Przejdź do treści
UE rozszerza "czarną listę" [relacja]
Youtube.com

Kadeci Akademii Marynarki Wojennej Ukrainy, dzisiaj nazywanej Akademią Marynarki Wojennej w Sewastopolu, zepsuli Rosjanom uroczystości przejęcia Akademii w Sewastopolu. Młodzi adepci sztuki morskiej wprawili zgromadzonych dziennikarzy i organizatorów w osłupienie, śpiewając głośno hymn Ukrainy.

23.30

Kanada nakłada sankcje na Bank Rossija

Kanada, podobnie jak wcześniej USA, nałożyła sankcje na Bank Rossija, rosyjski bank uważany za powiązany z otoczeniem prezydenta Rosji Władimira Putina. Przyczyną - jak poinformował kanadyjski premier Stephen Harper - są działania Rosji na Ukrainie.

Władze w Ottawie objęły też sankcjami kolejnych 14 rosyjskich urzędników.

-Wraz z naszymi międzynarodowymi sojusznikami nasz rząd zajął zdecydowane stanowisko we wspieraniu Ukrainy - oświadczył Harper. - Nadal będziemy podejmować działania, mające na celu ograniczenie możliwości konkretnych osób i Banku Rossija, odpowiedzialnych za podważanie ukraińskiej suwerenności - dodał.

21.55

Tymoszenko: odzyskamy Krym

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapowiedziała, że jej kraj odzyska okupowany przez Rosjan Krym, a zajęcie półwyspu nazwała "początkiem końca" prezydenta Władimira Putina. - Krym jest dla niego odbezpieczonym granatem – oświadczyła.

- Krym jest właściwie dla Putina początkiem końca. Jestem absolutnie przekonana, że Krym do nas wróci i stanie się to w niedługim czasie – powiedziała. CZYTAJ WIĘCEJ...

20.04

Otettinger: zbliżenie do rynku energii UE jest kluczowe dla Ukrainy

Dla Ukrainy kluczowe jest bliższe połączenie z rynkiem energii UE - ocenił komisarz Guenther Oettinger. W ten sposób skomentował propozycję premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, by Rosja wymówiła Ukrainie umowę z 2010 roku przewidującą zniżkę na gaz.

20.00

OBWE wyraziła zgodę na wysłanie półrocznej misji na Ukrainę

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zgodziła się wysłać na Ukrainę na sześć miesięcy misję monitorującą, w skład której wejdzie początkowo 100 cywilnych obserwatorów - poinformowali dyplomaci.

Siedziba misji będzie w Kijowie, początkowo obserwatorzy będą rozmieszczeni także w dziewięciu innych miejscach, w tym w Doniecku. Krym w decyzji nie został wspomniany. CZYTAJ WIĘCEJ...

19.50

Kadeci Akademi Marynarki Wojennej Ukrainy, dzisiaj nazywanej Akademią Marynarki Wojennej w Sewastopolu, zepsuli Rosjanom uroczystości przejęcia Akademii w Sewastopolu. Młodzi adepci sztuki morskiej wprawili dziennikarzy i orgaznizatorów w osłupienie, śpiewając hymn Ukrainy.

W czasie uroczystości na terenie Akademii zastąpiono flagę ukraińskiej floty rosyjską. Uroczystości zbojkotowała grupa kilkudziesięciu 19- letnich kadetów, która stała w  pewnej odległości od placu głównego.  Orkiestra wojskowa, pomimo usilnych prób nie dała rady zagłuszyć śpiewających młodych mężczyzn, udało im się odśpiewać swój narodowy hymn do końca. Gdy skończyli, zasalutowali i wrócili do koszar.
Akademia Marynarki Wojennej w Sewastopolu powstała na bazie Oficerskiej Szkoły Floty utworzonej jeszcze w 1938 roku, gdzie szkolono oficerów dla radzieckiej, a później dla ukraińskiej Floty Czarnomorskiej. Po ostatnich wydarzeniach na Krymie kierownictwo uczelni podjęło decyzje o przejściu pod kontrolę Rosji i szkoleniu przyszłych oficerów dla rosyjskiej marynarki.  

19.05

Były ambasador USA w ZSRR: Ukrainie lepiej będzie bez Krymu

Ukrainie będzie lepiej bez Krymu, który zawsze głosował na polityków przeciwnych reformom - powiedział były ambasador USA w ZSRR Jack Matlock. Jego zdaniem Ukraina powinna wybrać system federalny, a Zachód zapewnić Rosję, że Ukraina nie wejdzie do NATO. -Ludzie, którzy znają sytuację, to wiedzą, że Ukrainie będzie lepiej bez Krymu. Jego mieszkańcy zdecydowanie popierali w wyborach ludzi takich jak Wiktor Janukowycz, przeciwnych reformom – stwierdził Matlock.

