael przed podjęciem prewencyjnego ataku na Liban, a zwolennikiem takiej operacji miał być właśnie minister Galant.
Źródło: PAP
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Były minister wykrył aferę. Teraz, za jej ujawnienie, ściga go prokuratura
Płonął hotel w ośrodku narciarskim. Nie żyje 66 osób. WIDEO
AKTUALIZACJA
Reginia-Zacharski: prezydenturze Donalda Trumpa będzie towarzyszył powrót do wartości konserwatywnych.
Kaczyński: W Stanach Zjednoczonych mamy powrót do rozsądku