UE przeciw suwerenności Węgier. TSUE: wniosek o azyl migranta z bezpiecznego kraju musi zostać rozpatrzony
Automatyczne odrzucenie wniosku o azyl migranta, który przybył z bezpiecznego kraju jest niezgodne z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie prowadzonej przeciwko Węgrom.
Komisja Europejska uznała, że Węgry uchybiły zobowiązaniom ciążącym na nich na mocy dyrektywy w sprawie procedur i skierowała w tej sprawie skargę do TSUE.
We wtorek Trybunał przyznał rację KE.
„Węgry uchybiły swoim zobowiązaniom ciążącym na nich na mocy dyrektywy w sprawie procedur, pozwalając na odrzucenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej jako niedopuszczalnego ze względu na to, że wnioskodawca przybył na terytorium Węgier przez państwo, w którym nie jest narażony na prześladowania lub na ryzyko doznania poważnej krzywdy lub w którym zapewniony jest odpowiedni poziom ochrony” - czytamy w wyroku TSUE.
„Obwarowując sankcją karną działalność organizacyjną, prowadzoną w celu umożliwienia wszczęcia postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej osobom, które nie spełniają ustanowionych przez prawo krajowe kryteriów przyznania tej ochrony, Węgry naruszyły prawo Unii” - dodał Trybunał.