18.51

Francja i Dania gotowe wysłać myśliwce nad kraje bałtyckie

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian potwierdził w czasie wizyty w stolicy Estonii, Tallinie, że Francja jest gotowa wysłać nad kraje bałtyckie cztery samoloty bojowe typu Mirage 2000 i Rafale. Później Litwa przekazała, że Dania złożyła podobną ofertę.

Wcześniej o gotowości Francji w sprawie wysłania samolotów nad kraje bałtyckie i Polskę informowały źródła w otoczeniu francuskiego ministra, który przebywa w piątek z wizytą w krajach bałtyckich i w Polsce. CZYTAJ WIĘCEJ…

Szef resortu obrony Estonii Urmas Reinsalu powiedział dziennikarzom, że na spotkaniu omawiano możliwości zwiększenia francuskiej obecności w ramach misji patrolowej. – Jesteśmy gotowi wysłać cztery nasze myśliwce, kiedy tylko zapadnie stosowna decyzja NATO. Francja jest także gotowa udostępnić swoje samoloty AWACS w koordynacji z NATO – zapewnił Le Drian.

Natomiast po podobnym spotkaniu w Wilnie litewski minister obrony Juozas Olekas poinformował, że także Dania zaoferowała wysłanie większej liczby swoich myśliwców w ramach misji patrolowej.

18.43

MSZ Ukrainy: Podpisanie umowy z UE przybliża członkostwo

Podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej z UE zbliża ją do członkostwa w tej organizacji – oświadczyło MSZ w Kijowie. Oceniło, że zawierając to porozumienie, Bruksela raz jeszcze uznała nowe ukraińskie władze za legalne.

Ukraina powraca do Europy – stwierdziła uwolniona niedawno z więzienia była premier Julia Tymoszenko. Lider partii Udar Witalij Kliczko uważa, że umowa stowarzyszeniowa pozwoli jego krajowi na przeprowadzenie niezbędnych reform.

Ukraina rozpatruje umowę stowarzyszeniową jako instrument, który pomoże w osiągnięciu perspektywy (członkostwa w UE) i przejściu do następnego etapu: przystąpienia do Unii Europejskiej – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis. Podkreślił, że umowa ustabilizuje polityczne życie Ukrainy, zwiększy bezpieczeństwo w regionie oraz będzie ważnym czynnikiem zachowania niepodległości i jedności terytorialnej.

Ukraina powraca do europejskiej rodziny. Dziś podpisano polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Jest to zwycięstwo Majdanu – napisała na Twitterze Julia Tymoszenko.

To dla nas ważne wydarzenie, które świadczy, że Europa wspiera Ukrainę – powiedział w Brukseli Kliczko.

 18.20

Ukraiński oligarcha Firtasz zwolniony za kaucją 125 mln euro

Ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz został zwolniony z aresztu w Austrii po wpłaceniu kaucji w wysokości 125 milionów euro – poinformował sąd w Wiedniu.

Kaucja wpłynęła na konto regionalnego sądu apelacyjnego w Wiedniu po kontroli pochodzenia funduszy – przekazał sąd. Oligarcha przekazał kwotę już w czwartek, ale sąd uzależnił jego zwolnienie od weryfikacji pochodzenia pieniędzy.

Bank obsługujący konto sądu zgłosił przelew federalnym śledczym do walki z praniem pieniędzy.

Jeden z najbardziej wpływowych ukraińskich oligarchów został aresztowany 12 marca w Wiedniu na wniosek władz amerykańskich, które od 2006 roku objęły go dochodzeniem w związku z podejrzeniem międzynarodowej korupcji.

Na początku tego tygodnia austriacki sąd podjął decyzję o ekstradycji Firtasza do Stanów Zjednoczonych – informowało we wtorek MSZ Ukrainy. Wdrożona przez Austrię procedura ekstradycji do USA może potrwać kilka tygodni. Firtasz nie może opuszczać w tym czasie austriackiego terytorium.

Dmytro Firtasz jest jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, odgrywa kluczową rolę w sektorach energetyki i chemii przemysłowej. Jest przewodniczącym Federacji Pracodawców Ukrainy. W przeszłości finansował Partię Regionów Wiktora Janukowycza, ale zdystansował się od obalonego w lutym prezydenta i opowiedział po stronie nowych władz Ukrainy. 

 

18.08

Władze w Kijowie wezwały ambasadora Ukrainy w Armenii na konsultacje. 

 

17.58

Komisja Wenecka: Krymskie referendum nielegalne

Eksperci prawa konstytucyjnego Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, ocenili w opublikowanej dziś opinii, że niedzielne referendum na Krymie było nielegalne.

Konstytucja Ukrainy, jak konstytucje innych krajów członkowskich Rady Europy, stanowi o niepodzielności kraju i nie zezwala na organizowanie lokalnego referendum w sprawie oderwania od Ukrainy – podkreślili eksperci Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, znanej lepiej jako Komisja Wenecka.

Komisja skupia 59 ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego, pochodzących z 47 krajów członkowskich i kilku innych państw, w tym z USA.

 17.42

W pobliżu Sewastopola Rosjanie przejęli ukraińską łódź podwodną. 

 

17.07

Jaceniuk: Będą procesy za straty wynikające z aneksji Krymu

Straty Ukrainy związane z aneksją należącego do niej Krymu przez Rosję wynoszą setki miliardów dolarów – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk zapowiadając procesy przeciwko Federacji Rosyjskiej przed sądami międzynarodowymi.

– Prowadzimy dziś poważne rozmowy o finansowej odpowiedzialności Rosji za wydarzenia, do których doszło na Krymie. To Rosja, używając broni, ograbiła Ukrainę i znacjonalizowała dziesiątki obiektów należących do państwa ukraińskiego. Nie mówimy o miliardach, ale o setkach miliardów dolarów – powiedział Jaceniuk po przylocie z Brukseli. 

 

16.31

Sankcje na wicepremiera Rosji, szefów parlamentu i doradców Putina

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, doradcy rosyjskiego prezydenta Siergiej Głazjew i Władisław Surkow zostali objęci unijnymi sankcjami w związku z aneksją Krymu. Nową „czarną listę”, uzgodnioną przez szczyt UE, opublikowano po południu.

Publikacja listy w Dzienniku Urzędowym UE oznacza, że sankcje wchodzą w życie.

Do „czarnej listy” 21 osób, ukaranych przez Unię Europejską sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów, dodano dziś 12 polityków i wojskowych, odpowiedzialnych za aneksję Krymu przez Rosję.

Są wśród nich także przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Siergiej Naryszkin oraz przewodnicząca Rady Federacji (izby wyższej) Walentina Matwijenko, a także szef rosyjskiej agencji prasowej Rossija Siegodnia Dmitrij Kisielow.

CZYTAJ WIĘCEJ...

pap, telewizja republika,www.belsat.eu

Wiadomości

Z Radomia do Watykanu. Szopka Rodaka jedzie na międzynarodową wystawę

Straż Graniczna zachęca do starania się o azyl

Błaszczak: Tuskowi bardzo doskwiera opracowanie prof. Cenckiewicza i red. Rachonia, bo ujawnia całą prawdę

Fogiel: reseciarze robią co mogą, żeby ukryć swoje powiązania z Rosją

Europejski rozbiór Polski. Czas zamachu na Konstytucję i sprzedaż suwerenności!

Kolejny znany muzyk staje w obronie Muńka Staszczyka. Sidney Polak: dobrze, że poszedł do Republiki

Ponad połowa Polaków obawia się tego, co będzie z polską gospodarką

Wdrożenie nowego systemu azylowego. To zaleca niemiecka minister

Miał broń i materiały wybuchowe. Teraz ma też zarzuty

Rosyjscy sabotażyści szkolą się blisko naszej granicy

Paweł Szopa jest już w Polsce

TYLKO U NAS

Zybertowicz: Stróżyk w dzisiejszym wystąpieniu odegrał rolę polityczną - to kolejna część gierki Donalda Tuska

Prawie 100 ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii

To skandaliczne! Odwołali Sellina. Tak postanowiło ministerstwo

Kolejne, potężne zwolnienia w Niemczech. Tym razem w firmie Philip Morris

Najnowsze

Z Radomia do Watykanu. Szopka Rodaka jedzie na międzynarodową wystawę

Europejski rozbiór Polski. Czas zamachu na Konstytucję i sprzedaż suwerenności!

Kolejny znany muzyk staje w obronie Muńka Staszczyka. Sidney Polak: dobrze, że poszedł do Republiki

Ponad połowa Polaków obawia się tego, co będzie z polską gospodarką

Wdrożenie nowego systemu azylowego. To zaleca niemiecka minister

Straż Graniczna zachęca do starania się o azyl

Błaszczak: Tuskowi bardzo doskwiera opracowanie prof. Cenckiewicza i red. Rachonia, bo ujawnia całą prawdę

Fogiel: reseciarze robią co mogą, żeby ukryć swoje powiązania z Rosją